Hudba je magická. Vie ľudí oslobodiť od problémov, dokáže vniesť svetlo tam, kde je tma. Možno aj na to myslel Bruce Springsteen, keď pomenoval svoj najnovší album Magic. Jeho čaro už roky totiž spočíva v tom, že dokáže písať o veciach, ktoré trápia obyčajných Američanov. Jeho novinka je správou, kam sa za posledných šesť rokov od 11. septembra jeho krajina dostala. A podľa Springsteena nie je tento stav vôbec uspokojivý.
„Verím, že každému občanovi záleží na tom, kam smeruje jeho krajina. To je dôvod, prečo volíme. Myslím, že vôbec nie je patriotické sedieť len tak a nechať všetko plynúť, keď človek prichádza o veci, ktoré miluje a ktoré mu toho veľa dali,“ povedal tento hudobník pre televíziu CBS o albume Magic, možno najpolitickejšej nahrávke, ktorú nahral vo svojej dlhej nahrávacej kariére.
Springsteen je dnes asi najžiarivejším príkladom hudobníka kritizujúceho súčasnú Bushovu administratívu. Proti smerovaniu americkej politiky už vystúpilo mnoho muzikantov, ale Bossov spev je najviac počuť. Aj preto, že ho mnohí považujú za hlas a svedomie Ameriky.
Keď v roku 2001 padli dvojičky, nahral pozoruhodný album The Rising, na ktorom svojským spôsobom prerozprával príbehy tých, ktorí zahynuli v mrakodrapoch, aj ľudí, ktorí tam prišli o svojich blízkych. Keď sa v roku 2004 Bush usiloval o znovuzvolenie do funkcie prezidenta, Springsteen vyrazil na turné Vote For Change, na ktorom burcoval voličov a zbieral hlasy pre demokratického kandidáta Johna Kerryho.
Dnes sa situácia zmenila. Zatiaľ čo The Rising bol plný viery a odhodlania do budúcnosti, Magic je iný. Je to síce poctivá rokenrolová nahrávka, plná spevavých veselých melódií, ale v ďalších vrstvách narážame na autorovo rozčarovanie. „Je to nahrávka aj o cene a strate,“ povedal Springsteen o dvanástich piesňach albumu s tým, že teraz by bolo najväčšou chybou mlčať.
Má tým na mysli predovšetkým vojnu v Iraku a rakvy s telami amerických vojakov, pravidelne prichádzajúce z tejto nepokojnej krajiny, ako aj obmedzovanie slobôd vo vnútri americkej spoločnosti. „Magic je o tom, kam sme sa dostali počas šiestich rokov bushovskej administratívy. Teraz žijeme v časoch, keď sa pravda stala lžou a lož zasa pravdou,“ dodáva hudobník.
Za Springsteenovou mágiou stojí aj jeho dlhoročná sprievodná skupina E Street Band, ktorá naposledy hrala na albume The Rising a na ktorú sa „Boss“ tak spolieha. Túto kapelu povolal k sebe po dlhšom akustickom výlete. Najprv križoval svet sám s akustickou gitarou a spieval piesne z folkovo ladeného albumu Devils and Dust. Neskôr oprášil projekt amerických tradicionálov, ktoré kedysi dávno spopularizoval folkový aktivista Pete Seeger.
Teraz sa vrátil k tomu, čo vie najlepšie. K priamočiaremu rokenrolu za pomoci stroja menom E Street Band, s ktorým je od slávneho albumu Born To Run z roku 1975. Mágia tu už možno nepôsobí tak účinne, ako na starších nahrávkach, ale čaro nevyprchalo. Springsteen zostáva veľkým rokenrolovým liečiteľom.