Súčasťou projektu je beseda s autormi dokumentov. Na trojdňové podujatie finančne prispelo ministerstvo kultúry. Ako informovala agentúru SITA tajomníčka Rusínskej obrody na Slovensku a bývalá redaktorka rusínskeho vysielania Slovenského rozhlasu Teodózia Lattová, v každom z troch miest uvedú tri tituly. Projekt sa začína dnes v Prešove, kde návštevníci uvidia filmy Farebné kamienky Juraja Jakubiska, Iné svety – Made in Šariš od Marka Škopu a Ladomírske morytáty a legendy dokumentaristu Petra Kerekesa. V Humennom a Snine uvedú rovnako film o Ladomirčanoch a dva tituly o vysťahovalcoch, ktorí museli opustiť svoje domovy pre výstavbu vodnej nádrže. Dokument Starina nakrútil Ladislav Kaboš a titul ...z nikade Ivana Lempeľová.
Dnešná prešovská prehliadka sa začne o 17:00 v priestoroch Ruského domu na Hlavnej 62. Návštevníci uvidia Jakubiskove Farebné kamienky, ktorý organizátori venovali spomienke na Vasiľa Turoka, dramaturga Divadla Alexandra Duchnoviča, prvého predsedu Rusínskej obrody na Slovensku a predsedu Svetového kongresu Rusínov. Druhý titul Ladomírske morytáty a legendy dokumentaristu Petra Kerekesa zachytáva spomienky Ladomirčanov plné silných dojmov, smútku, radosti aj utrpenia, ktoré zo skutočnosti robia krvavé poučné príbehy - morytáty alebo legendy. Marek Škop do svojho dokumentu Iné svety - Made in Šariš vybral príbehy šiestich rozličných postáv reprezentujúcich svoje komunity. Rusínov tu reprezentuje karikaturista Fedor Vico, na ktorého rovnako ako na Šarišana, Róma, Židovku aj mladého chlapca dolieha proces globalizácie.
V Humennom a Snine uvidia diváci aj filmy o vysídlencoch zo Stariny. Atmosféru nakrúcania osobne priblíži publicista Eugen Gindl, ktorý sa podieľal na vzniku filmu Starina. Svojím rozprávaním priblíži začiatok osemdesiatych rokov a pretlmočí niektoré výpovede autentických postáv, ktoré sa za totalitného systému nemohli do filmu dostať. Lempeľovej autorský projekt ...z nikade podáva správu o minulosti a súčasnosti prostredníctvom výpovedí troch generácií vysídlencov. Štrnásť ľudí hovorí o období, kedy museli oni alebo ich najbližší definitívne opustiť svoje domovy. Po viac ako dvadsiatich rokoch sa v myšlienkach vracajú do neexistujúcej dediny, kde predtým žili a rozprávajú o svojich pocitoch. Vracajú sa do čias, keď museli odznova začínať medzi cudzími a hodnotia dianie v komunite vysídlencov.
Vstup na filmovú projekciu je voľný.