Pre slovenskú tvorbu je príznačné, že osobitné uznanie kultúre tohto druhu prichádza spoza hraníc, a nie z domáceho prostredia. Rakúski renomovaní autori - umelecká fotografka Martha Hurnaus s teoretikmi architektúry Benjaminom Konradom a Maikom Novotným vybrali šestnásť reprezentantov slovenskej architektúry, predstavili ich v rozhovoroch na 238 stranách so 155 fotografiami ich diel aj s hodnotením. V knihe písanej v angličtine sú aj články kunsthistorikov Olivera Elsnera z Berlína, Ákosa Moravánszkeho z Budapešti a Henriety Moravčíkovej z Bratislavy.
Nájdeme v nej kľúčové diela Ivana Matušíka (hotel Kyjev - Kamenné námestie), Jozefa Lacka, Ladislava Kušníra, Ivana Slameňa (Nový most), Ferdinanda Končeka, Iľju Skočeka, Ľubomíra Kušníra Titla (Dom odborov), Vojtecha Vilhana, Jána Bahnu (vládny salónik na Letisku MRŠ), Stanislava Májka, Jakuba Tomašáka, Milana Juricu, Juraja Kozáka, Jána Privitzera (televízna veža),Vladimíra Dedečka (Galéria-Archív-Univerzita-Škola), Štefana Svetka, Štafana Ďurkoviča, Barnabáša Kisslinga (Slovenský rozhals), Dušana Kuzmu, Jozefa Jankoviča (Pamätník SNP), Milana Niváka (stanica v Poprade), Zdeňka Řiháka (hotel Panoráma), Eugena Kramára, Jána Šprláka-Uličného (skokanský mostík) či Ferdinanda Milučkého (krematórium).
Z hľadiska historického vývoja ide o prvý vstup slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia na medzinárodnú scénu v podobe rozsiahlejšej knihy. Napokon, od nástupu prvých absolventov Fakulty architektúry pri Slovenskej vysokej škole technickej v roku 1949 do tvorivého života uplynulo už dosť času, aby sa naša architektonická tvorba vykryštalizovala. Publikácia Eastmodern to touto knižnou premiérou potvrdzuje.
Eastmodern. Architektúra a dizajn rokov 1960 - 1970 na Slovensku.
Vydal Epringer Wien New York, 2007
Autor: Viera Vojtková (Autorka je publicistka)