Marián Varga sa v piatok večer v PKO predstavil prvýkrát na renomovanom podujatí, na ktoré ho organizátori a predovšetkým Peter Lipa pozývali už v čase jeho "postprúdovej" slávy. Lenže Vargova kapela Collegium Musicum bola nestála, v ďalších rokoch sa jedna z najvýznamnejších muzikantských postáv venovala viac komponovaniu ešte náročnejších projektov a tak sa debut veterána na BJD uskutočnil až teraz, hoci pravidelne chodí na podobné menšie akcie do Česka.
Jazzová pozvánka na sobotu a nedeľu - kliknite
Počas dlhých rokov sa na "džezákoch" na istý čas vygenerovalo pomerne ortodoxné publikum. Doplatil na to v už uvoľnených 90-tych rokoch napríklad Vernon Reid, keď lídra charizmatickej hardrockovej skupiny Living Colour značná časť bratislavského diváctva nespravodlivo ohrdla s jeho sólovým funky-rockovým projektom. V piatok od 20.15 do konca vyše hodinového vystúpenia neodišla "ani noha" a nielen preto, že večerná bratislavská košeľa je bližšia ako polnočný newyorský kabát. Marián Varga je zrejme najsilnejší nekomerčný pojem na scéne súčasnej hudby. Úspech nedžezového projektu na džezovej slávnosti je o to hodnotnejší, že skalní fanúšikovia momentálne netrpia núdzou Vargových koncertov a v PKO tak majstrovi tlieskalo široké publikom iného žánrového spektra.
Video: Úvodné vystúpenia Bratislavských jazzových dní - Marián Varga
"Keď poviem Marián Varga, mohlo by sa zdať, že tým je všetko vybavené a môžem odísť. Všetci ho dobre poznajú. Predsa je to však jeho premiéra a patrí sa vyjadriť potešenie. Povedali sme si s Mariánom navzájom, že teraz, keď často koncertuje najmä s Moyzesovým kvartetom, je čas prísť aj na našu scénu," zdôraznil pred vystúpením umelecký riaditeľ BJD Slovenská sporiteľňa Peter Lipa. Navodil tak atmosféru otvorenosti voči nekategorizovateľnej produkcii. V ústrety špecifickému publiku vyšiel aj sám Varga náročnejšou zmesou. Keď na svojom štvrtom klávesovom inštrumente odpichol chrbtom otočený prvé tóny veľkolepého hymnusu "Ľalia poľná", už po prvej verzii sa ozval nadšený aplauz. Na nosný kúsok z 30-ročného legendárneho albumu "Na druhom programe sna" napojil zámerne "necitlivo" džezovo nadupanú novinku. A to všetko s príchuťou pre-techno experimentu Franka Zappu na jeho albume "Jazz From Hell" (Džez z pekla). Pekelne a do džezu šla aj skladba na tému "Cip-cip-cipovička" i záverečný fragment z najpopulárnejšieho collegiovského opusu známeho aj v dávnej televíznej relácii "Nad listami divákov." Varga musel zo scény odísť len s jedným prídavkom. "Držia nás zmluvy," oznámil obecenstvu Lipa a zdôraznil: "To bola Hudba." Obaja kultoví muzikanti sa potom porozprávali v zákulisí a zaspomínali si časy, keď sa na džezových pódiách stretli sem-tam za čias Collegia.
Otvorenosť scény BJD v tomto roku demonštruje aj ich expanzia mimo hlavného mesta. Festivaly sa v rámci podujatia konajú aj v Košiciach, Žiline, Nových Zámkoch a Prešove. Súčasťou 34. ročníka je tiež utorňajší koncert Chicka Coreu. V piatkový večer boli hedlajnerom na hlavnej scéne v PKO americkí Mike Stern Band.
Sen, ktorý sa stále plní
Najväčšia slávnosť džezu na Slovensku sa začala v piatok 19. októbra v bratislavskom PKO, kde počas troch dní odznie pätnásť koncertov.
To celé je len sen, ktorý sa stále plní – povedal na adresu 34. ročníka medzinárodného festivalu Bratislavské jazzové dni 2007 jeho zakladateľ a hudobník Peter Lipa. Piatok bol určený skôr fajnšmekrom, program ďalších dvoch dní bude príťažlivejší pre ľudí, ktorí sa až tak v džeze neorientujú. „Tohto roku sme urobili krok do krajiny a festival sa nebude konať len v Bratislave, ale v piatok aj v Žiline a v sobotu v Košiciach,“ tvrdí Lipa.
V piatok vystúpila šesťčlenná maďarské kapela Mitsoura, ktorej špecialitou je hra na exotické nástroje, ako napríklad kaval, gadulka, bansuri, sitara, sarangi, tabla, ghatam, dholak, kalimba, konnakol či cimbal. Pódium bude chvíľku patriť aj česko-americko-nórsko-fínsko-slovenskému zoskupeniu Alvik.
Špecialitou prvého festivalového dňa bol koncert kapely poľského trubkára Tomasz Stanko Quartet a známeho amerického gitaristu Mika Sterna, ktorý niekoľko rokov hrával po boku Milesa Davisa. „V programe nemôžem nič vychváliť a nemôžem nič potlačiť, lebo ťažko je hodnotiť niečo, čo som sám spískal. Určite sú však veci, ktoré sú mi ako hudobníkovi bližšie. Preto je pre mňa zaujímavý Mike Stern,“ povedal Lipa.
Paralelne s bratislavskou časťou festivalu sa v piatok v Žiline uskutočnilo vystúpenie slovenskej hudobníčky Hanky Gregušovej, džezového trubkára a jeho kapely Laco Déczi Celula New York a britskej formácie Us3.
Ulf Wakenius & AMC Trio je názov slovensko-švédskeho projektu, ktorý otvorí sobotňajší program. Nasledovať bude koncert štyroch najznámejších rakúskych saxofonistov Saxofour, ďalej amerického zoskupenia Mark Egan Trio feat. John Abercrombie, vystúpenie Us3 z Veľkej Británie alebo slovenskej speváčky a jej kapely Hanka Gregušová Band.
Na nedeľu pripravili organizátori koncert francúzskej skupiny Bibi Tanga. Lákadlom pre návštevníkov Bratislavských jazzových dní je nepochybne formácia Bill Evans Soulgrass z USA, ktorej líder začínal s Milesom Davisom, bol členom Mahavishnu Orchestra a Elements. Z Nemecka zavíta duo Friend'n Fellow, zo Spojených štátov Spyro Gyra. Zo slovenskej džezovej kuchyne ponúkne ochutnávky Henry Tóth & Marian Čekovský Band v zložení: Henry Tóth - nylonová a elektrická gitara, Marian Čekovský - klavír, spev, Pavol Jeňo – trúbka, Adrián Harvan – saxofón, Martin Janočko – bicie, Boris Maťko – elektrická gitara a Nataša Džunková – spev. Košickému publiku sa v nedeľu v Infiniti Aréne predstaví Marián Čekovský, kapely Groovin´ Heads, Friend´n Fellow a americká legenda Spyro Gyra.
V utorok, druhý deň po skončení Bratislavských jazzových dní, vystúpi o 19:30 v bratislavskom PKO uznávaný americký klavirista a skladateľ Chick Corea, ktorého koncert má byť festivalovým bonusom. „Mojou víziou je urobiť z tohto festivalu jednu inštitúciu, ktorá by rozdávala džez po celý rok. Nielen na tri dni, ale celoslovensky a celoročne. Aby sa starala o túto hudbu, lebo džez je v našej krajine bezprízorný, nepatrí nikam. Bol by som rád, keby bol džez uznaný ako oficiálny druh umenia, ktorý tu žije a ktorý majú ľudia radi,“ tvrdí Lipa.
Autor: mv, Video - Eugen Korda