Bratislava 26. októbra (TASR) - Na návrh medzinárodnej poroty získal hlavnú cenu Grand Prix Ekotopfilm 2007 taliansky film Zrodený pre lietanie, ktorý do súťaže prihlásil jeho režisér Marco Visalberghi. Slávnostným odovzdaním cien sa dnes končí 34. ročník tohto podujatia s dlhoročnou tradíciou.
Na tohtoročný Ekotopfilm tvorcovia a produkčné spoločnosti prihlásili 282 filmov, z ktorých do užšieho výberu postúpilo vyše dvesto. Z nich Výberová komisia do súťaže zaradila 121 filmov z 26 krajín. Tie po celý týždeň hodnotila deväťčlenná Medzinárodná porota, ktorej predsedom bol Bruce Bucklin z USA.
Víťazný film Zrodený pre lietanie je príbehom muža, ktorý šiel za svojím cieľom s posadnutosťou hraničiacou so šialenstvom. Ide o príbeh Angela DďArriga, jedného z najlepších rogalistov na svete známeho pod menom Vtáčí muž. Film rozpráva o Angelovej fyzickej, vedeckej a technickej príprave na expedíciu do Peru a o silnom pute medzi Angelom a kondorom Inka, až po Angelovu tragickú smrť.
Cenu prezidenta Slovenskej republiky získal slovenský film Tepuy režiséra Pavla Barabáša.
V kategórií populárno-vedecké filmy získala ocenenie rakúska snímka Zázrak pohybu. Spomedzi prírodopisných filmov porota ocenila film z USA Príroda: Kráľovná stromov, v sekcii Dokumentárne filmy sa na prvom mieste umiestnil nemecký film Búrky, záplavy, horúčavy. Ako najlepší vzdelávací, inštruktážny a výchovný film porota ocenila film USA Cesta vody Evergaldes Nádej sa vracia. Najúspešnejším publicistickým filmom festivalu sa stal nemecký film Ropný poplach v západnej Sibíri, hlavná cena v kategórii Videoklipy, hrané, hudobné a reklamné filmy putovala českému filmu Chladnička, v kategórii Filmy pre deti a mládež hlavnú cenu získal nemecký film Technológia z prírody.
Cenu primátora hlavného mesta SR Bratislavy získal nemecký film Návrat divých oáz, cenou prezidentky Festivalového výboru ocenili film USA Stlmenie Slnka a cenu Medzinárodnej poroty si odniesli tvorcovia indického filmu Čisté tvary.
Ekotopfilm patrí medzi najstaršie podujatia svojho druhu na svete. V rámci súťažnej prehliadky predstavuje najnovšiu a vysoko atraktívnu svetovú audiovizuálnu tvorbu. Medzinárodný rozmer festivalu podčiarkuje spolupráca s vyše 5000 partnermi v takmer 80 krajinách sveta, vrátane takých významných organizácií ako OSN, UNEP alebo UNESCO.
kuk pa