Držkovce 15. októbra (TASR) - Staré hlinené džbány, mliečniky, misy a taniere s typickou glazúrou a maľbou chcú zhromaždiť v dohľadnom čase v obecnom múzeu v Držkovciach v okrese Revúca. Dedina bola kedysi spolu s ďalšími v okolí známa vychýrenými hrnčiarmi a ich výrobkami.
"Pre zriadenie obecného múzea sme už kúpili jeden súkromný dom, v ktorom bude múzeum, venované najmä hrnčiarstvu," povedal TASR starosta asi 530-člennej dediny Vojtech Galo. Do múzea by mali prispieť najmä obyvatelia obce, dodnes využívajúci hlinené nádoby, ktoré vyšli spod šikovných rúk ich starých otcov. Pre zriadenie múzea sa teraz obec snaží získať finančné prostriedky z rôznych fondov.
Držkovce žili hrnčiarstvom už v 19. storočí, v medzivojnovom období, ale aj desaťročia po druhej svetovej vojne. "Posledný hrnčiar Jozef Bajúsz umrel pred asi 20 rokmi. Odvtedy sa už hlinený riad v dedine nevyrába," hovorí starosta.
Sám s nostalgiou spomína na časy, keď so svojím otcom, ktorý bol paradoxne posledným hrnčiarskym povozníkom, chodievali na voze raz za mesiac do Košíc a Kráľovského Chlmca predávať tieto originálne nádoby. "Naposledy sme boli na trhoch ešte začiatkom 60. rokov minulého storočia. Cesta na východ republiky trvala takto aj tri dni," spomína.
Doma má starosta dodnes vzácne pozostatky prác starých držkovských majstrov. Okrem širokých mís na ovocie, džbánikov na mlieko, tzv. mliečnikov, či nádob na víno má v komore uložené aj pozostatky starých, možno aj storočných škridiel, na ktorých sú dodnes viditeľné podpisy hrnčiarskych majstrov. Škridle, vyrobené v medzivojnovom a povojnovom období, chránia dodnes pred dažďom snáď každý druhý dom v obci.