Voľné pokračovanie Mednej veže v mnohom nadväzuje na úspechsvojho predchodcu. Dvaja nerozluční priatelia Starec - Ivan Mistrík a Valér -Ivan Rajniak sa vracajú z väzenia do Stratenej doliny, aby tam začali novýbezúhonný život. Nie je to však jednoduché. Strážca zákona, nadporučík Perdek -Vlado Müller im veľmi nedôveruje. Július Vašek si tu opäť zahrá Prašivca,tentoraz sa stane jednou z hlavných postáv. A mladučká Andrea Čunderlíková budeneustále uháňať Ivana Rajniaka - veď má už 17 a pol roka! Že sa neskôr staneInou v Nemocnici na okraji mesta, nikto netuší.
Maturovala som v škole aj vo filme
O filme Orlie pierko hovorí ANDREA ČUNDERLÍKOVÁ, ktorá stvárnila hlavnúženskú rolu - postavu Tonky. Dnes pracuje v oblasti public relations.
Ako si spomínate na natáčanie filmu Orlie pierko?
Vo Vysokých Tatrách som strávila asi tri mesiace, bolo to príjemné. Veľmi mamrzí, že už zomrel pán režisér Martin Hollý, ktorý sa neskôr stal aj našímrodinným priateľom. Spomínam na Vysoké Tatry, na Ivana Rajniaka, IvanaMistríka, Vlada Müllera. Sú to nádherné spomienky.
Boli ste veľmi mladá. Mali ste 19 rokov. Ako si vás našiel Martin Hollý?
Hrala som v českom filme Pět holek na krku, ktorý režíroval Evald Schorm -to bola moja prvá hlavná rola a vzápätí som natočila Malé letní blues, ktorérežíroval Jiří Hanibal. Potom som si zahrala v slovenskom filme Láska neláskavá,na ktorý veľmi rada spomínam a asi v ňom si ma Martin Hollý všimol. Naraz milen zavolal, aby som prišla do Bratislavy na herecké skúšky.
Žili ste vtedy v Prahe? Ale ste napoly Slovenka...
Som z Prahy. Otecko bol Slovák, narodil sa v Lopeji, to je časť Podbrezovej.
Kedy ste boli naposledy v Tatrách?
Potom som točila ešte film Letokruhy, ale v Nízkych Tatrách. Vo VysokýchTatrách som odvtedy bola asi dva-trikrát, viac nie. No zaujímalo by ma, ako totam teraz vyzerá. Vraj sa to tam veľmi zmenilo.
Vo filme ste dosť vytrvalo "behali" za Ivanom Rajniakom, čobolo celkom komické. Stáva sa podľa vás, že sa veľmi mladé dievčatá taktozamilujú do zrelých mužov?
Určite je pravdepodobné, že sa to môže stať. Pokiaľ si dobre spomínam, mojapostava k nemu tak vzhliadala. Uznávala ho. Neviem, či to bola vyslovene láskak mužovi. Ale určite je to možné.
Vy ste v tom období naozaj maturovali a aj vo filme ste na konciRajniakovi pyšne oznámili, že: "Už som zmaturovala."
Áno. Mám milú spomienku na scénu v maskérni. Mala som Ivana Rajniaka zvádzaťa dať si dole podprsenku. Samozrejme som sa nechcela vyzliecť, to bolo jasné.Povedala som pánovi režisérovi, že to teda nie. Ale on na tom trval - vrajkamera bude zozadu, nič nebude vidieť. Dohovorila som sa s maskérkou a nechalasom si oblepiť prsia leukoplastom. Martin Hollý povedal: Budeme to točiťnaostro, nikto tam nebude. Všetkých vyhodil. Ale chudák pán Rajniak bol vidieťz "enfacu". Dala som si dole podprsenku a on sa začal strašne smiať. Keďvidel tie prsíčka oblepené leukoplastom, dostal hysterický záchvat smiechu.
Aj vo filme má v tejto scéne prekvapený výraz.
Tak to je preto, že som tam mala leukoplast. Teraz už sa vo filmoch ukazujúiné veci. Ale ja som bola vždy ten typ, ktorý takéto scény nemá rád. Hoci to tuaj plnilo účel a nebolo nič vidieť. Bola som naozaj veľmi mladá.
Čo tento film znamenal pre vašu kariéru?
Znamenal pre mňa veľa, vďaka nemu som natočila aj ďalšie filmy na Slovensku.Ale najviac pre mňa znamenalo priateľstvo s pánom režisérom Hollým. Bol mi ajza svedka na svadbe. Zblížila som sa tiež s jeho manželkou a s dcérami. Naozajveľmi.
Ešte sa niekedy vrátite k filmu?
Nikdy nehovor nikdy. Keby som dostala ponuku, ktorá by ma oslovila, takurčite. Nezanevrela som na film. Našla som si len iné povolanie, v ktorom sacítim dobre. Pracujem v oblasti public relations. Som hrdá, že som sa naučilaaj niečo iné. V mojom veku je už rolí menej a nechcelo sa mi na ne čakať.
Iris Kopcsayová
Sedemdesiate rokyboli už veľmi kruté
Najprv bol v Tatrách Ivan Bukovčan. Za päť týždňov napísal scenár o Medenejveži a zavolal Hollému. "Na Slovenské pomery to šlo všetko veľmi rýchlo.Hollý spravil v scenári nejaké úpravy, rýchlo našiel hercov, obsadil štáb.Každý deň sa k nemu pridával niekto nový. Všetci boli radi, že môžu vypadnúť.Doma bolo dusno, kádrovalo sa a prepúšťalo," spomína filmový vedec RichardBlech.
Myslí si, že pre Hollého bolo nakrúcanie Medenej veže a vzápätí Orliehopierka východiskom z núdze. Keby nebolo šesťdesiateho ôsmeho, asi by nakrúcalniečo iné, dramatickejšie a spoločnesky závažnejšie. "Lenže tu bol každýrád, že môže robiť aspoň niečo. Kadár a Klos mali nakrúcanie zakázané,Jakubisko musel robiť dokumenty o ropovode Družba."
V porovnaní s Medenou vežou je tón Orlieho pierka ľahší, je viac komediálny,psychologická dráma v ňom ustúpila. Blech to vysvetľuje: "Vtedy sa ťažkoniečo normálne rodilo. Nikto nechcel provokovať, v sedemdesiatych rokoch saintelektuáli báli, že by ich mohli poslať do gulagov. Navyše, celý štáb bolprísne preverovaný. Ľahšie to mali iba kameramani, pretože ich považovali zapoliticky neškodných fotografov." Samotný divácky ohlas na Orlie pierko užnebol dôležitý. "Sedemdesiate roky už boli veľmi kruté. Ľudia mali inéstarosti, doslova existenčné. Či mal film ohlas, alebo nie, tým sa naozaj niktonezaoberal," hovorí Blech.
Hoci sa tvorcovia snažili vyhnúť dobovej propagande, ideologógia je predsalen vo filme nenápadne prítomná. "Hral som tam policajta. A veľmisnaživého," spomína Slavo Drozd, ktoý stvárnil druhého z dvojice financov.Toho "zlého". Jeho postava naozaj nemohla byť divákom veľmisympatická. Herec však so smiechom tvrdí: "Snaživí policajti sú aj dnes. Apostavy, ktoré nie sú sympatické, sa hrajú oveľa lepšie." Natáčanieuprostred hôr bolo podľa Slava Drozda to najkrajšie, na čo môže spomínať.Normalizáciu si nepripúšťali. "Bola to nádherná spolupráca štábu ajumeleckých pracovníkov. Brali sme to ako náväznosť na Medenú vežu. Celý štábsme boli jedna rodina, išli sme ďalej - akože pokračujeme. Hlavnú rolu vo filmeani nehrali herci, ale príroda, Tatry. Nikto nič podobné predtým ani potom užneurobil." Rád spomína na hereckých kolegov, ktorí už, žiaľ, odišlinavždy. Občas sa ešte stretne s Júliusom Vašekom - Prašivcom. "Aj keď,posledný rok sme sa už nevideli. Utiahol sa do svojej ulitky a ja mu ju nechcemnarúšať."
Po Orlom pierku napísal Bukovčan ešte tatranský scenár Stratená dolina, tenuž však realizoval Martin Ťapák, lebo bol pre vládnu moc prijateľnejší akoHollý.
(kk, ik)
Pohľad novejgenerácie: Neobťažuje ideológiou doby
Orlie pierko je jemným odvarom Medenej veže a logicky stavia najmä na jejsympatiách. Tuhú zimu a návrat z väzenia zastrú stratené ideály. Dialógypôsobia komickejšie ako v predchádzajúcom filme, hlavne pokiaľ ide o nevinnéprovokácie od mladučkej Tonky smerom k Ivanovi Rajniakovi. Film prináša tiežbežné až banálne scény, ktoré s nadhľadom vyznievajú humorne, pričom trebavyzdvihnúť aj to, že neobťažujú ideológiou doby. Pašovanie alkoholu sa mení nazúfalú reakciu z vyhostenia a značnej nadvlády financov. Neprekonateľné hereckéumenie trojice Rajniak, Müller a Mistrík je dominantou filmu, ktorú bravúrnedopĺňa panoráma mohutných tatranských štítov a dolín. Napriek tomu, že je toakýsi nostalgickejší variant Medenej veže, faktom ostáva, že sa stal jedným znajúspešnejších slovenských filmov. Spätosť človeka s prírodou, pohľad naobyčajných ľudí a humor - to je to, čo vám Orlie pierko môže poskytnúť.
Eva Zrubcová (23), študentka scénografie
Filmy, ktoré tiežvznikli v roku 1971
* Rumový bulvár (Fr., Tal., Šp.), réžia: R. Enrico, hrajú: L. Ventura, B.Bardotová
* Rozmary mocných (Fr., Šp., Tal.), réžia: Režie: G. Oury, hrajú: L. deFunés, Y. Montand
* Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite (Tal.), réžia: D. Damiani, hrajú: F.Nero, J. Steiner
* Manželia z roku II (Fr., Tal., Rum.), réžia: Jean-Paul Rappeneau, hrajú:J.-P. Belmondo, M. Jobertová, P. Dewaere
* Francúzska spojka (USA), réžia: W. Friedkin, hrajú: G. Hackman, F. Rey, R.Scheider
* Mortadela (Tal., Fr.), réžia: M. Monicelli, hrajú: S. Lorenová, D. DeVito, S. Sarandonová
* Mechanický pomaranč (VB), réžia: Stanley Kubrick, Hrajú: M. McDowell, P.Magee
* Banáni (USA), réžia: Woody Allen, hrajú: S. Stallone, D. De Vito
* Choď, povedal (USA), réžia: J. Nicholson, hrajú: K. Blacková, Bruce Dern
* Zrodený pre víťazstvo (USA), réžia: I. Passer, hrajú: K. Blacková, R. De Niro
* Diamanty sú večné (VB, USA), réžia: G. Hamilton, hrajú: S. Connery, L.Maxwellová