Richard Müller: Koncert
44 s. r. o. / Sony BMG
Že mediálne ohlasovaný koniec kariéry ešte nemusí byť skutočným koncom dokazuje najvyšší slovenský spevák Richard Müller. Na predvianočný trh vypustil hneď dvojalbum. Ide o záznam z koncertného turné, ktoré absolvoval s hviezdnymi americkými inštrumentalistami (bubeník Omar Hakim, gitarista Hiram Bullock) na Slovensku a v Čechách. Kto ho nezažil naživo - ide o prehliadku hitov z celého obdobia Müllerovej pestrej kariéry od 80. rokov až do súčasnosti s bonusom mnohých prekopaných aranžmánov.
Živé kvety: Bez konca
Slnko records
„A zas je to všetkým jedno / zas je to všetkým úplne jedno / zas sa všetci zhodneme, že to v čom tu žijeme / je nekonečné dno a nekonečné bahno,“ spieva v kandidátovi na hit nového albumu Živých kvetov Lucia Piussi. Čoraz známejšia bratislavská skupina stihla za posledné štyri roky intenzívne koncertovať aj nahrávať, a tak je tu opäť jej nová kolekcia pesničiek otvorene komentujúca súkromné vzťahy aj problémy spoločnosti. S ľahko zapamätateľnými melódiami, nástojčivým ženským hlasom, ležérnymi rokenrolovými gitarami a rytmikou, aj s husľovými sólami.
Robert Wyatt: Comic Opera
Domino / Wegart
Komická opera je trochu nezvyčajný názov pre šestnásť pesničiek, ale tento spevák robí veci svojsky, čo z neho robí jednu z dôležitých postáv britskej scény už niekoľko dekád. Po ochrnutí
dolných končatín bývalému bubeníkovi skupiny Soft Machine, ktorá bola v 60. rokoch ešte progresívnejšia ako Pink Floyd, zostala trúbka, no najmä hlas. Krásne sfarbený a jemný, čo využili rôzni hudobníci od Oldfielda až po Björk. Aj na tomto albume hosťuje niekoľko jeho priateľov a výsledkom sú komorné pesničky šmrncnuté zvukom džezových bigbandov.
Joseph Kolkovich: Nine Preludes. Silent Tears of Fathers.
Hevhetia
Nedajte sa pomýliť angličtinou, Jozef Kolkovič síce žije v USA, ale ide o slovenského skladateľa, ktorý bol spolužiakom Vlada Godára. Peter Breiner zas s obľubou spomína, ako veselo mydlil na basgitare husľové noty. Dlho sa venoval rocku s rôznymi prívlastkami a klasike oddelene, teraz sa mu oba svety podarilo spojiť do virtuóznych klavírnych prelúdií, ktoré nahrala Magdaléna Bajuszová. Druhá skladba vznikla pre súťaž kontrabasistov, čo vysvetľuje obsadenie piatich hráčov na tento hudobný nástroj.
The Essential Hilary Hahn
Sony BMG
Dvojalbum mladej americkej huslistky ponúka výber z jej pestrého repertoáru, ktorý je poskladaný z barokových majstrov, hudby romantizmu, ako aj klasikov 20. storočia. Nájdete tu niekoľko kľúčových diel husľovej literatúry nahraných s rôznymi orchestrami v rôznych rokoch. Jediné, čo občas pri počúvaní zamrzí je, že sa sem zmestila len jedna časť a nie celá skladba (najmä po bravúrnom Scherze zo Šostakovičovho Koncertu č. 1 A mol čakáte), keby sa každá klasika servírovala takto muzikálne, bola by stále masovou záležitosťou.
Autor: her