Londýn 11. októbra (TASR) - Najlepšie sa vyzná v suchom Martini, k tomu sa hodí jeho - takisto suchý - humor. Keď sa Rogera Moora spýtali, čo sa zmenilo v jeho živote po tom, ako mu voperovali do srdca prístroj, povedal: "Odvtedy dávam viac peňazí na baterky." Môže si to dovoliť - jeho sedem bondoviek zarobilo v prepočte vyše 25 miliárd korún. Takže Roger Moore, ktorý sa 14. októbra dožíva 80. rokov, bol veľmi dlhý čas najlepšie plateným hercom vo Veľkej Británii.
Nepochybne mu k tomu dopomohlo už legendárne obočie. Jeho schopnosť vytiahnuť vysoko jedno z nich a pritom sa očami záhadne čudovať výrazne pohla jeho kariérou, napísal britský pánsky magazín Loaded. Súčasne tohto herca, pochádzajúceho z jednoduchej rodiny policajta a ženy v domácnosti, vyhlásil v roku 1999 za "najväčšieho žijúceho džentlmena".
Herec dlho odolával výzvam nemať žiadne aféry, nechodiť na divoké párty a nedať si ani žiadny drink. A aj keď si - ako jeho kolegovia Richard Harris a Richard Burton - dával poháriky alkoholu pod stolom, na druhý deň ráno vždy stál na pľaci presne načas a v dobrej nálade.
To sú historky zo starých čias. Dnes už Moore, ktorý stelesňoval Jamesa Bonda najdlhšie zo všetkých hercov, prezrádza, že jeho slabosťou je "čierna čokoláda a kávová zmrzlina".
Tieto dobroty si však užíva len zriedka, skôr si dá so svojou štvrtou manželkou pohár šampanského. Roger Moore je od roku 2002 ženatý so Švédkou Christinou Tholstrupovou (69). S ňou žije striedavo v Monte Carlo a vo švajčiarskom Gstaade.
Ako si užíva život dôchodcu človek, ktorý natáčal v roku 1973 vo filme "Žiť a nechať zomrieť" svojho prvého agenta 007 a v roku 1985 v snímke "Vyhliadka na smrť" posledného, prezradil herec nedávno v rozhovore pre londýnske The Times.
"Ak si odmyslím problémy so zaspávaním (ešte stále mi chodí mnoho vecí po rozume) a diétu, ktorú som si sám naordinoval (na raňajky jem len ovocie, čaj a ovsené vločky), tak potom sa mi žije ako dôchodcovi-007 skvele".
Moore, ktorý prekonal v roku 1993 rakovinu prostaty, stále trochu športuje. Keď sa nudí, prezerá si svoju obrovskú videozbierku, nemá však rád filmy s prehnaným násilím a zreteľným sexom.
K jeho dennej rutine patrí podrobné čítanie časopisov a odpovedanie na maily, medzi inými aj na tie, ktoré prichádzajú zo sídla OSN v New Yorku. Už roky je Moore osobitným vyslancom UNICEF-u. Za to ho kráľovná, v ktorej službách tak často vystupoval na plátne, udelila šľachtický titul a môže používať titul sir.
Do Detského fondu OSN (UNICEF) priviedla herca v roku 1991 jeho kolegyňa z branže Audrey Hepburnová. Ako povedal slávny "Simon Templar", tam našiel svoju najdôležitejšiu rolu: "James Bond je iba film - UNICEF je skutočný život. Tu ide o ľudskosť, o deti. UNICEF je moja najlepšia misia, to najdôležitejšie, čo som v živote robil."
V rozhovoroch sa javí Moore ešte stále ako anglický majster sebairónie. Bývalý sukničkár napríklad tvrdí, že pri filmovaní posteľných scén sa nechal zaskakovať dablérmi, lebo mu bolo nepríjemné, že jeho filmové milenky mohli byť pokojne jeho dcérami.
Srdcový prístroj dostal Roger Moore v roku 2003 po kolapse na divadelnej scéne v New Yorku. "Mám v ňom dobrého spoločníka," povedal o tejto životnej pomôcke.
Prezradil, že na obede s popovou hviezdou Eltonom Johnom v jednej nóbl reštaurácii na Azúrovom pobreží "sme si roztrhli svoje košele, aby sme porovnali naše jazvy. On mal na nej, samozrejme, platinový zips od Cartiera...," žartuje aj dnes dôchodca-007.