SME

Premiéru očakávaného filmu The Kite Runner odložili

BRATISLAVA 4. októbra (SITA/AP) - Otec 12-ročného chlapca z Afganistanu, ktorý si zahral v snímke The Kite Runner dnes vyhlásil, že premiéru filmu odložili, kým pre obavy o bezpečnosť mladíka, obaja neopustia ...

BRATISLAVA 4. októbra (SITA/AP) - Otec 12-ročného chlapca z Afganistanu, ktorý si zahral v snímke The Kite Runner dnes vyhlásil, že premiéru filmu odložili, kým pre obavy o bezpečnosť mladíka, obaja neopustia krajinu. Elitný americký denník The New York Times informoval, že štúdio Paramount Vantage, ktoré drámu distribuuje štart preložil dovtedy, kým všetci traja detskí herci neopustia Kábul. Obávajú sa, že pre istú scénu môžu na nich zaútočiť. The Kite Runner, ktorého dej je založený na bestselleri z roku 2003 afgánsko-amerického spisovateľa Khaleda Hosseiniho rozpráva príbeh dvoch chlapcov a premene ich vzťahu počas násilností v krajine. Hlavná postava Amir, sa stane svedkom znásilnenia svojho najlepšieho kamaráta Hassana, no nič neurobí preto, aby to zastavil. Film sa mal pôvodne v amerických kinách predstaviť na konci novembra. Nový dátum premiéry zatiaľ neoznámili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Zástupcovia Paramount Vantage nám sľúbili, že vyriešia akýkoľvek náš problém, ktorý môžeme mať v budúcnosti. Povedali aj, že odložili premiéru, kým mňa a môjho syna neodvezú z krajiny", uviedol Ahmad Jaan Mahmidzada, otec dvanásťročného Ahmada Khana Mahmidzada, ktorý si zahral Hassana. Ako dodal, filmová spoločnosť bude sledovať reakcie ľudí po eventuálnej premiére filmu, načo sa rozhodne ako rodine pomôcť. Za úlohu Hassana pritom Ahmad Khan dostal v prepočte asi 240-tisíc Sk. Minulý mesiac chlapec povedal, že predtým než úlohu prijal, mu neukázali scenár. Ako priznal, nikdy by úlohu nezobral, keby vedel, že Hassana znásilnia. Podľa jeho rodiny, na túto skutočnosť prišli iba niekoľko dní pred nakrúcaním danej scény. Mahmidzada sa obáva, že príbeh rozpúta etnické napätie, pretože postavením paštúnskeho hromotĺka proti azerskému chlapcovi z nižšej vrstvy sa pohráva so stereotypmi afganských skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Paštúni, najväčšia afganská etnická skupina a menšina Azerov stáli na dvoch frontoch nepokojov počas afganskej občianskej vojny v deväťdesiatych rokoch. Keď prevažne paštúnsky Taliban prevzal v polovici desaťročia moc, zabili tisícky Azerov. Napriek tomu, že sa množstvo etnických násilností po páde Talibanu v roku 2001 znížilo, mnohí Afganci sa obávajú iskry vedúcej k ich opätovnému vzbĺknutiu. Naposledy bol k tomu blízko indický film Kabul Express (2006), ktorý zobrazoval azerských militantov ako brutálnych vrahov.

"Je síce pekné, že sa snažia tie deti dostať z krajiny, no nemyslím si, že práve to vyrieši celý problém", uviedol Hangma Anwari, splnomocnenec pre práva detí Nezávislej Afganskej komisie pre ľudské práva. Podľa neho si obyvatelia Afganistanu, krajiny s jednou z najvyšších mier negramotnosti, budú myslieť, že znásilnenie sa naozaj stalo, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť vlnu protestov. Producenti filmu, Bennett Walsh a Rebecca Yeldham sa minulý mesiac vyjadrili, že o bezpečnosť chlapcov, ktorí si v snímke zahrali, majú vážne obavy. "Keď sme na začiatku tohto roku navštívili Kábul, všetci z nich, aj so svojimi rodinami nám adresovali svoje obavy. Spokojní so scénou budú iba vtedy, ak ju zobrazia citlivo", spresnili Walsh a Yeldham.

SkryťVypnúť reklamu

Mahmidzadovi údajne predstavitelia spoločnosti povedali, že v priebehu najbližších dvoch alebo troch dní pošlú niekoho do Kábulu, aby zabezpečil všetky záležitosti potrebné k ich odchodu. "Som šťastný, že aspoň oni berú na vedomie náš problém a rozhodli sa v prospech môjho syna. Stále neviem, čo sa bude diať, no aspoň mi tento problém robí menej starostí než v minulosti," dodal Mahmidzada.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu