Praha 24. novembra (TASR) Premiérou hry Adina o kontroverznej československej prvorepublikovej herečke Adine Mandlovej dnes pražské Divadlo na Vinohradech oslavuje svoje sté výročie.
Toto divadlo po prvý raz privítalo divákov presne pred sto rokmi - 24. novembra 1907. Vtedy to však bola nedeľa a milovníci umenia sledovali premiéru hry Godiva z pera autora Jaroslava Vrchlického. Jubileum divadla - budovy aj súboru, pripomína aj špeciálna monografia.
Hru Adina napísala Čechoameričanka Milena Jelínková, réžie sa ujal umelecký riaditeľ divadla Martin Stropnický a v hlavnej úlohe sa predstaví Veronika Žilková.
Divadlo na Vinohradech patrí medzi popredné pražské divadelné scény. Doma sú v tomto divadle napríklad Jiřina Jirásková, Daniela Kolářová, Jana Maciuchová, Jana Hlaváčová, Zlata Adamovská, či Otakar Brousek, Petr Kostka, Viktor Preiss, Ilja Racek a Jaroslav Satoranský.
Symbolom novej éry divadla sa stal pred časom príchod herca a ponovembrového diplomata Martina Stropnického. Aj jeho schopnostiam divadlo vďačí za to, že po deväťročnej pauze sa do divadla v hre Chvíle pravdy vrátila bývalá prvá dáma, herečka Dagmar Havlová. Divadlo na Vinohradech nedávno dokonca porazilo české Národné divadlo, aspoň pokiaľ ide o právo na uvedenie najnovšej hry exprezidenta Václava Havla Odcházení. Keď česká prvá scéna odmietla obsadiť do hlavnej úlohy Havlovej hry jeho manželku Dagmar, v nasledujúcich rozhovoroch uspela vinohradská scéna. Havlovu hru tam naštuduje režisér David Radok a v hlavnej úlohe bude pochopiteľne Dagmar Havlová. Premiéra je plánovaná na začiatok leta 2008.
Dnešné Divadlo na Vinohradech vzniklo na začiatku 20. storočia, ešte za Rakúsko-Uhorska. Pôvodný názov divadla bol Mestské divadlo Kráľovských Vinohradov a od prvého momentu sa divadlo plánovalo ako české. Návrh na vznik divadla schválilo vinohradské mestské zastupiteľstvo už v roku 1892 a v roku 1902 bola vyhlásená verejná súťaž - ale iba pre architektov slovanských národností. Z dvanástich prihlásených zvíťazil návrh architekta Aloisa Čenského.
Základný kameň divadelnej budovy položili 28. septembra 1905 na Purkyňovom námestí, dnes Námestí mieru. Pol roka pred dokončením si stavbu prezrel osobne aj cisár František Jozef. Vinohradská scéna bola od roku 1907 až do roku 1919 domovom činohry aj súboru opery a operety.
Najsmutnejším obdobím divadla bola doba po októbri 1941, kedy úrady divadlo zavreli. Do divadelnej budovy sa nasťahovali nemeckí filmári, ktorí interiér značne zdevastovali. Herci sa do divadla vrátili až po konci vojny v roku 1945. K stagnácii scény došlo aj po roku 1950, kedy úrady divadlo administratívne pridelili ministerstvu obrany a Československej armáde. Scéna niesla názov Divadlo Československej armády až do druhej polovice 60. rokov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh