Senica 5. októbra (TASR) - Na víkendové evanjelické hody sa pripravujú v Čáčove - v obci, ktorá je už 36 rokov súčasťou okresného mesta Senica. Pri tejto príležitosti do nej tradične zavítajú krajania zo všetkých kútov Slovenska.
Súčasťou hodového programu je nedeľná bohoslužba v miestnom kostole, výstava fotografií z histórie Čáčova v bývalom obecnom dome a prezentácia prác maliara Vladimíra Holického. Výstava bude spojená s ukážkou kvetinových aranžérií, hodovou muzikou a typickým pohostením, v ktorom zvyčajne nechýbajú ani "čáčovské šamróly".
Dnes si Čáčovania pripomenú aj 159. výročie popravenia svojho richtára Martina Bartoša. Spomienka na muža, ktorý sa zapojil do zápasu Slovákov za národnú slobodu a po prvej hurbanovskej dobrovoľníckej výprave v roku 1848 bol zatknutý, obvinený z vlastizrady a o niečo neskôr obesený na Surovinách pri Senici, sa uskutoční popoludní pri jeho pamätníku v centre obce.
Prvá písomná zmienka o Čáčove je z roku 1394, kedy sa spomína ako obec Zackafalwa, patriaca hradu Branč. V obci pôsobilo viacero významných osobností, medzi nimi kňaz, cirkevný a literárny historik Ján Mocko, biskup západného dištriktu i generálny biskup slovenskej evanjelickej cirkvi a.v. Dušan Fajnor. Od marca 1945 žil v Čáčove maliar Janko Alexy. Okrem Alexyho inšpiroval Čáčov i ďalších umelcov - už v 20. rokoch uplynulého storočia Júliusa Koreszku, ktorý tu namaľoval svoje najstaršie obrazové kompozície a do Čáčova sa vrátil i v 30. rokoch. Tesne po vojne tu maľoval i Martin Benka, ktorému učaroval známy čáčovský kroj.
V roku 1971, po vyše 550 rokoch existencie samostatnej obce, sa Čáčov zlúčil so Senicou.