BRATISLAVA 26. októbra (SITA) - Príslušníci brazílskej ozbrojenej jednotky majú čierne uniformy, maskované tváre a v ich symbole je lebka s dvoma prekríženými pištoľami. Majú tvrdý tréning a nie najlepšiu reputáciu. Nejde však o žiadnu nelegálnu jednotku, ale o elitný oddiel riodejaneirskej polície známy aj ako Bope - Prápor pre špeciálne policajné operácie. Vytvorili ho, aby ho mohli nasadzovať v prípade únosov. Jeho súčasným poslaním je však bojovať proti najnebezpečnejším drogovým gangom v krajine, s ktorými bojuje v chudobných štvrtiach. Pre túto úlohu považujú jednotku v Brazílii za kontroverznú. Na verejnosti sa objavili aj obvinenia, že zabíjajú nevinných ľudí, ktorí spáchali iba jeden "kriminálny" čin a to, že boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.
Práve o jednotke Bope je aj nový film Tropa de Elite. Sú v ňom scény, v ktorých policajti mučia svojich zajatcov, aby od nich získali informácie. V jednej dokonca zastrelia aj nevinného podozrivého. Niektorých mužov zákona pritom vyobrazuje film ako čestných zástancov spravodlivosti. Mnohých však ako skorumpovaných. Snímka takisto poukazuje aj na pokrytectvo mladých bohatých ľudí, ktorí sa sťažujú na násilie v brazílskej spoločnosti, no sami užívajú drogy, prostredníctvom ktorých financujú gangy. Podľa odhadov film ešte pred jeho uvedením do kín videlo na nelegálnych kópiách asi 11 miliónov ľudí. Podľa prieskumu časopisu Veja 79 percent respondentov verí, že snímka zobrazuje políciu tak, ako v skutočnosti funguje. Sedemdesiatdva percent si pritom myslí, že drogových dílerov vo filme potrestali spôsobom, aký si zaslúžili.
Niektorí kritici obvinili tvorcov snímky z idealizovania násilia, pretože hlavný hrdina je policajný dôstojník, ktorý uznáva mučenie a často nedodržiava zákon. Túto interpretáciu však režisér filmu odmieta. "To, čo tento film robí, je, že odkrýva násilie, zobrazuje ho tak, ako sa deje a pácha policajtmi v Riu. Je to spôsob sociálnej kritiky," uviedol Jose Padilha pre internetovú stránku spoločnosti BBC.