hodkyňami - Školou umeleckých remesiel, neskôr umeleckého priemyslu - tvoria legendu, väčšinou zvanú Šupka.
Kniha vychádza dva roky po tom, čo škola oslávila svoje jubilejné 75. výročie. Mnohí, čo na nej študovali, k nej majú dodnes silný vzťah. Aj za nich bude odteraz hovoriť publikácia s vyše tisíc reprodukciami diel svojich študentov, na ktorú ministerstvo kultúry poskytlo veľkorysý grant, ako na mimoriadnu kultúrnu udalosť. Tento rok by mala reprezentovať svoje vydavateľstvo na knižnom veľtrhu vo Frankfurte a rada by sa uchádzala aj o titul najkrajšej knihy roka.
Jej posun odkazu z minulosti do súčasnosti mal naživo podobu ľahko patetickej grotesky: na pódiu ožil obraz mladých študentov v pestrofarebnom oblečení s menom Jozefa Vydru, zakladateľa prvej školy, na perách, aj ich kolegov z konzervatória, ktorí ich sprevádzali živou hudbou, a to všetko pod konferenciérskou taktovkou vždy tak seriózne pôsobiaceho Ladislava Snopka. Kniha sa krstila stretnutím jediného žijúceho absolventa Školy umeleckých remesiel s najmladšou absolventkou školy (na snímke Milana Davida).
„Do školy som chodil ešte na Vazovovu ulicu,“ spomína 94-ročný Jozef Moreň, ktorý sa po skončení ŠUR-ky stal architektom a počas vojny poručíkom. „Neskôr som na nej učil, vtedy bola na Palisádach. Teraz som ju navštívil na Dúbravskej ceste. A som tu ako doma.“ A potvrdil tak rovnicu ŠUR + ŠUP + ŠUV = 75, ktorá sa stala názvom novej knihy na trhu.