Posledná légia podáva naivnú predstavu o tom, ako vznikla legenda o slávnom meči. V detstve sme však pozerali aj väčšie hlúposti.
Posledný západorímsky cisár nedožil v pokoji z renty, ktorú mu za titul poskytol nový kráľ Itálie Odoaker, ale trmácal sa s mečom Excalibur do Británie, kde našiel poslednú vernú légiu a udržal miniríšu. Takto to nebolo, ozvali sa kritici. Akoby na tom záležalo.
Aj na filmoch, ktoré sa tvária vážnejšie, sa dajú nájsť zásadné historické chyby, Posledná légia je však - či už tak bola naplánovaná, alebo nie - jednoznačne filmom pre deti. Nestrieka v nej krv, má detského hrdinu, chýbajú spomalené zábery na letiace odseknuté hlavy, brutalita je primeraná moderným časom a otrlej omladine. Ponúka detinskú fikciu, ako mohla vzniknúť legenda o slávnom meči - inými slovami rozprávku.
Kto dnes protestuje, že vo Winnetouovi či Pirátovi siedmich morí nie je historická pravda? Keď mohli romantické dobrodružné filmy vznikať napríklad v šesťdesiatych rokoch, prečo nie dnes. A priznajme si, v detstve sme pozerali aj väčšie hlúposti. Uvedomelejší rodičia pri nich zívali, prípadne sa chytali za hlavy, ako sa budú aj tí dnešní pri Poslednej légii. Keď deti dorástli a pozreli sa na filmy znovu - pridali sa k rodičom.
Problém Poslednej légie je však v tom, že zatiaľ sa na ňu nehnali ani tie deti. Hoci nešlo o práve lacný film, výsledok je takpovediac najlacnejší možný. Akoby filmovej spoločnosti tentokrát nezáležalo na tom, za čo vyhodí peniaze.
Režiséra Leflera zrejme angažovala len preto, že ho ešte nikto nezatvoril za jeho podiel na seriáloch Herkules a Xena, natáčalo sa na stredovekom Spišskom hrade, ktorý do príbehu z konca antiky zapadol ako Smer do PES, a pri masových scénach sa niektorí komparzisti na lúke museli cítiť naozaj osamelo.
Hviezdy Firth a Kingsley podávajú také profesorské výkony, že si kritiku nezaslúžia len preto, lebo okolie predvádza nefalšovanú mydlovú operu. Nie nadarmo si na to produkcia pozvala star priamo z Bollywoodu - a to ju ešte predčí napríklad predstaviteľ cisárovho otca.
Napriek tomu by Posledná légia nemala ublížiť. Ak si ju deti pozrú, a potom sa dozvedia, že vedeckejšiu verziu nájdu napríklad v Zamarovskom, bude to dokonca záslužné. Oponenti by nemali zabúdať, že sme uprostred vlny fantasyless filmov, pričom o niektorých z nich panuje všeobecné presvedčenie, že sú „zaujímavé“. Okrem nezmyslov sa dá vidieť aj pár pekných historických detailov a tiež dozvedieť, že cisár Tiberius asi nebol úplne taký, ako keď ho hral Peter O'Toole (toto deťom nevysvetľujte).
Slovenská návštevnosť už na neúspechu tohto filmu nič nezmení, ale ideálny scenár je takýto: Nekritické obdivovateľky Colina Firtha zoberú svojich infantilných partnerov a vyzbrojení nekonečnou trpezlivosťou vyrazia s potomkami do kina. A keďže z filmu je jasné, ako Excalibur vyzeral - ako lesklý plastový meč za 130 korún - kúpia im aj ten.
Posledná légia (The Last Legion). USA 2007. 110 minút.
Réžia: Doug Lefler. Scenár: Jez a Tom Butterworth. Hrajú: Colin Firth, Ben Kingsley, Aishwarya Rai, Thomas Sangster.
Premiéra na Slovensku: 4. 10.