Rím 28. septembra (TASR) - Celkove 167 filmov zo 40 krajín uvidia v dňoch 18.-27. októbra návštevníci 2. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Ríme. Viaceré z diel tu uvedú v svetovej premiére.
O Zlatého Marca Aurélia bude v hlavnej súťaži podujatia, ktorého dejiskom bude Auditórium večného mesta, usilovať 14 snímok.
S veľkým záujmom sú očakávané svetové premiéry práce Youth without Youth Francisa Forda Coppolu v hlavných úlohách s Timom Rothom a Brunom Ganzom i filmu indického režiséra Shekara Kapura Elizabeth: The Golden Age s Cate Blanchett, Geoffrey Rushom a Clivom Owenom v hlavných úlohách. Oba diela uvedú v Ríme mimo súťaže. To isté však platí aj o filmovej adaptácii rovnomennej literárnej predlohy Jana Krakauera Into the Wild v réžii Seana Penna, či o snímke Rendition o analytikovi CIA v Káhire, v ktorom diváci uvidia Jaka Gyllenhalla, Reese Witherspoon i Meryl Streep.
Osobitnou hereckou cenou za celoživotné dielo, ktorú si vlani pri prvom ročníku medzinárodného filmového festivalu v Ríme prevzal Sean Connery, ocenia tentoraz nestarnúcu taliansku filmovú divu Sophiu Loren.
Po vlaňajšom debute sa festivalové podujatie v talianskom hlavnom meste ešte nezaradilo do rebríčka TOP 50 najvýznamnejších filmových festivalov planéty podľa magazínu Variety, v tomto roku by sa to však podľa predstáv "krstného otca" prehliadky, primátora Waltera Veltroniho mohlo už podariť.
V dejisku festivalu očakávajú aj tentoraz plejádu filmových hviezd a hviezdičiek, čo by malo napomôcť opäť veľkému záujmu verejnosti. Návštevy Cate Blanchett, Keiry Knightley, Halle Berry, Sharon Stone, Monicy Bellucci, ale aj Toma Cruisa, Gerarda Depardieua, Seana Penna a Roberta Redforda vo festivalovom dejisku prispejú aj v tomto roku zrejme k vysokej návštevnosti podujatia, na ktorom vlani zaregistrovali pol milióna nadšencov strieborného plátna.
Rámec festivalu doplnia informačné projekcie, stretnutia s divákmi či konferencie.
Vlaňajší prvý ročník rímskeho festivalu skončil triumfom snímky ruského režiséra Kirilla Serebrennikova Izobražaja žertvu s anglickým distribučným názvom Playing the Victim (Predstavovať obeť). O tomto laureátovi hlavnej trofeje rozhodla 50-členná porota, ktorú tvorili laici z radov návštevníkov festivalu pod predsedníctvom svetoznámeho domáceho režiséra Ettore Scolu.
Cenu za najlepší mužský herecký výkon si za postavu v snímke Alessandra Angeliniho LďAria salata vyslúžil pred rokom Giorgio Colangelli z Talianska, rovnaké ocenenie za najlepší ženský herecký výkon získala Ariane Ascarideová (Arménsko) za hlavnú úlohu vo filme Le Voyage en Arménie (Cesta do Arménska) francúzskeho filmára Roberta Guédiguiana. Osobitnú cenu poroty udelili britskému súťažnému snímku This is England (Toto je Anglicko) Shana Meadowsa. Medzi hviezdy v októbri 2006 debutujúceho podujatia patrili napríklad Nicole Kidman, Harrison Ford či Leonardo DiCaprio.
Odborníci pasujú rímsku prehliadku za vážneho konkurenta najstaršieho a jedného z najvýznamnejších filmových festivalov planéty, ktorý sa každoročne koná v Benátkach.