BRATISLAVA 24. októbra (SITA) - Baletnú sezónu v Slovenskom národnom divadle (SND) odštartujú dve klasické diela, ktoré sú však pre slovenskú scénu novinkami: Serenáda choreografa Georga Balanchina a Grand Pas Classique z tretieho dejstva baletu Raymonda Mariusa Petipu. Obe vystúpenia nasledujú za sebou v jeden večer a premiéry sa konajú v piatok a v sobotu v historickej budove o 19:00. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovalo vedenie súboru.
"Balanchin je jeden z najdôležitejších choreografov minulého storočia. Je medzníkom vo vývoji klasického tanca. Týmto sa náš súbor zaradzuje medzi najlepšie svetové súbory, " povedal šéf baletu Mário Radačovský. Priznal dokonca prekvapenie, že SND dodnes predstavenie neuviedlo. Druhé predstavenie je výberom čísel baletu Raymonda a má ukázať kvality baletu SND, čo pomôže aj individuálnej propagácii tanečníkov. Radačovskému táto verzia učarovala, lebo v kocke ukazuje najzaujímavejšie momenty z Raymondy.
Obe predstavenia naštudovali uznávaní svetoví tanečníci a choreografi. Serenáde Georga Balanchina sa venoval John Clifford, Balanchinov žiak, choreograf, producent a riaditeľ baletu Los Angeles Ballet a tanečného divadla Los Angeles Dance Theatre. Asistovala mu jedna z najlepších amerických balerín Patricia Barker. Podľa Clifforda je Raymonda vrchol klasického baletu 19. storočia a Serenáda zase začiatok neoklasicizmu. "Nie je tam žiadny príbeh, len dráma, emócie a niekedy si myslíte, že je to nejaký rituál. Pre Balanchina bola hudba na prvom mieste a tanec bol len jej vizualizáciou," povedal John Clifford a dodal, že predstavenie robí už 29 rokov a práve orchester SND zahral Serenádu najlepšie. Grand Pas Classique z baletu Raymonda naštudoval podľa Mariusa Petipu Johny Chang, baletný majster, ktorý pôsobí v Royal Winnipeg Ballet.
Tanečníci si spoluprácu so svetovými choreografmi a novú skúsenosť pochvaľujú. Sólista Roman Novitzky hovorí o náročnom predstavení, pretože nemá dej a tak tanečníci ukazujú len techniku. Po zranení sa opäť na scénu vracia aj Nikola Stehlíková, ktorá si obe príležitosti váži. "Som šťastná, že som to práve ja, ktorá bude na Slovensku prvýkrát tancovať valčík v Serenáde. A Raymonda je pre mňa krása a noblesa. Myslím, že každá primabalerína túži tancovať Raymondu."
Choreografia na Čajkovského Serenádu vznikla v roku 1934 pre študentov Školy amerického baletu. Balanchin ju do svojej smrti stále vylepšoval a SND predstaví poslednú verziu. Predstavenie uvedie naša scéna so súhlasom The George Balanchine Trust, nadácie, ktorá zabezpečuje úroveň naštudovania diela. Súlad s Balanchinovým štýlom a technikou kontroloval John Clifford. Radačovský verí, že Serenáda je začiatkom spolupráce SND s New Yorkom. "Ak sa nám podarí zatancovať ju dobre, tak sa nám otvárajú dvere k ďalším Balanchinovým choreografiám. Budúcu sezónu máme v pláne predviesť ďalší jeho balet."
Balet Mariusa Petipu po prvý raz uviedli v Rusku v roku 1898. Originálna verzia má tri dejstvá a odohráva sa v stredoveku. Ide o rozprávku o boji medzi kresťanským rytierom a saracénskym bojovníkom o srdce vznešenej Raymondy. Dej sa odohráva v Uhorsku v období križiackych výprav.