Bratislava 13. novembra (TASR) - Jednému z najväčších klaviristov z prelomu 18. a 19. storočia, Johannovi Nepomukovi Hummelovi, vzdajú hold pri príležitosti 170. výročia jeho úmrtia dvojkoncertom. Uskutoční sa v nedeľu 18. novembra o 10.30 hod. v Mirbachovom paláci a o 17.00 hod. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave, informovala Magdaléna Tschmuck, vedúca Oddelenia vonkajších vzťahov Hudobného centra v Bratislave.
Hlavnou myšlienkou koncertov je uctiť si jednu z významných postáv európskej hudby, akou J. N. Hummel nepochybne je. "Na koncertoch zaznejú dve Hummelove septetá, dve serenády, pieseň La Sentinelle a dve potpourri pre gitaru a klavír," dodala Tschmuck.
Okrem bratislavských podujatí sa uskutoční v utorok 13. novembra koncert v Banskej Bystrici a v dňoch 9. až 18. novembra sa bude nahrávať 2 CD z Hummelovej komornej tvorby.
"Na tomto projekte sa stretli sedemnásti interpreti hráči na historických nástrojoch a špecialisti na autentickú interpretáciu členovia súboru Solamente naturali zo Slovenska, ďalej hudobníci z Francúzska, Českej republiky, Talianska," informovala ďalej TASR Magdaléna Tschmuck. Atrakciou koncertov budú podľa jej slov aj dva pôvodné klavíry, zapožičané špeciálne pre túto príležitosť z Paríža, a to nedávno zreštaurovaný nástroj pochádzajúci z Nemecka z 90. rokov 18. storočia a Pleyelovo pianíno z roku 1837, model podobný obľúbenému Chopinovmu nástroju.
Bratislavský rodák J. N. Hummel sa ako zázračné dieťa stal v ôsmich rokoch najnadanejším žiakom W. A. Mozarta, u ktorého strávil dva roky. Neskôr nastúpil na miesto J. Haydna v Eisenstadte do služieb v rodine Esterházyovcov. Dvadsať rokov pôsobil ako kapelmajster v Nemecku - v Stuttgarte a vo Weimare, kde sa spriatelil s Goethem a kde aj zomrel. Jeho život a umelecký vklad do európskej hudobnej kultúry možno považovať za jedinečný symbol spoločného európskeho kultúrneho dedičstva. Hummelov prínos do európskej hudby ocenilo Francúzsko radom Čestnej légie a členstvom vo Francúzskom inštitúte.
ila pa