Lima 11. novembra (TASR) - Štyritisíc rokov starý chrám s nástennými maľbami odkryli na severnom pobreží Peru. Informoval o tom dnes vedúci výskumu Walter Alva s tým, že ide o jeden z najstarších archeologických nálezov, aké sa doposiaľ našli na území oboch Amerík.
Chrám ležiaci v rozvalinách na lokalite Ventarrón má schodisko vedúce k oltáru, na ktorom sa vykonávali zápalné obete. Objekt sa nachádza v údolí Lambayeque neďaleko starobylého komplexu Sipán, ktorý renomovaný archeológ Alva odkryl v 80. rokoch minulého storočia.
Ventarrón bol však postavený omnoho skôr než Sipán, okolo roku 2000 pred n.l., spresnil Alva, riaditeľ Múzea kráľovských hrobov (Museo Tumbas Reales) v Sipáne.
Výsledky rádiokarbónového datovania objektu oznámil archeológ oficiálne na ceremónii, ktorá sa konala pod záštitou peruánskej vlády. "Prekvapujú stavebné metódy, architektonický dizajn a najmä nástenné maľby, ktoré sú najstaršie v Amerike," uviedol Alva v telefonickom rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters.
Lambayeque leží 760 kilometrov od peruánskeho hlavného mesta Lima. Medzi objavy v Sipáne, administratívnom a náboženskom centre ľudu mochickej kultúry, patrila hrobka plná zlata, vybudovaná pred 1700 rokmi pre panovníka vládnuceho v predinkskom období.
Peru je bohaté na archeologické skvosty, medzi ktoré patrí aj inkská pevnosť Machu Picchu v Andách. Do príchodu Španielov v 16. storočí vládli inkovia - kečuánski panovníci - niekoľko storočí rozsiahlej ríši, ktorá sa rozprestierala od Kolumbie a Ekvádoru na severe až po dnešné Peru a Chile na juhu.
"Objav tohto chrámu dokazuje, že oblasť Lambayeque bola jedným z významných kultúrnych styčných bodov medzi tichomorským pobrežím a zvyškom Peru," dodal Alva.
1 dem