SME

Ľalie poľné

eden z najvýznamnejších filmov slovenskej kinematografie spracúva novelu Vincenta Šikulu Nebýva na každom vŕšku hostinec. Je to príbeh tulákov, bedárov, žobrákov a mrzákov, ktorí, vykorenení vojnou, ponevierajú sa po svete, zbavení svojich domovov. Toľko

Jdej - inak je to aj príbeh o každom z nás. Vôbec nie smutný, hoci o časoch, ktoré boli aj smutné. Tí, ktorých si podmanil, o ňom hovoria ako o filme uhrančivej krásy, ktorý je "rozumom neuchopiteľný, ale imagináciou naprosto fascinuje". Pričinil sa o to najmä režisér Elo Havetta, kamera Doda Šimončiča a nezameniteľná hudba Zdeňka Lišku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľkokrát nám nebolo všetko jedno

Na nakrúcanie filmu Ľalie poľné si spomína predstaviteľ Kerenského IVAN KRIVOSUDSKÝ (80).

Aký bol Elo Havetta?

SkryťVypnúť reklamu

Na celý film spomínam s obrovskou láskou, bola to nekonečne krásnapráca. Havetta bol vynikajúci režisér. Nesmierne som si ho cenil najmäpreto, že on herca nepreháňal, nenaháňal, nenútil. Povedal vždy predzáberom, čo tam chce mať, aká duša toho obrazu by mala byť, a potom saspoľahol na herca, nechal ho pracovať podľa jeho daností a citu, podľajeho filmového inštinktu. To poznačilo celú spoluprácu. Nepamätám siani na jeden pracovný konflikt z nervov, zo stresov, to bola obrovskápohoda, porozumenie, humor, oddych.


Elo Havetta nebol miláčikom režimu.

Nebol poplatný dobe. Filmom hovoril o jadre sveta, o existenciibedárov po prvej svetovej vojne, o tom, s akými úskaliami sa museliprebojúvať a žiť. Mnohí boli kaliky, finančné ruiny. Taký je svet pokaždej vojne, vždy to mnoho ľudí poznačí.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vás oslovil do filmu?

Naraz sa ma len spýtali, či chcem spolupracovať. Samozrejme, že som veľmi rád, že som sa dostal do tej partie.

Ako sa podarilo docieliť zvláštnu atmosféru filmu?

Ja neviem, či to bola nejaká spoločná duša všetkých nászúčastnených... Asi sme vedeli, o čo tam má ísť. Stali sme sa každýjedným z nervov celého toho problému, hlavnej línie.

Ivan Krivosudský

Vaša postava sa vám páčila?

Ja som robil Kerenského! Z môjho pohľadu to bola jedna osobnosť,majetná, lebo som mal ďalekohľad a vreckové hodiny. Bol som kasta.

A mali ste aj bicykel, na ktorom ste vozili sliepky.

Tak z toho bicykla som mal najväčšiu hrôzu. Nejakí machri ho dalidokopy, lebo to v predaji neexistovalo. Okrem vášne som mal ajnekonečný strach, keď som sa rútil z mosta - viete, to sa hocikedy ajprekotilo. Našťastie, nie so mnou.

SkryťVypnúť reklamu

Vo filme ste stále behali za hlavnou predstaviteľkou Paulou.

Áno, bol som do nej zamilovaný. Ona ma blokovala, no nakoniec sme sa vzali. Okolo nej sa točilo veľa ľudí.

Najprv vás nechcela.

Blokovala ma, ale ja som bol asi veľmi agresívny.

Muž má byť aj v živote taký vytrvalý, keď ho žena odmieta?

Ak je tá žena toho hodná. Vtedy sa treba nekonečne snažiť získať takú ženu.

Vo filme ste vraveli: "Ja som taký nešťastný. Ráno otvorím oči a už som nešťastný."

Ja, keď ráno vstanem, tak si spievam. Nemôžem povedať, že som šťastný, ale som rád na svete.

Aký je odkaz tohto filmu mladej generácii?

Nepoznám reakciu mladých ľudí na tento film, ale myslím, že sa im páči.

Má im čo povedať?

Áno. Hoci to povojnové obdobie, bieda, to mladí nepoznajú. Spomínatesi na scény z trhu? Nakrúcalo sa v Malackách. Tam bolo viac biedy akochuti do života. No živý organizmus sa snaží byť na svete a bojuje zakaždú hrivnu, ktorú môže v živote získať.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí z hercov už nežijú, napríklad Vladimír Kostovič.

Kostovič, Janko Melkovič, Vincent Šikula - to bola ohromná partia.

Máte ešte nejaké herecké ponuky? Zavolajú vás občas aspoň do dabingu?

Mňa nevolajú, pre nich som už asi starý. Hoci sú aj starí herci vo filmoch. Moje úlohy dostávajú 40-roční.

Vo filme bola aj vynikajúca hudba a kamera.

Kamera bola fantastická. Nakrúcalo sa na trnavskej tabuli, čo jenekonečná rovina. Koľkokrát nám nebolo všetko jedno - prach, sucho, kamsme stúpili, tam bola vyschnutá hlina. Keď bol oddych, zaspali smevšelijako, aj za stolom. Zmierili sme sa s tým a žili sme v tomprostredí tak, ako bolo treba. Nepamätám sa, že by niekto bol malnámietky. Robili sme to s oduševnením.

Iris Kopcsayová

Priezračný insitný príbeh filmového mága

Elo Havetta

Máloktorý filmár takrýchlo zažiari a tak náhle zhasne ako Elo Havetta. On, pravda,nezhasol, udusili ho - slovami Alberta Marenčina "umrel nanormalizáciu". Má za sebou iba dva celovečerné tituly, Slávnosť vbotanickej záhrade a Ľalie poľné, a napriek tomu patrí ku kľúčovýmosobnostiam slovenského filmu. Kritik Martin Kaňuch označil Ľalie poľnéza najlepší film v dejinách slovenskej kinematografie.

SkryťVypnúť reklamu

Film symfonizuje naivistickú epickú báseň scenáristu VincentaŠikulu, hudobníka a spisovateľa v jednej osobe, ktorý túto symfonickúzložku zakladá. Režisér ju roziskrí ohňostrojom asociácií, kde "protimárnosti života stavia karnevalizáciu fikcie" (Václav Macek), avynikajúci hudobný skladateľ Zdeněk Liška realizuje hudobné podložie.Tak vznikli podmienky pre Gesamtkunstwerk - celostné umelecké dielo -ako Friedrich Nietzsche označil tvorbu Richarda Wagnera.

Nezakášame tu do operných sfér náhodou, lebo ten naivistickýanarchistický príbeh vojnových veteránov, ktorých povojnové časyvyvrhli na breh života a urobili z nich vykorenených tulákov, naozajpripomína čosi ako ľudovú symfonickú báseň v próze. Nie tým, že by satu spievalo, čo sa v civilnom živote hovorí, ale irealitou, fantastikoudeja a vysokým podielom hudby siahajúcej od jarmočných odrhovačiek čivojenských piesní po cirkevné chorály. Zároveň sú Ľalie poľnéHavettovým holdom poetike nemého filmu, kde prídu k slovu medzititulky,farebné tónovanie či starodávny spôsob strihovej interpunkcie. Všetkytieto charakteristiky akoby odkazovali k experimentálnemu, teda diváckyvýlučnému filmu. Experimentálne črty Ľalie poľné naozaj majú. Napriektomu je ten insitný príbeh zároveň priezračný a svojím spôsobomprístupný, a to je možno najtajomnejší "trik" Ela Havettu, mágaslovenskej kinematografie, ktorému "olovená doba" normalizácie nedalažiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pavel Branko (Autor je filmový kritik)

Dal do pohybu starý svet

Ľalie poľné mám na VHS odložené na poličke spolu so Slávnosťou vbotanickej záhrade. Keď som ich videl prvýkrát v kine, bol to pre mňasilný vizuálny zážitok. Uchvátili ma jedinečnou atmosférou aždokumentárnym videním. Vždy som mal pri pozeraní na staré fotografiepotrebu rozhýbať ich. To film Ľalie poľné urobil, dal do pohybu starýsvet. Ani si ho neviem predstaviť celý farebný. Kamera je zároveňvýtvarná, preto mám z filmu silný pocit autenticity. Pocit, ktorý filmnesie, si asi prežil každý z nás, hľadanie si miesta na zemi a túžba ponezávislosti. Najviac ma uchvátila pesnička pri scéne, kde Matej spolus dvoma žobrákmi kráča do dediny a začína hrať na klarinet. Hudbapomaly presakuje cez všetky domy a zapĺňa dedinu. Nám je daný, narodenýz čistej Panny Boh a Kráľ / Chodieval po tejto zemi, zrnka pravdyzasieval / Chvíľam svojich dobrodených, potom divný záver dal. / Priposlednom zmrkávaní, s bratmi k stolu zasadol / Po patričnom rozdávaníjedál, jak už zákon bol. Podobné pesničky si veľa ľudí vymýšľa cestoudo práce, alebo len tak. Ľalie poľné mi pomohli pochopiť, prečo sialbum od svojho pradeda s fotkami zo starých čias chránim na najvyššejpoličke vo svojej knižnici.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Begányi (27), dokumentarista

Filmy, ktoré tiež vznikli v roku 1972

  • Alfréd, Alfréd! (Tal., Fr.), réžia: Pietro Germi, hrajú: Dustin Hoffman, Stefania Sandrelli
  • Smola (Fr., Tal.), réžia: José Giovanni, hrajú: Andréa Ferréol, Jacques Marchand, Claudia Cardinale, Gérard Depardieu, Jean-Paul Belmondo
  • Doktor Popaul (Fr., Tal.), réžia: Claude Chabrol, hrajú: Jean-Paul Belmondo, MiaFarrow
  • Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa spýtať (USA), réžia: Woody Allen, hrajú: Woody Allen, Louise Lasser
  • Nebožtíci žičia láske (USA, Tal.), réžia: Billy Wilder, hrajú: Jack Lemmon, Pippo Franco
  • Policajt (Fr., Tal.), réžia: Jean-Pierre Melville, hrajú: Alain Delon, Catherine Deneuve
  • Muž menom La Macha (Tal., USA), réžia: Arthur Hiller, hrajú: Peter O 'Toole, Sophia Loren
  • Malý unavený Joe (Tal.), réžia: Enzo Barboni, hrajú: Terence Hill, Bud Spencer

Ľalie poľné

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME pre vás pripravil ďalšiu filmovú edíciu. Séria Slovenský film 70. rokov nadväzuje na minuloročný projekt, v rámci ktorého sme vámspolu so Slovenským filmovým ústavom priniesli najlepšie filmy rokovosemdesiatych. Každý týždeň až do konca novembra si budete môcť kdenníku SME kúpiť v novinových stánkoch aj jeden z klasických filmovslovenskej kinematografie za cenu99 korún. Podrobné informácie o edícii nájdete na www.dvd.sme.sk. Prajeme vám príjemné čítanie a príjemné divácke zážitky.


1972, 77 minút, čb + farebý

réžia: Elo Havetta

námet a scenár: Vincent Šikula

kamera: Jozef (Dodo) Šimončič

hudba: Zdeňek Liška

hrajú: Lotár Radványi (nahovoril Leopold Haverl), VladimírKostovič, Žofia Martišová, Ivan Krivosudský, Emil Tomaščík, ĽudovítKroner, Ján Melkovič (nahovoril Andrej Hryc), Marián Filadelfi(nahovoril Marián Labuda), Peter Debnár, Jozef Belan (nahovoril ViktorBlaho), Augustín Kubán (nahovoril Slavo Záhradník), Mária Hojerová(nahovorila Božena Slabejová), Jozef Šándor (nahovoril Karol Skovay),Vincent Šikula

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 422
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 136
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 580
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 148
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 262
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 130
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR 4
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


42
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

Emigroval z Prešova do Bratislavy.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 361
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 703
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 223
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 611
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 579
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu