Spisovateľ, dramatik, režisér a herec Viliam Klimáček napísal hru Historky z fastfoodu pôvodne pre pražské divadlo Na zábradlí. Nakoniec sa tam nehrala, dostala sa však medzi prvých desať hier v súťaži o Cenu Alfreda Radoka. Tam si ju všimol dramaturg ostravského divadla, kde bola hra následne uvedená v réžii Poliaka Janusza Klimszu. „Keď som ju videl, očarila ma natoľko, že som si povedal - prečo ju neurobíme aj u nás,“ hovorí o inscenácii svojej hry pochvalne jej autor. Bez problémov hru prešil na svojich hercov v GUnaGU a pripravil jej réžiu.
Všetko sa odohráva v nočnej bagetárni, kde sa náhodne stretávajú staršia pani, ktorá hľadá svoju stratenú dcéru, psychicky narušená anorektická modelka, bezdomovec rozdávajúci bulvárne noviny, či dídžej, čo ohluchol po súkromnom koncerte v Rakúsku, a rozprávajú si navzájom svoje smutnosmiešne príbehy. Obsluhujú ich agresívny mladík a mladá čašníčka s depresívnym psom.
„Teším sa, že si konečne zahrám drsného chlapíka,“ hovorí predstaviteľ nadupaného, adrenalínového upratovača Viktor Horján. „Je to v mojom prípade paradoxné, ale teraz sa tak stane.“
Čierna komédia z prostredia rýchleho občerstvenia má podtitul The best of dead. Vraj sa do nej preniesol nezrealizovaný nápad poskladať divadelnú hru z árií operných smrtí, pochádzajúci ešte zo scénografických čias Aleša Votavu. Autorom fastfoodovskej scény, ktorá by o tom mohla čosi povedať dnes, je opäť jeho žiak Peter Janků. Hra chce byť aj vďaka tomu stráviteľná na rôzne spôsoby, no nie prvoplánovo.
„Na to, že režisér na hre pracoval odľahčene, som nad svojou úlohou dosť veľa premýšľala,“ hovorí Henrieta Jančišinová, ktorá stvárňuje anorektickú modelku. „Rozprávala som sa o anorexii so sesternicou, ktorá s ňou mala skúsenosť. Nad mojou postavou sa jednoducho nedalo nezamýšľať. Takže ju vlastne tajne presadzujem,“ dodáva s úsmevom. Popri nej a Horjánovi si v Historkách zahrajú aj Dano Heriban, Renáta Ryníková, Oľga Belešová a Marián Prevendarčík.
V tejto sezóne pripravuje divadlo GUnaGU ešte Klimáčkovu hru s pracovným názvom Aupairky. Vznikla na základe rozhovorov s dievčatami, ktoré mali skúsenosti ako aupairky v Anglicku. Bude to opus pre štyri herečky - Darinu Abrahámovú, jej dcéru Zuzanu Porubjakovú, Barboru Mišíkovú a Petru Polnišovú.