SME

Najsilnejší hlas Paríža - Edith Piaf

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Šansoniérka Edith Piaf, vlastným menom Edith Giovanna Gassion, sa narodila 19. decembra 1915, podľa jej rozprávania na ulici de Belleville v Paríži, no hneď táto úvodná ...

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Šansoniérka Edith Piaf, vlastným menom Edith Giovanna Gassion, sa narodila 19. decembra 1915, podľa jej rozprávania na ulici de Belleville v Paríži, no hneď táto úvodná informácia je sporná. Vyplýva to z jej autobiografie Kolo štěstí, ktorá pôvodne vyšla ešte pred vydaním jej druhej, slávnejšej autobiografie - Môj život. Bez ohľadu na miesto jej narodenia, ulica bola jej útočiskom a zároveň miestom, kde každý deň bojovala o prežitie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Edith pochádzala z chudobných pomerov. Keď jej otec Louis Alphonse Gassion opustil rodinu a odišiel na front, Edithina matka Anita Maillard, si začala zarábať ako pouličná speváčka. Starala sa o ňu a jej súrodencov iba sporadicky. Keď sa Gassion vrátil po dvoch rokoch domov, našiel malú Edith v katastrofálnych životných podmienkach, zanedbanú, pochudnutú, nezdravú. Rozhodol sa preto zveriť ju do opatery svojej matky žijúcej v Normandii. Edith sa síce nedostala do úplne štandardného prostredia - žila v nevestinci, no na rozdiel od jej matky, ženy, ktoré sa tu živili tými najrôznejšími sexuálnymi praktikami, ju dokázali zahrnúť pozornosťou a láskou. Možno preto, že tento pocit absentoval aj u nich samých. Edith tu, kde i klíma bola lepšia, začala prežívať radosti detstva, no prežila i trápenie, keď takmer oslepla. Keď sa liečila, vzali ju dievčatá z nevestinca k soche svätej Terezky, kde sa modlila za svoje uzdravenie. Nakoniec sa jej zrak upravil. Do konca života bola svätá Terezka jej ochrankyňou a Edith sa jej prihovárala v najťažších chvíľach. Krížik na krku nosila pri každom vystúpení.

SkryťVypnúť reklamu

Jej idylické detstvo na vidieku sa ale skončilo, keď po ňu prišiel otec a rozhodol sa spolu s dcérou vrátiť do Paríža. Žili na cestách, vždy tam, kde bol práve cirkus s ktorým vystupovali. Edithin otec bol cirkusový akrobat a na živobytie pre seba a dcéru zarábal ako „hadí muž“. Po jednej z roztržiek sa však zbalili a pod cirkusovým šapitó sa už neukázali. Edith potom sprevádzala otca na pouličných vystúpeniach a nechodila do školy.

Gassion zabezpečil, že mala veľa nevlastných súrodencov, no mnohých vôbec nepoznala. Zblížila sa však s nevlastnou sestrou Simone Bertaut ktorú prezývala Momone. Vzťah medzi sestrami bol veľmi silný, puto, ktoré ich spájalo posilňovala núdza, vzdor, snaha o prežitie. Faktom ale je, že keď sa Edith stala slávnou, zo Simone si spravila svoju „dvornú dámu“. Ťažko zhodnotiť, či to bolo pre Simone lepšie alebo horšie, no i keď mala zrazu isté životné istoty, celý život sa musela prizerať vzostupu talentovanej a úspešnej sestry.

SkryťVypnúť reklamu

S Momonkou snívali o lepšom živote, no každý večer zaspávali v studenej posteli hotelovej izby v špine a hlade. V tom čase Edith vôbec netušila, že raz vystúpi na kabaretné pódium. O dva roky sa po prvý raz zamilovala. Jej prvou láskou bol Louis Dupont, ktorý sa neskôr stal aj otcom jej dcéry - Marcelle. Edith opateru ani výchovu nezvládala. Dieťa malo dieťa. Vystupovala na uliciach a večery trávila v krčmách.

V jednej z nich sedela aj keď jej dcérku odniesol Dupont do nemocnice. Kým našiel budúcu hviezdu a prišli spolu do nemocnice, Marcelle zomrela na zápal mozgových blán. Edith z toho mala traumu na celý život, o ktorej však vedel málokto.

Prvý zvrat v jej kariére nastal, keď ju náhodne na ulici počul spievať hudobný impresário Louis Leplée. Bol to práve on, kto jej ponúkol spievať vo svojom kabarete, kde ustráchanej, hanblivej no presvedčivej Edith po prvý raz tlieskalo skutočné publikum. Po čase je práve Leplée navrhol, aby si radšej zmenila meno. Z neznámej Edith sa zrazu stal niekto, najžiadanejší hlas Paríža.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju prvú skladbu Les Mômes de la cloche nahrala v roku 1936. Lepléea však onedlho našli zavraždeného. Edith sa zrútila. Polícia ju podozrievala, že o smrti Lepléea vie niečo viac. Do podozrenia sa dostala najmä preto, že ako dievča z ulice poznala rôznych kriminálnikov a s mnohými sa po večeroch stýkala v pohostinstvách. Obvinenie ju ničilo o to viac, že médiá i polícia ju fakticky označili za „spolupáchateľku“ a ona bola pritom vskutku Lepléemu zaviazaná a nevedela si budúcnosť bez jeho ochrany predstaviť. Otriasla sa však ako veľakrát v živote a o niekoľko týždňov už opäť stála na javisku.

Do jej života vtedy vstúpil Raymond Asso. Tento sa rozhodol, že z nej spraví nielen famóznu speváčku, ale aj dámu, no vedel, že ho čaká dlhá a ťažká práca. Edith, ktorá si myslela, že vie spievať, mala zrazu pred sebou rešpektovaného Assa, ktorý tvrdil že Edith talent má, ale nevie artikulovať, nemá žiadny prednes, musí sa naučiť vystupovať na pódiu, pracovať nielen s hlasom ale aj rukami a celým telom. Bol prísny a preto dobrý.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1937 sa vzdala svojho umeleckého mena La Máme Piaf a stala sa z nej Edith Piaf.

Okrem speváckej kariéry sa snažila presadiť aj vo filme. Debutovala už v roku 1936 v snímke Jeana de Limura - La garçonne. O tri roky neskôr, keď sa začala druhá svetová vojna, zamilovala sa do herca Paula Meurissea. Piaf sa postupne dostala do vyššej spoločnosti, no nie všetci ju v nej chceli akceptovať. Parížska elita jej síce tlieskala a rada sa na drobnú Piaf prišla pozrieť, vypočuť si ju, no niektorí príslušníci tejto spoločenskej vrstvy sa z nej zvykli smiať. V tomto období sa spriatelila napríklad s filmovým režisérom Jeanom Cocteauom. Vášňou však zahorela k Henrimu Contetovi.

Počas druhej svetovej vojny (1939-1945) ju na pódiu sprevádzali hudobníci židovského pôvodu. Okrem hudobnej tvorby pokračovala aj v nakrúcaní filmov a v roku 1941 sa predstavila v snímke Montmartre-sur-Seine.

SkryťVypnúť reklamu

V povojnových rokoch sa objavila vo filmoch Etoile sans lumiére (1946) či Neuf garçons, un coeur (1948). Úspech žala Edith na obidvoch stranách Atlantiku. Počas jej pobytu v New Yorku jej dokonca prišla vzdať úctu aj samotná Marlene Dietrich. V tom čase sa zamilovávala do pravdepodobne najdôležitejšieho muža jej života. Bol ním boxer Marcel Cerdan. Po prvý raz sa zdalo, že je skutočne šťastná. Edith bola spokojná, vyrovnanejšia než kedykoľvek predtým, príjemná voči okoliu. Cerdan bol ženatý a to ju trochu znečisťovalo, no napokon samu seba presvedčila, že Marcel pre ňu urobí čokoľvek. Ani tento vzťah však Edith nevydržal. Lietadlo, na ktorého palube Marcel v októbri 1949 letel, sa zrútilo. Piaf, ktorá ho sama telefonicky požiadala, aby išiel skorším lietadlom a mohla sa s ním v Paríži stretnúť o čosi skôr, upadla do depresií, brala lieky na upokojenie, antidepresíva a čoskoro sa pustila opäť do práce. Asi po roku sa zblížila so spevákom Charlesom Aznavourom, no strata Cerdana ju poznačila natoľko, že začala duševne aj fyzicky chradnúť.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1951 sa na scéne jej súkromného života objavil spevák Eddie Constantine. Ani tento vzťah ale nevydržal, ako mnohé iné. Často bola príčinou Edithina neskrotná povaha, samoľúbosť, tvrdohlavosť a večný pocit, že musí mať pravdu. V tom istom roku mala dve automobilové havárie a jej zdravotný stav sa výrazne zhoršil. Keď sa po druhý raz vrátila z nemocnice, bola už závislá od morfia. Drogu, ktorá mala tíšiť jej bolesti, zapíjala dúškami alkoholu a stala sa z nej ešte panovačnejšia a neurotickejšia hviezda.

V roku 1952 ju diváci videli vo filme Paris chante toujours! (1952), v júli toho roku sa vydala za speváka Jacquesa Pillsa a absolvovala protidrogovú liečbu. Z hudobnej scény sa vytratila v roku 1953.

Medzitým vznikli filmy Si Versailles m'était conté (1954), Boum sur Paris (1954) a Francúzsky kankán (1955). V roku 1955 sa vrátila na pódiá no po sérii koncertov sa začala znova liečiť. Keď sa spamätala, začala sa jej romanca s hudobníkom Georgesom Moustakim. Piaf potom oslabila ďalšia autonehoda. Spievať neprestala ani napriek niekoľkým kolapsom priamo na pódiu, až kým napokon absolútne nevyslabla. Dlhé mesiace zostávala doma, uzatvárala sa do seba a stále viac chorľavela. Ako informuje Československá filmová databáza, v roku 1958 ešte hrala vo filme Música de siempre, o rok neskôr v snímke Les Amants de demain.

SkryťVypnúť reklamu

V lete 1961 sa stretla s gréckym spevákom Theophanisom Lamboukasom alias Sarapom. Bol to jej posledný milenec a manžel. O niekoľko mesiacov upadla do kómy. Vo svojom dome na juhu Francúzska v Plascassier, Alpes-Maritimes skonala 11. októbra 1963. Jej telo napokon previezli do Paríža, kam vždy patrila.

SPRACOVANÉ PODĽA: www.little-sparrow.co.uk, Kolo štěstí, Môj život, www.wikipedia.org, www.csfd.cz.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 018
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 460
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 015
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 522
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 146
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 110
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 547
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 188
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marco Rubio na návšteve Paríža.

Rubio a Vance vyslali protichodné signály.


48
Letecký pohľad na rafinériu Slovnaft.

Slovnaft má vraj chyby v hodnotiacej správe.


12
Fotka zo zápasu HC Košice -  HK Nitra.

Sledujte s nami ONLINE prenos.


Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


11
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Jozef Černek: Lulu alebo ako sa dostať do Dramaťáku a hlavne prečo
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 069
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 069
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 676
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 405
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 17 158
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 726
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 486
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 10 357
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu