Ruskí historici sú v šoku. Po pozretí si štvordielneho seriálu podľa románu Leva Nikolajeviča Tolstoja Vojna mier, ktorý uviedla televízia Rossija, majú pocit, že ich profesia utrpela Waterloo. Podľa historika Timofeja Ševiakova je vo filme toľko hrubých chýb, že v niektorých chvíľach pripomína skôr paródiu Tolstého predlohy.
Výpočet absurdných výjavov absolútne nezodpovedajúcich obdobiu, keď sa dej odohráva, je nekonečný. Mnohí predstavitelia postáv sa ani náznakom nepodobajú osobám, ktoré majú stelesňovať. Alexander I. alebo maršál Kutuzov majú na hrudi vyznamenania, ktoré v tom čase ešte nemohli mať, dokonca ani klobúk Napoleona sa na povestný model nepodobá.
Najväčšie rozhorčenie spôsobili člny, ktoré prevážajú vo filme vládcov. Hoci je známe, že išlo o veľké, dôstojné plavidlá, tu sa podľa Ševiakova objavili „lodičky za päť rubľov na hodinu“.
Historikov nenechala chladnými ani scéna bálu, na ktorý prichádza imperátor tancovať v čižmách. Vtedy však existovala špeciálna „plesová uniforma“, ku ktorej patrili topánky s prackou. Navyše aj samotné správanie cára Alexandra I. je prinajmenšom zvláštne. Keď pozýva do tanca, správa sa akoby dáme navrhoval sexuálne služby.
Tvorcovia filmu odeli postavy do najrôznejších variácií rovnošiat a uniforiem, ktoré zodpovedajú britskej móde v 20. rokoch 19. storočia. Na druhej strane pritom úplne opomenuli divácky nepochybne veľmi lákavý fakt, že jedna z hlavných postáv Elen vyznávala pravidlá revolučnej francúzskej módy a chodila prakticky s odhalenými ňadrami. V tom čase sa na tento výstrelok okolie pozeralo asi ako dnes rešpektujeme dlhé vlasy u mužov.
Seriál Vojna a mier rozhorčil aj Tolstého prapravnuka, dnešného riaditeľa múzea Jasná poľana, kde slávny spisovateľ dlhé roky žil. „Taká reklama, kolosálny rozpočet a potom toto,“ povzdychol si Vladimír Tolstoj.
O rozporné dielo sa zaslúžili nielen Rusi, ale aj Francúzi, Nemci, Taliani, Španieli a Poliaci. Medzinárodná koprodukcia disponovala rozpočtom 26 miliónov eur. Hoci diváci sú väčšinou nadšení, kritika sa zhoduje, že táto verzia zďaleka nedosahuje kvality sfilmovania rovnomennej predlohy z roku 1967 (na snímke archívny plagát). Vtedy sa réžie chopil legendárny Sergej Bondarčuk a s Vojnou a mierom si poradil skvele.