BRATISLAVA 16. októbra (SITA) - Už len do konca októbra bude v bratislavskom Českom centre na ulici Na vŕšku výstava fotografického komiksu Františka Skálu Skutočný príbeh Cílka a Lídy. Projekt českého umelca prišiel do Bratislavy z Tokia, kde mal premiéru a po skončení sa presunie do Viedne.
Nápad nafotiť komiks s rozprávkovými postavičkami nosil Skála v hlave dve desaťročia a pracoval na ňom dva roky. Fotografoval vo voľnej prírode a na prehliadke v Bratislave prezentuje 40 strán z knihy Skutočný príbeh Cílka a Lídy, ktorá obsahuje celý príbeh týchto dvoch rozprávkových bytostí. "Bolo to o obrovskej trpezlivosti, pretože nafotiť jeden záber mi trvalo niekedy aj jedno popoludnie," tvrdí Skála. Keďže postavičky bezstarostného Cílka a pustovníčky Lídy majú asi 20 centimetrov, takmer všetky zábery musel fotograf zhotoviť v ležiacej polohe. "Najhoršie bolo fotiť v snehu pri -15 °C, keď som si nesmel pošliapať miesto, kde stoja figúry. Stalo sa mi, že jednej z nich spadla čiapka z kopčeka, musel som to obísť tak, aby v tom snehu nebolo vidno stopy, potom som našiel v lese dlhý konár a snažil som sa čiapku vytiahnuť," spomína s úsmevom Skála. Komiksový cyklus nemal prvotný scenár, umelec improvizoval podľa toho, ako sa vyvíjali okolnosti. Pokračovanie projektu Skála neplánuje. "Príbeh Cílka a Lídy som podal tak, že ich len sledujem v lese, že som ich ani nestvoril, ani do nich nezasahujem. Takže teraz ich už radšej naozaj nechám voľne a pokojne žiť v lese," dodal.
František Skála (1956, Praha) je absolventom Strednej umeleckopriemyselnej školy a Vysokej školy umeleckopriemyselnej, kde študoval televíznu a filmovú grafiku. Po škole sa venoval ilustrácii detskej literatúry, za čo získal niekoľko ocenení doma i v zahraničí. Na začiatku 80. rokov však svoj talent zasvätil sochárstvu. Založil skupinu Tvrdohlaví (1987 – 1991), bol členom tajnej organizácie B.K.S. (1974) a komtúrom Radu Zelenej Berušky (1985). Hrá a spieva v Malom tanečnom orchestri a v skupine Fínsky barock. Pôsobí aj v divadle Sklep a vo vokálnom triu Tros Sketos.
Pre verejnosť je výstava prístupná od pondelka do stredy od 10:00 do 17:00 a vo štvrtok od 10:00 do 18:00 - stačí zazvoniť pri vchode.