BRATISLAVA. Už viac ako tri desaťročia sa na Slovensku koná medzinárodný filmový festival Ekotopfilm, ktorý prináša filmy o zaujímavých ľuďoch, o živote na tejto planéte a o vzťahu k nej.
120 filmov, happening a diskusie
Organizátori tento rok pre odbornú i laickú verejnosť pripravili viac ako 120 filmov, ktoré sa budú premietať v bratislavských kinách Tatra a Mladosť a v hoteli Tatra. Cieľom festivalu je priblížiť návštevníkom prostredníctvom svojho filmového a sprievodného programu problematiku trvalo udržateľného rozvoja. „Tento rok sa tešíme, že prvýkrát budú mať diváci možnosť vidieť tie najlepšie filmy opakovane, to znamená, že odpremiérované tituly z kina Tatra budeme reprízovať v kine Mladosť.,“ hovorí Peter Lím, výkonný riaditeľ festivalu.
Ďalšou zaujímavosťou z programu bude zábavnosúťažné podujatie - happening, ktorý sa uskutoční v stredu o 16.00 v Auparku. V rámci festivalu sa vo štvrtok o 19.00 uskutoční aj diskusný večer v priestoroch klubu A4 - Nultý priestor. Bude zameraný na tému globálneho otepľovania, pod moderátorským vedením Štefana Hríba.
Plačúca veľryba aj rogalista
Festival ponúka filmy z 26 krajín. Nemecký film s názvom Keď veľryby plačú bol nakrútený pred rokom. Rozpráva príbeh poslednej cesty veľryby - vráskavca myšok, ktorá uviazla na brehu Baltského mora. Organizácia Greenpeace previezla jej telo do Berlína a vystavila ho pred japonskou ambasádou na protest proti lovu rýb na Antarktíde.
Taliansky film Zrodený pre lietanie je príbehom muža Angela D’Arriga, známeho pod menom Vtáčí muž. Angelo bol jedným z najlepších rogalistov na svete. Dokument rozpráva o jeho fyzickej, vedeckej a technickej príprave na expedíciu do Peru, ako aj o silnom pute medzi Angelom a kondorom Inka, zachytenými HD kamerou, až po Angelovu tragickú smrť.
Americký film Cesta do kure dokumentuje expedíciu Jeana-Michela Cousteaua, ktorý sa rozhodol preskúmať najodľahlejšie súostrovie sveta, severozápadné Havajské ostrovy.
Slovensko budú reprezentovať aj filmy nášho najznámejšieho cestovateľa a režiséra dokumentárnych filmov Pavla Barabáša. Premiéru bude mať jeho najnovší film Tepuy. Jeho príbeh sa odohráva uprostred orinockého pralesa vo Venezuele. Vďaka jeho nedostupnosti sa tam zachovali prehistorické formy života, staré milióny rokov.
Honour of EKOTOPFILM
Uznanie a cenu Honour of EKOTOPFILM organizátori festivalu udelia už desiaty rok. „Cena sa odovzdáva za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity alebo za celoživotné dielo v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti,“ hovorí Peter Lím.
Laureátmi tohto ocenenia sa v minulosti stali Al Gore exviceprezident USA, bývalý prezident ČSFR a ČR Václav Havel i letec kozmonaut Ivan Bella.
Minulý rok si cenu osobne prevzal knieža Albert II. Monacký, ktorý sa osobne zúčastnil na polárnej expedícii na severný pól, z ktorej bol nakrútený aj filmový dokument, čím upozornil verejnosť na úbytok ľadovcov vplyvom globálneho otepľovania.
Tento rok si cenu prevezme päťdesiatdvaročný slovinský plavec Martin Strel, ktorý ako prvý na svete preplával Amazonku.
„Som rád, že takéto festivaly existujú a veľmi ma teší hlavne bohatá účasť mladých ľudí, ktorí môžu konfrontovať svoj pohľad na svet pohľadom nás dokumentaristov. Je veľmi dôležité nebyť ľahostajný k planéte, na ktorej žijeme,“ uzatvára dokumentarista a cestovateľ Pavol Barabáš.
Festival potrvá do piatka a o mesiac sa presťahuje do Košíc. Viac informácií získate na www.ekotopfilm.sk.
Pavol Barabáš FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ |