Predstavte si rozmazané akty, vnady žien s poodtŕhanými rohami, umasteným povrchom a bielymi bodkami, ktoré sú stopami prachu po zväčšovaní. A to nafotené fotoaparátom, ktorý si ten pán vyrobil z harabúrd. „Ak chceš byť slávny, musíš niečo robiť tak blbo, že tak blbo to na svete nikto neurobí,“ vyhlasoval.
Dráždivý čudák v Bratislave
Tento pán s menom Miroslav Tichý vzbudil vlani obrovský rozruch v Českej republike. Dlho tam o ňom takmer nikto nepočul a odrazu mu patrili galérie. Je to umelec alebo chaotický voyer, ktorý s fotografiou „len trávil čas“, ako sám tvrdí?
Českí laici aj kritici sa rozdelili do dvoch táborov, no jedno ich spájalo: zvedavosť. Tá ich priviedla až do výstavných priestorov, preveriť si na vlastné oči, čo na tých špinavo nostalgických snímkach tak dráždi. Dnes si aj v Bratislave môžeme odpovedať na tú otázku. V Pálffyho paláci na Panskej ulici sa o 18.30 h otvára vernisáž s jeho snímkami.
O pol hodiny neskôr sa na tom istom mieste uskutoční prehliadka fotografií z Kuby, ktoré Haris Kakarouhas zaznamenával na Kube počas dvoch rokov.
Fotografický maratón, ktorý prvé, teda vernisážové dni Mesiaca fotografie pripomínajú, sa začne už dnes. Trať sa „beží“ cez dvere galérií, múzeí a ambasád. Štart – prvá vernisáž bude už dnes popoludní, cieľ čaká milovníkov fotografie v nedeľu v Galérii PF 01. Tento rok bude Bratislava hostiť tridsaťšesť výstav. Snáď dosť na to, aby si aj váš vkus niečo vybral.
Magnum a Latinská Amerika
„Filozofia Mesiaca fotografie stojí na troch základoch: stabilne podporovať fotografov zo strednej a východnej Európy, predstaviť novú oblasť a priniesť veľké mená,“ tvrdí zakladateľ a riaditeľ prehliadky Václav Macek.
V praxi to tento rok vyzerá tak, že z 36 výstav je 25 práve so zábermi od autorov zo strednej a východnej Európy, novou oblasťou je Latinská Amerika a veľkými menami sú dvaja známi fotografi z prestížnej fotografickej agentúry Magnum – Talian Paolo Pellegrin, držiteľ „Oscara“ za fotografiu (Robert Capa Gold Medal Award 2007) a známy Belgičan Carl de Keyzer.
Výstava Carla de Keyzera sa pred rokom predstavila v Brne. Jeho farebné snímky zo súboru Zona prinášajú správu z väzníc a nápravnovýchovných zariadení na Sibíri. „Pri mojich fotografiách by ste mali objavovať aj určitý typ humoru a irónie,“ sľubuje fotograf a sľub sa mu darí plniť.
Tak ako väčšina fotografov, ktorí tu majú autorskú výstavu, aj on poctí Bratislavu osobnou návštevou. Spolu s Paolom Pellegrinim a tiež veľkolepým prierezom fotografickou tvorbou Latinskej Ameriky (200 fotografií od 50 autorov) sa vernisáž jeho tvorby uskutoční vo štvrtok večer v Dome umenia na Námestí SNP.
To Slovensko naše
Samozrejme, dostatočný priestor – osem výstav – dostali aj slovenské mená, medzi nimi aj Viliam Malík. Priaznivci dokumentu si prídu na svoje pri výstave 5lovakia. Tá predstavuje víťazov grantu, ktorý každoročne udeľuje reklamná agentúra Vaculík. Známe a overené mužské mená – Andrej Bán, Jozef Ondzik, Andrej Balco, Martin Marenčin a Viktor Szemzo ukážu, ako sa menila tvár Slovenska v priebehu rokov 2002 až 2006.
Nasledujúci mesiac sa tiež nevyplatí obísť Slovenskú národnú galériu. Už dnes o šiestej sa v nej otvára výstava Stratený čas?, ktorá cez dokumentárnu fotografiu pripomenie dianie na Slovensku medzi tzv. normalizáciou (1969) až po novembrové udalosti v roku 1989.
Pri takomto zozname prehliadok znie až neuveriteľne výrok Václava Maceka: „Bolo veľmi ťažké postaviť tento rok program tak, aby bol rovnako kvalitný ako minulé ročníky, keďže sme od štátu získali menej než v roku 2005 a 2006.“ Ale pomohli sponzori.
A preto, ak máte vzťah k fotografii, rezervujete si oddnes až do nedele večery na vernisáže. Ak si fotografiu spájate s tichom alebo meditáciou, máte na to celý november.
Vernisáže výstav
Utorok 30. 10.
15.00 h Veľvyslanectvo Chorvátska – Igor Kuduz
15.30 h Galéria Michalský dvor – Illah van Oijen
16.00 h Galéria Michalský dvor – Bertien van Manen
17.00 h Francúzsky inštitút – Georges Rousse
17.30 h GMB Mirbachov palác Georges Rousse
18.00 h SNG – Stratený čas?
18.30 h GMB – Pálffyho palác Miroslav Tichý
19.00 h GMB – Pálffyho palác Haris Kakarouhas
Streda 31. 10.
15.00 h SNM – výstavný pavilón Podhradie – František Tomík
15.30 h SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Isabella
17.00h Kultúrny inštitút Maďarskej republiky, Zoltán Molnár
18.00 h Bulharský kultúrny inštitút, Alexander Valchev
18.30 h Stredoeurópsky dom fotografie – Fotografické techniky v Uhorsku
19.00 h SDF – 5lovakia
Štvrtok 1. 11.
Dom umenia:
15.00 h – Peter Župník
16.00 h – A. P. Florkowski
17.00 h – Carl de Keyzer
18.00 h – Paolo Pellegrin
19.00 h – Otvorené mapy
Piatok 2. 11.
15.00 h Poľský inštitút – Pawel Zak
16.00 h Rakúske kultúrne fórum – Gyula Fodor
16.30 h Galéria Artotéka – Miloslav Stibor
17.00 h České centrum – ITF Opava
17.30 h České centrum – Ján Pohribný: Magické kamene
18.00 h Galéria Médium, Katedra fotografie nových médií VŠVU
19.00 h Výstavná sieň Slovenskej výtvarnej únie – Fotogenia identity
Sobota 3. 11.
15.00 h Galéria Univerzitnej knižnice – Viliam Malík
16.00 h Galéria Frame – Joanne Kane
17.00 h Galéria F7 – Annabel Elgar
18.00 h Západná terasa Bratislavského hradu – Mladé české fotografky
Nedeľa 4. 11.
16.00 h Slovenské národné divadlo: Simone Michelin, Paula Luttringer, Francisco Mata Rosas
17.00 h T Gallery – Oleg Klimov
18.00 h Výstavná sieň Pálffyho letné sídlo – Juraj a Ivan Dudáš
9.00 h Galéria PF01 – Petra Bošanská a Dominika Horáková