Bratislava 10. novembra (TASR) - Bratislavský Dóm sv. Martina, kde si veriaci spolu s biskupmi a kňazmi každoročne 11. novembra pripomínajú osobnosť jeho patróna, patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam nielen Slovenska, ale i strednej Európy.
Začali ho stavať začiatkom 14. storočia a odvtedy prešiel mnohými zmenami a postupne sa realizovali rôzne prístavby chrámu. Zachovali sa v ňom cenné umelecké pamiatky. Okrem gotickej architektúry chrámu je pozoruhodná napríklad gotická bronzová kazateľnica z roku 1403 a monštrancia z roku 1517. Zachovali sa aj vzácne tabuľové obrazy zo začiatku 16. storočia a iné. Vľavo od hlavného oltára sa nachádza baroková kaplnka sv. Jána Almužníka, ktorú postavili v rokoch 1729 - 1732 ako mauzóleum tohto alexandrijského patriarchu. Patrí k najvýznamnejším barokovým stavbám na Slovensku. Kaplnku vyzdobil vtedajší majster sochárskeho umenia Georg Raffael Donner. Obnovenú kaplnku posvätili v roku 2005 pri príležitosti sviatku sv. Martina.
O dobročinnosti tohto svätca (žil v 4. storočí), ktorý celý svoj život pomáhal chudobným, svedčí aj plastika sv. Martina na koni od spomenutého slávneho sochára G. R. Donnera. Pripomína veriacim i návštevníkom chrámu skutok sv. Martina, keď v mladom veku stretol chudobného a venoval mu časť svojho plášťa.
Pozlátený vrchol veže vo výške 85 metrov zdobí zväčšená kópia uhorskej kráľovskej koruny, ktorá pripomína, že Dóm sv. Martina bol v rokoch 1563 - 1830 korunovačným chrámom. Korunovali v ňom 11 panovníkov a osem kráľovských manželiek.
Z rozhodnutia pápeža Jána Pavla II. sa Dóm sv. Martina 31. marca 1995 stal Konkatedrálou Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy.