Prievidza 12. októbra (TASR) Vyše sto fosílnych odtlačkov treťohorných rastlín listov i plodov, v porovnaní s vylisovanými listami ich v súčasnosti rastúcimi príbuznými druhmi, obsahuje výstava Kamenný herbár, ktorú dnes sprístupnili v Hornonitrianskom múzeu (HM).
Fosílie pochádzajú z rozsiahlej, približne 8700-kusovej zbierky, ktorú múzeum vlastní. Našli ich v podložných a nadložných horninách blízkej Handlovsko-nováckej uhoľnej panvy. Zbierku budovali v minulých desaťročiach aj za pomoci baníkov. Pri jej spracovávaní porovnávaním výsledkov na medzinárodnej úrovni pracovníci múzea determinovali až 140 druhov flóry, ktorá na hornej Nitre rástla približne pred 15 miliónmi rokov.
Podľa informácie autorky výstavy Kataríny Keratovej, správkyne geologického fondu HM, výsledky výskumu umožnili interpretovať paleogeografický vývoj územia v dobe vzniku hnedého uhlia. Okrem bežných druhov paleoflóry, akými sú aj dnes rastúce, málo zmenené porasty bukov, dubov, javorov, briez, borovíc a smrekov, sa zachovali aj odtlačky už vyhynutých, alebo len veľmi zriedkavých rodov, ako jedľovec či metasekvoja. Ďalšou skupinou sú rastliny, rastúce len v tropických oblastiach, napríklad vavrín, litsea, magnólia, tumel, bumélia a ďalšie. Dokazuje to, že v tom čase panovala v tomto regióne teplejšia klíma. Z týchto stromov, ktoré rástli a hromadili sa v rozsiahlom rašelinovom jazere s miocénnym pralesom, vďaka neskorším horotvorným pohybom vnikli ložiská hnedého uhlia a lignitu.
Príprava výstavy od myšlienky po realizáciu projektu trvala približne tri roky. Toľko trvalo spoluautorovi výstavy, špecialistovi na domáce i cudzokrajné dreviny Martinovi Smatanovi z Považskej Bystrice, ktorý ku každej fosílii hľadal súčasnú drevinu, jej listy a plody. Získal ich nielen zo svojej zbierky, ale aj za pomoci odborníkov z arborét a botanických záhrad na Slovensku a v Českej republike.
Symbolom výstavy je ginko dvojlaločné, ktoré rástlo v treťohorách a prežilo do súčasnosti v takmer nezmenenej podobe. Výstava poskytne laikom i odborníkom ojedinelý pohľad na malodotreťohornú paleoflóru. Je doplnená kresbami a videoprezentáciou. Potrvá do 25. novembra 2007.