BRATISLAVA 24. októbra (SITA) - Choreograf Ján Ďurovčík vo štvrtok po prvý raz uvedie nový projekt svojho putovného Slovenského Divadla Tanca (SDT) s názvom Labuťko. Premiéru bude mať o 19:00 v bratislavskom Štúdiu L + S. Do 28. januára budúceho roka odohrá 24 predstavení v dvadsiatich slovenských mestách. Počas troch mesiacov sa zastaví v Bratislave, Žiline, Prievidzi, Žiari nad Hronom, Banskej Bystrici, Martine, Nitre,Ružomberku, Trenčíne, Piešťanoch, Košiciach, Humennom, Michalovciach, Poprade, Rimavskej Sobote, Liptovskom Mikuláši, Spišskej Novej Vsi, Námestove, Lučenci a Leviciach.
Pôvodnej predlohy Čajkovského baletu sa zmocnil autorský tím v zložení Ján Ďurovčík (réžia, choreografia, scenár a libreto), Peter Pavlac (scenár a libreto), Tono Popovič (hudba) a Martin Černý (scéna a kostýmy). Príbeh na pozadí svetovej klasiky sa odohráva v zákulisí divadla, kde sa práve koná jedna z repríz Labutieho jazera. Počas celého predstavenia sa divák pozerá očami zostarnutého tanečného sólistu na mladú nastupujúcu hviezdu, očarujúcu labuť so všetkou jej nevinnosťou a talentovanou genialitou. Po tom, čo sa muž zamiluje, premení sa na novodobého Cyrana, ktorý je proti sile mladosti bezmocný. Projekt v sebe spája tanečnú, hudobnú aj činohernú zložku. V hlavných úlohách sa predstavia Marián Geišberg, Nela Pocisková, Marianna Paulíková a Ján Špoták.
Zájazdové Slovenské Divadlo Tanca (SDT) vzniklo v roku 2005 s cieľom prinášať umenie i do miest a obcí Slovenska, ale aj za jeho hranice. Počas prvého roka existencie videlo jeho prvé predstavenie BOLERO / príbeh matky vyše 8 000 ľudí na 28 predstaveniach. Teleso nadväzuje na tradíciu jedného z najúspešnejších slovenských komorných divadiel tanečného charakteru Bratislavského Divadla Tanca, ktoré rovnako ako SDT zakladal Ján Ďurovčík. Viac o Slovenskom Divadle Tanca i programe je na internetovej stránke www.sdt.sk.