"S nápadom zorganizovať festival živého vizuálu sme prišli v rámci nášho pôsobenia v združení pre aktuálne umenie a kultúru Atrakt Art, ktoré dlhodobo spolupracuje na projekte A4-nultého priestoru, konkrétne na hudobnej a filmovej dramaturgii celoročného programu," povedala pre TASR jedna z organizátoriek festivalu Saša Gojdičová. Podľa nej sú dnes živý vizuál alebo projekcia rovnocennou súčasťou koncertov, na ktorých sa dá čoraz častejšie stretnúť so zaujímavými spojeniami výtvarníkov, filmárov, multimediálnych umelcov a hudobníkov. "Toto prepojenie, samozrejme, nie je žiadnou historickou novinkou. Vďaka digitálnym technológiám a možnosti tvoriť obraz improvizovane, naživo a vždy v origináli však dnes získava vizuál takmer neobmedzené možnosti okamžitej tvorby, čo bolo v minulosti trochu komplikovanejšie," dodala Gojdičová.
Vizuálna tvorivosť však nie je odkázaná len na médiá a novovznikajúci festival je toho dôkazom. Ponúkne ukážky toho, že vizuálna tvorivosť hravo pracuje aj s primitívnymi školskými pomôckami, ako je napríklad meotar a fólie.
Živý vizuál je podľa Gojdičovej princíp, nie trend, i keď posledné desaťročie zažíva svoj vrchol. Na Slovensku chýba reflexia tohto fenoménu a festival NEXT LIFE VISUAL chce byť odrazovým mostíkom pre ľudí, ktorí by sa mu chceli venovať alebo si len vychutnať zážitok pre oko aj ucho. "Program sme zostavili tak, aby ukazoval mnohé postupy a estetické názory, od naivnej hry až po temnú abstrakciu a vyvaroval sa komerčnému Vj-ingu," vysvetlila.
Akcie podobného druhu už existujú dlhší čas. Vj-ing je najrozšírenejšou a najznámejšou vetvou živého vizuálu, ktorý sprevádza koncerty a napĺňa tanečné kluby a stal sa populárny v 90-tych rokoch. Mnohé festivaly reflektovali jeho potenciál, či už konkrétne na Vj-festoch alebo na hudobných festivaloch, alebo v širšom žánrovom rozsahu na akciách nových médií. Zaujímavá je napríklad sieť festivalov elektronického umenia a subkultúr s ním spojených s názvom Pixelache, ktorý sa koná v Helsinkách, Štokholme a Paríži. Živý vizuál je tiež súčasťou veľkých udalostí súčasného umenia ako Ars Electronica či Transmediale v Berlíne. V Čechách sa môžu návštevníci stretnúť so živými animáciami na Animovanom festivale v Olomouci a na festivale New New v Brne. Slovenský Vj-ing sa vo veľkej a najmä rýchlej zahraničnej konkurencii presadzuje len veľmi pomaly. Najviac sa to podarilo Zdenovi Hlinkovi, ktorý spolupracoval s významnými svetovými hudobníkmi ako Sofa Surfers alebo s rakúskym rádiom FM4.
S Vj-ingom sa však dnes môžeme stretnúť v každom tanečnom klube, ale aj na menej pravdepodobných miestach ako napríklad na koncerte Čechomoru.