BANSKÁ BYSTRICA 25. októbra (SITA) - Tvorivé intervencie študentov Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici do členitých priestorov banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) prináša výstava Heterotópia knižnica, ktorá je oddnes do 25. novembra sprístupnená v ŠVK. Ako uviedla jej kurátorka Katarína Rusnáková, študenti svojimi aktuálnymi prejavmi vizuálneho umenia – ako sú rôzne inštalácie, fotografie, streetartové práce, videoperformancie, projekty digitálneho a internetového umenia – oslovujú čitateľov priamo v jednotlivých interiéroch knižnice a podnecujú ich ku komunikácii.
„Podľa francúzskeho filozofa postštrukturalizmu Michela Foucaulta je knižnica popri múzeu, divadle, kine, záhrade, cintoríne a podobne jedným z príkladov heterotópie, kde sa akumuluje čas. Heterotópia vyjadruje myšlienku zhromažďovania všetkého, založenie akéhosi všeobecného archívu a vôľu uzavrieť do jedného miesta všetok čas, všetky doby, všetky formy, všetky premeny vkusu,“ uviedla v súvislosti s názvom výstavy Rusnáková. Na výzvu kurátorky predložili študenti Akadémie umení sedemnásť návrhov, z ktorých porota zložená z pedagógov vybrala osem. Tento výber rozšírili o ďalších deväť študentských prác zo zimného a letného prieskumu v roku 2007, ktoré korešpondovali s témou výstavy.
Spoločnou črtou viacerých študentských prác je stimulovanie divákov nielen k mentálnemu, ale aj fyzickému vnímaniu diel, čomu zodpovedajú rozličné formy participačného a interaktívneho umenia, ktoré sú založené na aktívnej účasti diváka na vnímaní umeleckých diel. Na tieto účely autori využili napríklad aj počítače patriace do výbavy špecializovaných študovní ŠVK. Charakteristickým znakom viacerých diel je využívanie irónie alebo provokácie, nevynímajúc ani radikálnejšie alebo podvratné gestá.
pt;nr;mt