Los Angeles 8. novembra (TASR) Exkluzívnou podpisovou akciou v kníhkupectve Borders v Los Angeles predstavil v stredu britský komik Borat knihu Touristic Guidings to Minor Nation of U.S. and A. and Touristic Guidings to Glorious Nation of Kazakhstan (vo voľnom preklade: Turistický sprievodca pre menší národ Spojených štátov a Ameriky a Turistický sprievodca pre slávny národ Kazachstanu).
Komik napísal knihu menom svojej postavy - Borata, štvrtého najznámejšieho muža v Kazachstane a vydal ju vo vydavateľstve Flying Dolphin Press. Borat v úvode autogramiády poďakoval predajni za realizáciu akcie, pretože podľa jeho slov reťazec Walmart knihu predávať odmietol. Nepáči sa im, že sú tam fotky mňa, mojej manželky a našich detí bez šiat, dodal Borat, vlastným menom Sacha Baron Cohen.
Satirická cestovateľská príručka je rozdelená na dve odlišné časti určené obyvateľom USA a Kazachstanu. Z grafického hľadiska vyvoláva amatérsky dojem, čo Borat odôvodnil tým, že kvôli pokazenému počítaču v Kazachstane ju musel napísať na písacom stroji. V jednotlivých kapitolách predstavuje históriu, národ, politiku, jedlá a zaujímavé miesta oboch krajín. Približne dve tretiny knihy tvorí fotomateriál, ktorý zachytáva cesty rasistického a sexistického kazašského novinára Sagdijeva. Amerike venuje celkovo 67 strán a na 109 stránkach o Kazachstane prináša okrem slovnej satiry aj veľké množstvo chúlostivých fotografií. Pokiaľ však Borat svojskou formou upozorňuje na reálne problémy a predsudky v americkej spoločnosti, časti o Kazachstane sú neľútostným výsmechom údajnej zaostalosti tejto ázijskej krajiny.
Kazachov pri ceste do USA upozorňuje Borat na skutočnosť, že ženy tu môžu rozprávať aj bez dovolenia, že na rozdiel od Kazachstanu majú všetky mestá elektrinu, alebo že Svetové obchodné centrum v New Yorku vôbec nie je také vysoké, ako sa vraví. Prináša fotografiu Hillary Clintonovej s ďalším demokratickým kandidátom Barackom Obamom s popisom, že Hillary chce byť prezidentkou a ten za ňou je nejaký basketbalista. Za najsilnejšieho panovníka spomedzi guvernérov považuje Barbara Arnolda, guvernéra Kalifornie.
V úvode kazašskej časti píše o náraste počtu zahraničných turistov v Kazachstane od uvedenia jeho filmu o 300.000. Z toho dvetisíc bolo údajne turistov a 298.000 otrokov chytených v Uzbekistane. Prečo nie? Je tu ťažká práca, píše vo svojej knihe Borat. Na stránkach sprievodcu sa nevyhol ani kritike fiktívneho kazašského premiéra Nazarbamševa, za menom ktorého sa však skrýva reálny prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev. Borat tvrdí, že premiér má IQ 373, a že je jasnovidcom. V roku 2005 totiž predpovedal pre seba zisk 98 percent volebných hlasov, čo sa podľa Boratových slov napokon aj stalo.
Od novej knihy sa očakáva veľký komerčný úspech. V internetovom obchode Amazon.com sa dostal do prvej stovky najpredávanejších kníh len pár hodín po začatí predaja. Sacha Baron Cohen chce knihou nadviazať na úspech svojho filmu Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa. Za herecký výkon v tomto filme získal Zlatý glóbus a za adaptáciu scenára bol dokonca nominovaný na Oscara. Politická elita Kazachstanu proti filmu spočiatku protestovala, čo však v konečnom dôsledku prispelo k jeho propagácii. Protesty napokon utíchli, aj keď vláda Kazachstanu vsadila na zlepšenie povesti svojej krajiny nákupom štvorstranovej reklamy v New York Times. Spory okolo filmu však dodnes neutíchli ani v USA, kde Borat a producenti jeho filmu čelia viacerým žalobám. Iba pred necelými troma týždňami podali filmoví účinkujúci z Alabamy žalobu na štúdio Twentieth Century Fox, ako aj na samotného humoristu. Boratovi nechtiac pomohli nakrútiť jednu z kľúčových scén filmu večeru s predstaviteľmi tzv. strednej vrstvy na stredozápade USA. Humorista ich pritom údajne informoval, že pôjde o edukatívny film pre bieloruskú verejnoprávnu televíziu.
Borat nie je jedinou fiktívnou postavou britského komika. Nekompromisný Sacha Baron Cohen stvárňuje aj Aliho G, ktorý sa vysmieva povrchnej americkej mládeži. V týchto dňoch Cohen zároveň dokončuje práce na svojom novom filme o Brunovi, rakúskom homosexuálovi, ktorý sa venuje reportážam o móde. Satirou pritom ukazuje plytkosť módneho sveta a spoločenského života v drahých kluboch.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) juh