Ružomberok 9. októbra (TASR) - Ružomberské Mauzóleum Andreja Hlinku bude do 27. októbra sprístupnené každý pracovný deň od 9.00 do 15.00 h. Lektormi sú študenti tamojšieho Gymnázia svätého Andreja a je to ich príspevok k 100. výročiu černovskej tragédie, ktorá sa odohrala 27. októbra 1907 v terajšej ružomberskej mestskej časti Černová.
Ako informoval TASR projektový manažér Mestského úradu v Ružomberku Pavol Scheer, pietne miesto navštevujú v týchto dňoch najmä školáci a študenti. "Mauzóleum bude počas zimných mesiacov zatvorené. Turisti môžu o jeho otvorenie požiadať na mestskom úrade," povedal.
Mauzóleum má dve časti kaplnku s centrálnym vstupom a hrobku, situovanú na ľavej strane od kaplnky. Podľa lektorky Veroniky Matloňovej pôvodne bola vpredu socha Panny Márie. Počas rekonštrukcie v rokoch 1990 až 1991 ju nahradili nerezovým krížom, ktorý sa v súčasnosti spolu s bustou Andreja Hlinku považuje za súčasť mauzólea.
Do roku 1945 boli v mauzóleu uložené telesné pozostatky kňaza, národovca Andreja Hlinku. Pred vstupom Červenej armády ich previezli do Bratislavy a odtiaľ na neznáme miesto. V augusta 2003, pri príležitosti 65. výročia úmrtia Andreja Hlinku, predstavili verejnosti jeho zrekonštruovanú rakvu.
Ružomberčania svojmu veľkému rodákovi postavili mauzóleum so sarkofágom. Budovať ho začali v roku 1939 východne od rímskokatolíckeho kostola svätého Andreja. V septembri 1944 však zaútočilo povstalecké lietadlo s cieľom zničiť Hlinkovu hrobku a vláda sa rozhodla premiestniť Hlinkove pozostatky na neznáme miesto. Dodnes sa nevie, kde sú.
Vedľa mauzólea stojí novorenesančná budova mestského úradu, ktorej súčasťou je fara, kde Andrej Hlinka pôsobil. Na námestí stojí Hlinkova bronzová socha v nadživotnej veľkosti.