Združenie súčasných prešovských profesionálnych výtvarných umelcov Per Spektrum vzniklo v roku 2006. Pri svojom založení malo 15 členov, z ktorých dvaja / J.Kresila a J.Daňo/ sa už stali nežijúcimi legendami. V tomto čase má združenie 13 členov rôznych generačných i výrazových polôh.. Výtvarné predstavenia jednotlivých členov sa v Prešove stali tradíciou prvého dňa každého mesiaca.
V letnom období sa spoločne stretávajú pri tvorivom spracovaní kontaktu s krajinou. Tohoročný plenér čerpal inšpiráciu z okolia Batizoviec. Výstava v Tatranskej galérii v Poprade predstavuje výber z tohoto pracovného pobytu.
Plenér poskytol príležitosť pre ľudskú i umeleckú sebarealizáciu členov združenia. Vznikol súbor osobitých výtvarných záznamov genia loci, k čomu sa priznáva i koncepcia výstavy.
Atmosféra podhorského krajinného priestoru prinášala bohatú spleť inšpiračných podnetov vyvolávajúcich i prekvapivé výtvarné reakcie. Spôsob vyjadrenia vzťahu človeka a prírody mal možnosť sa rozvíjať od štúdie po voľnú výtvarnú metaforu. Kresba je latentne prítomná v tvorbe každého autora, ale dominantným médiom sa stala v dielach Dušana Pončáka a Milana Johanidesa. Do Pončákových dejovo ohraničených kompozícií vstúpil sakrálny motív ako úporný ľudský pocit hľadania odpovede a Johanidesove krajiny majú snahu o zachytenie videného typicky autorskými výrazovými postupmi. Sila tradičného a nového videnia sa spája v kresbách študijného charakteru Karola Gregora, ktorý na ten čas opustil stojan architekta. Lavírovaná kresba Kamila Jurašeka v sebe osviežila prvky akvarelistickej tradície s úsilím vyťažiť z monochromnej tonality niečo posúvajúce autora k novým tvorivým postojom.
Niekde na rozhranie kresebného a maliarského možno zaradiť monotýpie Evy Tkáčikovej, ktorá s ľahkosťou typickou pre jej výtvarné vyjadrovanie sa, vytvorila poetické „ štvorveršie" založené na náznaku foriem a farieb. Určitý hraničný postoj k námetu zaujal Alexander Jazykov kombináciou abstraktného a konkrétneho s cieľom nezradiť svoj tvorivý princíp. Nestráca sa jeho snaha o vyjadrenie vlastnej filozofie zo stretnutia s prírodou. Technicky k tomu využil kombinovanú techniku maľby. Anna Gajová, ako jediná, sa dala cestou komunikácie s človekom tohto kraja. Svoje ilustrátorské kvality predstavila v lavírovaných figurálnych kompozíciách. Maľba reprezentovaná ostatnými členmi združenia sa výrazovo nevymyká z autorsky osvedčených princípov tvorby. Dušan Srvátka, Martin Zbojan a Anna Hausová spracovali inšpiráciu Batizovcami farebnou expresívnosťou, ktorú možno u jednotlivých autorov definovať takto: Srvátka sa dal strhnúť dramatičnosťou duchovného v prírode a predstavil priam aristotelovský princíp katarzie v abstrakcii maľovanej akrylom. Zbojan siahol po maliarsky „ odľahčenom" gvaši , ktorý mu dopomohol odhaliť vo svojej abstrakcii tajomný baladický tón. Expresivita Hausovej plná tvarových odkazov na typické a náladotvorné, posunula olejomaľby do plnokrvného vzťahu ku krajine a jej duši. Slavo Brezina ostal verný svojmu médiu - suchému pastelu. Jeho lyrické vyjadrenie „ slovenského" je úprimné a nenesie za sebou ani náznak falošného pátosu. Naopak, má výsostne osobitý metaforický slovník. Peter Kocák svoj obdiv k ázijskej kultúre prenáša aj do maliarsky ladených kompozícií, čo v jeho prípade neznamená nezáujem o tému. Dokázal zaznamenať farebnú zmyslovosť so znakoslovým japonskej kaligrafie. Anna Gregorová predstavuje líniu maliarstva čerpajúceho z odkazu starých majstrov a ich prístupu ku farbe. V prostredí ku ktorému sa vyjadruje hľadá univerzálno a pravdu pod povrchom vecí.
Výstava prešovského združenia
profesionálnych výtvarníkov Per Spektrum
v Tatranskej galérii v Poprade potrvá do 7.decembra 2007
Vernisáž:
26.októbra 2007 o 17.00
Alžbetina 30
Vystavujúci
umelci:
Slavomír
Brezina, Anna Gajová, Karol Gregor, Anna Gregorová, Anna Hausová,
Alexander Jazykov, Milan Johanides, Kamil Jurasek, Peter Kocák,
Dušan Pončák, Dušan Srvátka, Eva Tkačiková, Martin Zbojan.
Kurátorka:
Alica Vojčíková.
Autor: (sb), PR - PhDr. Alica Vojčíková