TRENČÍN 15. novembra (SITA) - Druhý ročník trenčianskeho festivalu dobrodružných filmov s novým názvom HoryZonty dnes slávnostne otvorili v sále bývalého Domu armády. Okrem 17 profesionálnych dokumentov prinesie aj 11 amatérskych snímok od začínajúcich slovenských režisérov, ktorí sa budú uchádzať o cenu poroty. Na festivale premietnu celkovo 11 hodín filmov o viacerých outdoorových športoch ako horolezectvo, turistika, snowboarding, lyžovanie, vodáctvo, divoká voda, potápanie, base jump alebo downhill. Festival trvá do sobotného večera.
Ako v úvode povedala organizátorka Mária Dutková, festival pripravovali presne 118 dní. "Náš cieľ je vytrhnúť vás z možno ďalšieho všedného týždňa," načrtla zmysel festivalu trenčianska horolezkyňa. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček. Podľa neho je festival možnosť zamyslieť sa nad tým, že existujú aj kúty Zeme, kam sa nikdy nedostaneme a že sú ľudia, ktorí takéto miesta zdolávajú. Dutková povedala, že práve tieto pre nás odľahlé kúty planéty pomáhajú ľuďom vidieť skutočné hodnoty, ktoré ničíme v dnešnom uponáhľanom svete.
Festival ponúka aj sprievodné podujatia. V piatok Marie Borovcová bude pripravovať pokrmy z hmyzu a chrobákov, v druhom workshope Peter Piechowicz porozpráva o fotografovaní v extrémnych horských podmienkach. Hosťom festivalu je aj horolezec Zoltán Demján, ktorý predstavuje film Dhaulagiri o svojom prvovýstupe na rovnomennú osemtisícovku. Český moreplavec Ivan Orel prinesie do Trenčína svedectvo o päťročnej plavbe okolo sveta na replike lode moreplavca Fernaa de Magalheasa. V Dome armády je aj výstava fotografií.
V Trenčíne sa v rámci festivalu uskutočnia dve športové súťaže, a to prvé kolo slovenského pohára v drytoolingu, čo je suchá forma zimného lezenia s cepínmi na špeciálne upravených stromoch. Druhou súťažou je dirt jumping, cyklistická súťaž na upravenej ploche na Ostrove. Tá sa v prípade nepriaznivého počasia neuskutoční.
Premiérový ročník ukázal, že v regióne je obrovské množstvo nadšencov outdoorových športov. Vlani sa festival konal ešte pod názvom Hory a Mesto v ArtKine Metro, avšak komorné priestory klubového kina množstvu ľudí nestačili. Preto sa tohoročný program presunul do 600-miestnej sály Domu armády, ktorá poskytuje aj množstvo priestoru na relax medzi trojhodinovými blokmi filmov. Tieto priestory v lete slúžili ako hlavný stánok aj festivalu ArtFilm.
"Názov festivalu sa zmenil, pretože sme sa osamostatnili. Minulý rok sme patrili pod Hory a Mesto Bratislava. Tento rok sme si všetky filmy a servis zháňali sami, tak isto sme aj program robili my," povedala Dutková. Festival sa podľa jej slov už od začiatku zameriava na rôznorodosť jednotlivých adrenalínových športov, ktoré sa na plátne objavia, a súťaž amatérov, i keď je podľa Dutkovej stále ťažšie rozdeľovať filmy na profesionálne a amatérske. "Už som to nechala na morálnom hľadisku autora, či sa chce prihlásiť do amatérskej súťaže alebo svoj film už za amatérsky nepokladá," uviedla Dutková.