BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Medzinárodný filmový festival Bratislava je podujatím, ktorého hviezdami sú podľa organizátorov predovšetkým filmy. Každoročne však hostí aj významných tvorcov, ktorých mená sú vo svetovej kinematografii pojmami. Na deviaty ročník bratislavského festivalu, ktorý bude od 30. novembra do 7. decembra v multiplexe Palace Cinemas v Auparku, pricestuje napríklad svetoznámy rakúsky režisér Ulrich Seidl a britský producent a režisér Jan Harlan.
Jednou z tradičných sekcií bratislavského festivalu je retrospektíva. Tento rok je jej obsahom kompletná tvorba režiséra Ulricha Seidla (1952), ktorý má povesť jedinečného tvorcu s nezameniteľným rukopisom. Vo svojich filmoch sa snaží zachytiť realitu čo najautentickejšie a zobraziť ľudí v najosobnejších a zároveň najosamelejších okamihoch života. "I keď sa jeho postoj môže na prvý pohľad zdať bezcitný a tvrdý, Seidl rozhodne nie je cynik, ktorého v ňom mnohí vidia. Je skôr smutný romantik, melancholik, fascinovaný krásou, nachádzajúcou sa v každom škaredom," povedal o ňom nezávislý rakúsky filmový kritik Otto Reiter - zostavovateľ Seidlovej retrospektívy na bratislavskom festivale. Napriek rôznorodým ohlasom na jeho tvorbu, majú už viaceré jeho filmy prestížne ocenenia. Jeho prvý hraný film Psie dni získal v roku 2001 Veľkú cenu poroty na festivale v Benátkach. V tom istom roku získal Ulrich Seidl za tento film aj Zvláštnu cenu za réžiu a Cenu FIPRESCI na bratislavskom festivale. Bratislavský festival uvedie kompletnú retrospektívu pätnástich Seidlových filmov od jeho prvého filmu Meter štyridsať z roku 1980. Premietať sa budú aj dokumenty, ktoré získali viacero ocenení, ako Zvieracia láska (1995), Modelky (1999) či Ježiš, ty vieš (2003). Chýbať nebude ani jeho najnovší film Import Export. Počas svojej návštevy bratislavského festivalu má Seidl veľký záujem stretnúť sa aj so študentmi filmových škôl.
Významným hosťom bratislavského festivalu bude aj pôvodom nemecký producent a režisér Jan Harlan (1937) z Veľkej Británie. Harlan je švagor a predovšetkým dlhoročný spolupracovník slávneho Stanleyho Kubricka. Od filmu Barry Lyndon v roku 1975 až do režisérovej smrti bol výkonným producentom všetkých jeho filmov Osvietenie (1980), Olovená vesta (1987), Eyes Wide Shut (1999). Po Kubrickovej smrti sa Harlan rozhodol vzdať mu poctu dokumentom Stanley Kubrick: Život v obrazoch (2001). Harlanov film o Kubrickovi sa spolu so snímkou Šťastný to Malcolm! (2006) o slávnom britskom hercovi Malcolmovi McDowellovi bude premietať v programe tohtoročného festivalu. "Jan Harlan sa vo výbornom zdraví dožil v tomto roku sedemdesiatky a rád sa stretáva najmä s mladými ľuďmi, študentmi filmovej réžie a produkcie. Vlastne sa stal známym až po smrti svojho dlhoročného a vlastne jediného veľkého súputníka a spolupracovníka Stanleyho Kubricka. Z času na čas prijme pozvanie do poroty filmového festivalu, oslovenie z Bratislavy ho však potešilo aj z iného dôvodu. Pred časom, ešte za hlbokého komunizmu, pripravoval s Kubrickom istý projekt, ktorého podstatná časť sa mala odohrávať v našom hlavnom meste. Dokonca tu aj boli, ale napokon sa nič nerealizovalo. Teším sa, že nám o tom osobne povie viac," povedal o Harlanovej účasti na MFF Bratislava programový riaditeľ festivalu Peter Nágel.
Harlan si svoje filmy osobne uvedie, pretože v Bratislave bude predsedom hlavnej poroty. Tá bude posudzovať šestnásť filmových titulov z celého sveta. Okrem neho budú jej členmi aj česká herečka Klára Issová, scenáristka Prima Rusdi z Indonézie, slovenská scenáristka a režisérka Zuzana Liová a režisér, scenárista, producent, herec, kameraman a strihač v jednej osobe Royston Tan zo Singapuru - režisér filmu 4:30, ktorý na minuloročnom festivale získal Grand Prix za najlepší film.
Mnohé z filmov prídu uviesť aj ďalší domáci i zahraniční filmári. Zámerom festivalu je podľa organizátorov predstaviť divákom predovšetkým tvorcov filmov zo súťažnej sekcie.
Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Monika Ondrejovičová.