SME

Meky Žbirka: Pesničky sú skvelá cesta do minulosti

Keď MIROSLAV ŽBIRKA vystupoval na jednom z českých festivalov, poprosili ho, aby hral hlavne hity. Na pódiu slovenský spevák kontroval: „Organizátori chcú, aby som hral hity, ale my ich máme toľko, že jedna hodina nám nestačí!“ povedal známy spevák. Mal p

Miroslav Žbirka (narodený 21. októbra 1952), je jedným z najúspešnejších slovenských hudobníkov. Držiteľ mnohých ocenení sólovo debutoval nahrávkou Doktor Sen v roku 1980, o rok neskôr založil skupinu Limit. Zatiaľ posledný album Dúhy mu vyšiel v roku 200Miroslav Žbirka (narodený 21. októbra 1952), je jedným z najúspešnejších slovenských hudobníkov. Držiteľ mnohých ocenení sólovo debutoval nahrávkou Doktor Sen v roku 1980, o rok neskôr založil skupinu Limit. Zatiaľ posledný album Dúhy mu vyšiel v roku 200 (Zdroj: UNIVERSAL)

Keď MIROSLAV ŽBIRKA vystupoval na jednom z českých festivalov, poprosili ho, aby hral hlavne hity. Na pódiu slovenský spevák kontroval: „Organizátori chcú, aby som hral hity, ale my ich máme toľko, že jedna hodina nám nestačí!“ povedal známy spevák. Mal pravdu. Práve dnes mu vychádza výberový album s jeho najlepšími skladbami, ktoré zaplnili až dve cédečká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve vychádza album vašich najväčších hitov, ktoré začína pesničkami z druhej polovice 70. rokov, ale vy ste začínali oveľa skôr, v ča­soch slovenského bigbítu. Ako si spomínate na toto obdobie?

SkryťVypnúť reklamu

„Ešte v šesťdesiatom deviatom bolo všetko dovolené, aj keď sa to nedá porovnať so súčasnosťou. Vtedy sme pri­šli na scénu so skupinou Modus a povyhrávali bítové festivaly. Potom sa začali diať všetky tie veci a my sme sa neprestávali čudovať. Prišiel som do Véčka, kde hrala žilinská skupina Blackmailers, ostrihaná úplne dohola. Pýtam sa ich: chlapci, vy máte repertoár z piesní Jimiho Hendrixa, čo to má znamenať, veď sa to k tej hudbe vôbec nehodí! Oni, že ich zastavili na korze policajti, naložili do auta a ostrihali. Vtedy mi nedošlo, aké je to absurdné.“

Prečo?

„Bral som to ako súčasť reality, ako to, že človek nemohol ísť napríklad do Viedne. Nenormálne by bolo, keby sme mohli ísť. V roku 1972 sme zistili, že nás na agentúre nechcú a tak sme sa rozpadli. Až o štyri roky som sa vrátil k Jankovi Lehotskému, ktorý sa pretĺkal so svojim zoskupením do nového Modusu, kde sa vtedy objavila aj Marika Gombitová. Prišla pieseň Úsmev, Bratislavská lýra, vyhrali sme a dostali ďalší zákaz. Rudé právo o nás napísalo, že sme sa ’shledali v prvcích kosmopolitních’. Potom trvalo rok, kým sa Kamilovi Peterajovi podarilo presvedčiť kompetentných, aby Modus mohol konečne vydať platňu.“

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase sa s albumom Doktor Sen začala vaša sólová dráha?

„Keď sme v roku 1977 vyhrali na Bratislavskej lýre s Úsmevom, ja sám som súťažil so svojou piesňou Zažni, samozrejme so sprievodom Modusu. Záznam z tohto vystúpenia sa však nedochoval. Mám pocit, že ho vymazali práve kvôli tomu článku v Rudom práve.“

Kedy sa vlastne pohli ľady, že hudobníci mohli zase nahrávať a koncertovať?

„Keď sme si dali ušiť zamatové saká a prišli s piesňou Dievčatá. Vtedy nám už dovolili viac a hlavne nám nekládli otázky typu: Čo je to Modus, módna prehliadka alebo čo? Čo tým chcete povedať? V roku 1978 sme už mali vypredané kulturáky a Slovkoncertu došlo, že sme asi tou skupinou, ktorá môže prilákať ľudí. Ale narábali s nami, ako sa im to hodilo. Nerozhodovali sme o žiadnych koncertných termínoch, čo zapríčinilo, že som vlastne nebol celý čas doma. Jedna pani na Slovkoncerte mala taký výkres, na ktorý narysovala, že cez víkend nebudem doma, ale v Kladne a na druhý deň v Michalov­ciach. Ako sa tam dopravím, to už neriešila!“ (smiech)

SkryťVypnúť reklamu

S Modusom ste mali úspech. Tak prečo ste sa potom rozhodli vydať sa na sólovú dráhu?

„Janka Lehotského už prestalo baviť, že ja, Laci Lučenič a Dušan Hájek, ktorí sme predstavovali akúsi rockovú bunku v kapele, sme mu do toho príliš kecali. Chcel ísť vlastnou cestou, aby to mal celé pod kontrolou. Pamätám sa, že mi môj vyhadzov z kapely neoznámil on, ale môj kamarát Milan Drobný. Bolo to na letisku. Prišiel za mnou s tým, že mi musí niečo povedať. Už nie si v Moduse! Hovorím mu: to by som mal ja vedieť, či som v Moduse alebo nie. Tak som išiel za Jankom , že som počul absurdnú vec, vraj už nie som v kapele. Janko začal nervózne presúvať papieriky po stole a vtedy som pochopil, že je to tak! (smiech) Jedinou útechou bolo, že som v tom nebol sám a že sa to týkalo aj Dušana a Laciho.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo ste urobili?

„Rozhodli sme sa, že budeme pokračovať. V lietadle som novú kapelu nazval Exit, podľa nápisu nad núdzovým východom. Ale potom sa mi ten názov prestal páčiť a zmenil som to na Limit. A po prehrávkach v Lamači nás pustili ďalej, aj keď sme sa museli premenovať na Miroslav Žbirka a Limit. Našťastie som mal za sebou debutový album Dok­tor Sen, ktorý som točil ešte so skupinou Modus a Limit mal zrazu repertoár na koncertné turné. Medzitým sme zistili, že z pesničiek Ako obrázok, Balada o poľ­ných vtákoch alebo V slepých uličkách sa stali hity. Všetko do seba pekne zapadlo. Nebol v tom žiadny plán. Odvtedy až dodnes počúvam, ako som odišiel z Modusu a ako som to mal perfektne vymyslené!“ (smiech)

Prečo ste vlas­t­ne začali skladať pesničky?

SkryťVypnúť reklamu

„Pretože ma to bavilo, ale najprv som nemal potrebu ich nahrávať a tešiť sa z toho, že ich počujem v rádiu. Skladal som piesne do šuplíka. Až neskôr, keď ma Kamil vyzval natočiť album, som si zvykol na ich nahrávanie. Ako na kofeín. Odvtedy sa mi zdá, že som tu na to, aby som skladal pesničky. A neopustilo ma to dodnes. Teraz tu spolu sedíme a bavíme sa o výberovke, ale kdesi vzadu v mojej hlave už pracujú nové nápady. Pesničky mi dávajú pocit uspokojenia. Je to niečo ako životný štýl, ktorý si treba strážiť, pretože človek musí odolávať rôznym nástrahám ako napríklad ponukám na rôzne moderovania alebo poroty. Som opatrný, pretože viem, že času už nie je veľa. Chcem si ho rezervovať na pesničky.“

Napísali ste množstvo hitov. Aký je váš recept na ich zloženie?

SkryťVypnúť reklamu

„Vtedy, keď si neuvedomujete, že chcete zložiť hit. To je prípad Balady o poľných vtákoch, ktorú som napísal len pre vlastné potešenie. Ale dá sa na to ísť aj úplne inak. Napríklad, že sa s niekým stavíte, že napíšete pieseň do zajtra. Je úplne jedno, ako sa pieseň zrodí, doležitý je výsledok.“

Keď ste zložili napríklad Biely kvet, Atlantídu alebo Denisu, ani vtedy vás nenapadlo, že máte v rukách hit?

„Vôbec. Biely kvet som pôvodne zložil na klavíri, ktorý sme nakoniec ani nepoužili. Pamätám si len ten pocit, že ma bavilo hrať si dokookola túto melódiu. Ale na druhej strane som sa asi prejavil ako dobrý manažér, keď som na Lýru prihlásil práve Atlantídu a Biely kvet, piesne, ktoré zabrali. Musel som to vedieť, aj keď neviem prečo. Mohol som vybrať napríklad Bažanta na víne.“ (smiech)

SkryťVypnúť reklamu

Dalo by sa povedať, že máte svoj rukopis. Čím to je? V tom, že sú vaše piesne rovnaké?

„Práveže v tom, že nie sú rovnaké! (smiech) Dokonca nie je ani pravda, keď mi často hovoria, že vyzerám stále rovnako. Spomínam si, keď som vydal platňu Nemoderný chalan, tak som nenosil okuliare, čo bolo považované skoro za zradu.“

Keď ste dávali dokopy túto výberovku, vrátili sa vám spomienky na staré časy?

„Pesničky sú skvelá cesta do minulosti, možno ešte lepšia ako fotografie, pri ktorých si človek hovorí, aký bol kedysi mladý. (smiech) Napríklad pieseň Zažni mi pripomína cestu do štúdia starým mikrobusom značky Barkas, vracali sme sa z Poľska. V aute sa nekúrilo a tak sme tam mali horské slnko. Boli sme síce opálení, ale aj tak nám bola hrozná zima. Pri Balade o poľných vtákoch sa mi zas vybavuje prvý ’husľostroj’, ktorý mal na Slovensku Martin Karvaš. Pokúšali sme sa ju nahrať s kapelou, ale nebolo to ono. Ten kláves ju vlastne zachránil. Kamilovi sa to nepozdávalo, musel som zabojovať. Bolo to dosť netradičné.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí hudobníci hovoria, že keď ide o pesničky, idete tvrdo za svojím cieľom. David Koller o vás zase povedal, že ste policajt!

„Skôr by som povedal, že som znervózňovač, ktorý zneistí všetkých okolo seba otázkou: Je to dobre? A zrazu začnú všetci okolo mňa pochybovať. David Koller to vystihol, ale už si na to dávam pozor. Radšej si zahryznem štyridsaťkrát do jazyka a zasiahnem len vtedy, keď je to nevyhnutné. Spomínam si, ako sme v jeden deň nahrali štyri piesne, zbalili nástroje a vyčerpaní sme sa rozišli. Zobral som si nahrávky domov a zistil, že majú zlé tempá. Na druhý deň som zatelefonoval Dušanovi Hájekovi, že to musíme znovu natočiť. On na to ’To nemyslíš vážne’. Ale nakoniec som ich všetkých presvedčil a oplatilo sa. Medziiným aj pri Bielom kvete. Keď sme dávali dokopy túto kompiláciu, ozval sa zrazu hlas kolegu Honzu Horáčka, Biely kvet má veľmi dobré tempo! Bol to prvý človek po sto rokoch, ktorý ma za to pochválil. Cítil som veľkú satisfakciu, pretože ma trápili výčitky svedomia, že som všetkých nútil to prerábať.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa pozeráte späť do minulosti, mali ste štastie na ľudí?

„Určite. Už od čias Modusu, kde bol Janko Lehotský, Marika Gombitová a Laco Lučenič. Laciho som poznal ako vášnivého zberateľa platní a prekvapilo ma, keď som raz prišiel do Véčka, hral spolu s Fermatou všetky tie zložité veci. Odporučil som ho do Modusu. Bol jedným z prvých, ktorí ma tlačili do vlastných vecí. Okrem toho sme milovali Sixties, Beatles a hrali sme spolu ich pesničky, čo vlastne definovalo medzi nami niečo ako krvnú skupinu. A spomínam si ešte na ďalšieho človeka, Mariána Bednára z Beatmenov, ktorý sa ma raz na ulici opýtal, či mám vlastné pesničky. A ja že niečo mám,že rád skladám na klavíri. A on na to. Vieš čo? Rob to aj na gitare! (smiech) Ale Laci bol prvý, ktorý sa pustil do aranžovania mojich vecí. Nechcem povedať, že on a Kamil Peteraj ma k mojej sólovej kariére dokopali, ale dosť sa to tomu výrazu podobá.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 082
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 879
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 422
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 454
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 024
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 214
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 821
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


27
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu