Robert Redford: Moja novinka nie je protiamerická, ale proamerická, milujem vlasť
Berlín 25. októbra (TASR) - Za účasti prominentných hostí sa v stredu večer uskutočnila v berlínskom kine International slávnostná projekcia noviny Roberta ...
Berlín 25. októbra (TASR) - Za účasti prominentných hostí sa v stredu večer uskutočnila v berlínskom kine International slávnostná projekcia noviny Roberta Redforda Lions for Lambs, a to za účasti tohto herca, režiséra a producenta v jednej osobe, ako aj predstaviteľa hlavnej úlohy v snímke Toma Cruisa.
Po premietnutí snímky, ktorá je kritická voči súčasnej americkej administratíve, však nenasledovala obvyklá party, ale pódiová diskusia za účasti Roberta Redforda, bývalého šéfa nemeckej diplomacie Joschku Fischera a historika Heinricha Augusta Winklera.
Väčšina z pozvaných približne 600 hostí zostala v hľadisku, Tom Cruise sa však radšej venoval svojej "polovičke" Katie Holmesovej a rozdával trpezlivo autogramy obdivovateľkám.
Robert Redford v diskusii pod názvom "Politika, médiá, angažovanosť. Kto sú levy, kto sú ovce?" odmietol s narážkou na titul filmu, že jeho dielo je protiamerické.
Podľa vlastných slov ho frustrácia z pomerov v USA primäla k nakrúteniu filmu, necíti však uspokojenie, keď má pocit, že sa jeho obavy napĺňajú.
"Vždy ma priťahovali príbehy, ktoré sa zaoberajú americkou spoločnosťou. Toto nie je protiamerický, ale proamerický film," zdôraznil 71-ročný umelec a dodal, že miluje svoju vlasť a týmto filmom skladá poctu hodnotám slobodného sveta.
Robert Redford stvárňuje v snímke režiséra, ktorý podnieti dvoch svojich študentov, aby sa dobrovoľne prihlásili do boja proti terorizmu. Kým mladým mužom lietajú pod Hindúkušom guľky okolo hláv, vo Washingtone sa istý senátor a potenciálny prezidentský kandidát, ktorého stvárňuje Tom Cruise, pokúša o manipuláciu s využitím televíznej žurnalistky (Meryl Streepová). Odhalenia o novej stratégii Američanov končia pre oboch mladíkov v Afganistane tragicky.
Joschka Fischer označil Redfordovu novinku v následnej diskusii za "veľký film" a dodal, že podľa jeho názoru veľmi presne znázorňuje rozporuplnosti, ktoré zmietajú zámorskou veľmocou.
Amerika stratila zmysel pre "politično" a dôveruje vojenskému postupu. "To robí situáciu takou bezvýchodiskovou". Ani pre Irak, ani pre Afganistan sa nenájde vojenské riešenie.
Bez politických odpovedí môže vojna skončiť katastrofou. A ak ešte prestanú fungovať médiá, začne to byť pre demokraciu mimoriadne nebezpečné, vyplynulo z Fischerových slov.
Prítomný historik Heinrich August Winkler bol v diskusii, ktorú moderoval redaktor spravodajského magazínu Der Spiegel Gerhard Spörl, zdržanlivý. Vojnu v Iraku označil však za jeden z tých vojnových konfliktov uplynulých desaťročí, ktorým sa dalo najjednoduchšie vyhnúť. Premietnutá snímka ukázala prítomným divákom, že existuje aj iná, kritická Amerika, poznamenal.