Hoci má režisér Robert Zemeckis na konte hity Smrť jej pristane či Forrest Gump, podľahol z neznámych príčin dojmu, že filmu budúcnosti pristane digitálna manipulácia, pri ktorej sa zábery s akciami živých hercov v počítači pozmenia tak, aby vyzerali ako trojrozmerná animácia.
Polárny expres dopadol ako trápny gýč. Síce plný farieb, ale s mimikou, gestikuláciou a pohybmi postáv na úrovni zombíkov. Zemeckis sa však nevzdáva a prináša nám – to isté, len v inom príbehu. Králik Roger je dodnes majstrovskou ukážkou podarenej kombinácie živých hercov s kreslenými postavičkami.
Premenu živých akcií na kreslené zvládli pekne a účelne aj tvorcovia prvej, animovanej verzie Pána prsteňov v réžii Ralpha Bakshiho z roku 1978. Nedávno sa k nim pridali Kerry Conran vo Svete zajtrajška (s Angelinou Jolieovou), Richard Linklater v Temnom obraze, Zack Snyder v 300 a Francúzi Enki Bilal v snímke Immortal a Christian Voclkman v Renesancii.
Vo väčšine spomínaných diel je vizuálna stránka centrálna, dominantná. Niekedy predstavuje vlastne jedinú kvalitu. Beowulf je pravý opak. Severskú ságu už sfilmovali mnoho ráz. Z novších spomeňme kreslený rusko-britský film Jurija Kulakova z roku 1998. Alebo o rok mladší americký film Grahama Barkera.
V roku 2005 vznikla aj islandská verzia Beowulf & Grendel so Stellanom Skarsgardom. Sága o hrdinovi, trollovi, drakovi, zvodnej čarodejnici a ľudskej slabosti je teda pomerne známa. Spisovateľ Neil Gaiman, ktorý pre Zemeckisa pripravil scenár, len prehĺbil a zvýraznil pikantné oidipovsky–médeovské motívy, čím príbeh získal plasticitu, silu i symbolickosť.
V takomto príbehu by sme radi videli Hopkinsa, Malkovicha či Angelinu. Lenže Zemeckisovým pričinením vidíme len ich podoby, ktoré počítač zmenil tak, že najviac zo všetkého pripomínajú animátorsky najslabšie miesta Shreka Tretieho. Väčšina filmárov používa digitálne efekty, aby snímkam dodali sugestívnosť a presvedčivosť. Zemeckisovi akoby šlo o pravý opak. Ani čo by zámerne chcel docieliť efekt zle animovaného filmu.
Trhavé neprirodzené pohyby, mŕtvolná mimika, bezduché sklené oči a jarmočné farby nemajú schopnosť uchvátiť ani presvedčiť. Rovnako nešťastné je výtvarné riešenie na spôsob tradičných amerických gýčových opisných knižných ilustrácií. Možno by oslovilo deti, keby Beowulf nebol v pôvodnom znení s titulkami. Ľudia odchovaní ilustráciami Buriana, Hložníka či Brunovského mu nikdy nemôžu prísť na chuť. Aj hráči videohier sú už dnes zvyknutí na vyššiu kvalitu.
Podobne ako v prípade Vianočného expresu, aj teraz platí, že ohlásená verzia 3D, určená do špeciálnych kín (aké na Slovensku nemáme), môže úspešne splniť poslanie atrakcie.
V bežných kinách je však Zemeckisov Beowulf sklamaním. A stratou času.
Beowulf (Beowulf)
USA 2007, 113 minút
Scenár: Neil Gaiman, Roger Avary.
Réžia: Robert Zemeckis.
Hrajú: Ray Winstone, Angelina Jolie, Robin Wright Penn, Anthony Hopkins, Greg Ellis, John Malkovich, Crispin Glover, Brendan Gleeson, Chris Coppola a ďalší.