BRATISLAVA 28. septembra (SITA) – Výročné Ceny Hudobného fondu 2007 udelili dnes v šiestich kategóriách za významné výkony a dlhoročný prínos v oblasti vážnej hudby, folklóru, džezu a dychovej hudby. „Tento rok v oblasti kompozície a džezu dominovali mladí ľudia, v oblasti muzikológie a dychovej hudby sa však výraznejšie prejavili ľudia, ktorí za sebou majú bohatú celoživotnú aktivitu,“ podotkol v rozhovore pre agentúru SITA Vladimír Bokes, predseda Rady Hudobného fondu, ktorá o laureátoch rozhodovala.
Najmladším oceneným je Ivan Buffa, ktorý získal Cenu Jána Levoslava Bellu za skladbu. Úspech dosiahol vďaka svojej skladbe Rituál pre komorný orchester, o ktorú ho požiadal Žilinský komorný orchester. „Siahol som po druhej časti svojho koncertu pre dva klavíry a orchester, ktoré som prepracoval na komorno-orchestrálne obsadenie. Bola to výzva pretaviť skladbu pre obrovský orchester s dvoma sólovými klaviristami na skladbu pre komorný orchester bez sólistov,“ vysvetlil Buffa. Ocenená skladba vznikla za necelé dva mesiace, podľa autora to však bola výhoda, pretože na nej pracoval v pokojnom čase vianočných sviatkov.
Cena Frica Kafendu, ktorú Hudobný fond udeľuje za interpretáciu, patrí Borisovi Lenkovi. Dostal ju za prezentáciu pôvodnej akordeónovej literatúry. Eva Langsteinová získala Cenu Jozefa Kresánka za muzikológiu. „Prihliadli sme najmä na dlhoročnú vedecko-výskumnú činnosť v hudobnej pedagogike, ktorej výsledkom je okrem iného aj séria učebníc hudobnej výchovy pre základné školy,“ uviedol Bokes. Predstavovať netreba ani džezového klaviristu Ondreja Krajňáka. Cenu Ladislava Martoníka dostal za mimoriadny interpretačný a kompozičný prínos do slovenského džezu, pričom porota prihliadla na jeho album Elements, ktorý nahral s Radoslavom Tariškom. V oblasti folklóru získala Cenu Pavla Tonkoviča za jeho dlhoročnú popularizáciu doma i v zahraničí Adriana Domanská. „Už tradične dostáva Cenu Karola Pádivého za prínos v oblasti dychovej hudby starší človek. Jána Marhulíka sme vybrali pre jeho celoživotné zanietené rozvíjanie dychovej hudby, autorstvo a organizáciu autorskej súťaže Slovenské tango,“ uviedol Bokes.
Hudobný fond udeľuje ročne šesť cien v celkovej sume 150-tisíc korún za významné výkony alebo dlhoročný prínos v oblasti hudby. Ceny založili na pamiatku významných slovenských hudobných umelcov v oblasti vážnej hudby, folklóru, džezu a dychovej hudby. Finančné odmeny sa laureátom uhrádzajú z prostriedkov Hudobného fondu určených na podpornú činnosť a nie sú dotované príspevkami, darmi, alebo dedičstvami osobností, podľa ktorých sú nazvané, ani z príjmov nadácií alebo iných finančných zdrojov.