iť svet po akom túžili. Scenárista, básnik a dramaturg v jednej osobe – Miloš Macourek. Zomrel 30. septembra 2002.
Narodil sa v roku 1926 v Kroměříži. Už ako dieťa bol výnimočný, a to hlavne vďaka svojej fantázii, ktorá mu dodávala dostatočný pocit slobody. Pre uzavretie školy gestapom nedokončil ani gymnázium.
Chlapec s hlavou plnou nápadov sa musel pretĺkať životom, ako sa dalo. Vystriedal niekoľko povolaní. Pracoval ako predavač kvetov, kulisár, skladník a robotník. Po vojenskej službe začal pracovať ako vedúci katedry literatúry a umenia na Ústřední škole odborů.
Ako sa to roztočilo
Od roku 1959 spolupracoval s Divadlom na zábradlí. Dal sa dokopy s Václavom Havlom, s ktorým napísal divadelnú hru Najlepšie rocky pani Hermanovej. Neskôr sa z nutnosti zamestnal na Barrandove, pretože potreboval stály príjem. Začal spolupracovať s Václavom Vorlíčkom. Ten sa v tom období snažil nakrútiť komédie, ktoré by boli niečo medzi rozprávkami a sci-fi. To sa mu podarilo, až keď si našiel vhodného parťáka. A tým najvhodnejším sa pre Vorlíčka stal Macourek.
„Túžili sme po dávke fantázie, a tak sme vymysleli námet Kto chce zabít Jesii? s kreslenými komiksovými figúrkami,“ spomína Vorlíček v rozhovore pre Mladú frontu DNES a dodáva: „Pretože sme chceli byť stále lepší a lepší, nasledoval film Pane, vy jste vdova. Tak sa to celé roztočilo.“
Dobrá značka
Ich komédie dokázali zaujať hlavne preto, že boli plné trikov. Vorlíček a Macourek tvorili dvojicu, ktorá sa čoskoro stala dobrou značkou. Začali tvoriť seriál za seriálom. Na rad prišla Arabela, Rumburak, Křeček v noční košili... Všetky rozprávky, ktoré spoločne vytvorili, dokázali pobaviť nielen deti, ale i dospelých.
Macourek však po všetkých úspechoch zostal vždy skromným človekom, a preto si ho jeho spolupracovníci vážili. „Pre mňa je Miloš absolútna legenda. Keď som zistil, že ten borec, ktorého veľmi obdivujem, je živý a medzi nami, nemohol som tomu uveriť,“ vyjadril sa v minulosti o scenáristovi publicista Tomáš Baldýnsky, ktorý na ňom obdivoval hlavne jeho jazykové majstrovstvo a poetický rozmach.
Haló, prečo je mačiek málo?
„Mach a Šebestová boli žiaci 3. B, bývali v jednom paneláku a chodili do školy spolu,“ začína rozprávanie dnes už legendárnej rozprávky o dvoch nerozlučných priateľoch. Macourek so svojím priateľom, maliarom Adolfom Bornom a animátorom Jaroslavom Doubravom, vytvoril najznámejší český večerníček.
„Bolo to v roku 1963, keď sme s Macourkom začali písať Macha a Šebestovú. Hlavným hrdinom sme nedávali žiadne krstné mená. Rozprávka bola určená pre deti, ktoré sú v takom veku, že sa radi oslovujú prezývkami. A pre Macha a Šebestovú si tak každé dieťa mohlo vymyslieť meno podľa svojich predstáv,“ spomína Born v jednom z rozhovorov.
Mačku Micinku, psa Jonatána, pani Cibulkovú či pani Kadrnožkovú poznali deti nielen v Česku, ale aj na Slovensku, v Nemecku a v iných európskych krajinách.
Macourek sa až príliš upol na televíznu tvorbu. Jeho absurdný humor a fantáziu začal ovplyvňovať dopyt, preto pokračovanie Arabely či Rumburaka niektorí kritici neoznačovali za niečo výnimočné a nenahraditeľné ako jeho prvotiny.
Zomrel 30. septembra 2002 vo veku 76 rokov. Herečka Iva Janžurová sa krátko po jeho smrti vyjadrila: „Veľa kolegov si trhalo vlasy, že také úlohy ako Macourek pre nich už nikto nenapíše.“