BRATISLAVA 15. októbra (SITA) - Milovníci umenia majú šancu obohatiť svoje zbierky o ďalšie kusy zo slovenského umenia. Ponúkne im ju spoločná aukcia Nadácie-Centra súčasného umenia a viedenskej pobočky svetoznámej aukčnej siene Sotheby’s. Uskutoční sa v stredu 24. októbra o 18:00 v design factory na Bottovej 2 v Bratislave. Ako ďalej agentúru SITA informovala Kristína Paulenová z Nadácie-Centra súčasného umenia, draženú kolekciu tvorí 85 diel 62 slovenských umelcov a umelkýň súčasného umenia od 60. rokov 20. storočia až po aktuálne prúdy. Najdrahším dielom s vyvolávacou sumou štvrť milióna korún je vo výbere, ktorý zostavili kurátorky Alexandra Kusá a Lucia Gregorová, reliéfový obraz Rudolfa Sikoru z prelomu rokov 1969 a 1970. Najnižšia vyvolávacia cena - dvetisíc korún je za koncept nedávno zosnulého legendárneho nestora slovenského súčasného umenia Júliusa Kollera z roku 1988.
Medzi zaujímavosti Aukcia súčasného slovenského výtvarného umenia 2007 patria aj experimentálne filmy Vlada Havrillu. Snímky podľa organizátorov aukcie patria k zlatému fondu slovenského undergroundového umenia obdobia totality a sú raritou minimálne európskeho formátu. Podobné dva filmy z tohto obdobia kúpila do svojich zbierok Slovenská národná galéria. Zberateľov by mala zaujať aj spoločná maľba Denisy Lehockej a Borisa Ondreičku. Zastúpené sú aj diela dvoch kľúčových autorov realistického maliarstva 80. rokov - Juliána Fila a Jozefa Srnu. Na aukcii sa vôbec po prvýkrát na Slovensku objaví aj malá zbierka súčasného dizajnu. Dražené diela budú v design factory vystavené od štvrtka 18. októbra do utorka 23. októbra, každý deň od 10:00 do 18:00. Aukcia je benefičná a jej výťažok pôjde na podporu súčasného slovenského výtvarného umenia. Až 40 percent z vydraženej sumy venujú autori v prospech nadačného grantového programu, v ktorom sa o podporu svojich výtvarných projektov budú uchádzať profesionálni výtvarníci.
Aukcie súčasného slovenského výtvarného umenia organizuje Nadácia–Centrum súčasného umenia už piaty rok, od roku 2003. Prvé dva roky ich organizovala v spolupráci s bratislavskou aukčnou spoločnosťou Soga a od roku 2005 spolupracuje so Sotheby´s. Vďaka doterajším štyrom ročníkom aukcie sa nadácii podarilo podporiť 28 výstavných projektov a prispieť k vydaniu 29 katalógov slovenského súčasného výtvarného umenia, informovala Paulenová.
Aukčný dom Sotheby’s vznikol v roku 1744 a patrí k najstarším a najprestížnejším na svete. Pôvodne sa zameriaval na predaj kníh, dnes pokrýva celú paletu dekoratívneho a vizuálneho umenia. K rekordným predajom spoločnosti patria dvaja Picassovia - Muž s fajkou vydražený za 104 miliónov dolárov a portrét Dory Maar s mačkou za 95 miliónov. Na svete existuje okolo sto pobočiek Sotheby’s, v ktorých pracuje viac než 400 expertov. Pobočka Sotheby’s Austria pracuje vo Viedni 26 rokov. Podieľala sa napríklad na predaji diel Egona Schieleho, Gustava Klimta a Petera Paula Rubensa, ktorého dielo Vraždenie neviniatok vydražili v roku 2002 za 76,23 milióna dolárov a stalo sa tak najdrahšou doteraz predanou maľbou starého umenia.