SME

Deviaty ročník MFF Bratislava otvorí Polčas rozpadu

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Deviaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava uvedie počas siedmich premietacích dní viac ako 190 filmových titulov. Podľa programového riaditeľa MFF Bratislava ...

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Deviaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava uvedie počas siedmich premietacích dní viac ako 190 filmových titulov. Podľa programového riaditeľa MFF Bratislava Petra Nágela, uvidia filmoví diváci od 30. novembra do 7. decembra to najlepšie, čo tento rok vo svetovej kinematografii vzniklo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Otváracím filmom festivalu bude slovenská snímka Polčas rozpadu. Debut režiséra Vlada Fischera zaradili organizátori aj do súťažnej sekcie - Medzinárodnej súťaže prvých a druhých hraných filmov. V súťaži sa tak prvý raz po troch rokoch znovu objaví slovenský film. O priazeň štyroch porôt - hlavnej medzinárodnej poroty, ekumenickej poroty, FIPRESCI a študentskej poroty, sa bude uchádzať 16 filmov z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Nesúťažný program bratislavského festivalu tvorí desať sekcií. Diváci mávajú už tradične najväčší záujem o sekcie Made in Europe a Proti prúdu. V sekcii Made in Europe sa organizátori MFF Bratislava snažia divákom ukázať to najpozoruhodnejšie, čo za posledný rok vzniklo na starom kontinente. Tento rok sa môžu diváci tešiť napríklad na rumunský film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni Cristiana Mungiua, ktorý získal Zlatú palmu v Cannes či snímku Severné blatá Baltasara Kormákura - držiteľa Veľkej ceny z tohtoročného karlovarského festivalu. Sekcia Proti prúdu je príznačná výberom filmov, pre ktoré je charakteristický netradičný spôsob filmového rozprávania. Výber sa sústredil predovšetkým na filmy z východu, ktoré upútali záujem kritikov i filmových festivalov. MFF Bratislava uvedie napríklad nový film Alexeja Balabanova Cargo 200. Do sekcie Svetový čas sa organizátorom podarilo získať filmy, ktoré mali svoju svetovú premiéru až na jeseň a vlastná domáca distribučná premiéra ich čaká len na konci novembra či v decembri. To je prípad filmov I'm Not There Todda Haynesa, Túžba, opatrnosť Anga Leeho, Redigované Briana De Palmu, Prísľuby z Východu Davida Cronenberga alebo Táto krajina nie je pre starých Ethana a Joela Coenovcov. Filmoví diváci sa môžu tešiť aj na western Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom, ktorý vyniesol Bradovi Pittovi cenu pre najlepšieho herca na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Pod hlavičkou Slovenský film 2007 uvedie festival 18 domácich filmov. Okrem spomínaného domáceho zástupcu v súťaži a filmov uvedených v distribúcii (Rozhovor s nepriateľom, Návrat bocianov a Démoni), čaká divákov i slávnostná predpremiéra poľsko-slovenského filmu Jahodové víno. Už tradične uvedú novinky Pavla Barabáša. Tentoraz to budú dva dokumentárne filmy: Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase a Neznáma Antarktída.

SkryťVypnúť reklamu

Po tretí raz sa na festivale predstaví sekcia Azyl - krátkometrážna tvorba, ktorá ponúkne nominované jednominútové a päťminútové filmy z medzinárodného internetového filmového festivalu Azyl a zároveň dá priestor pre konfrontáciu mladých slovenských filmárov s najnovšími zahraničnými trendmi v európskej oblasti krátkeho filmu či videa. Po minuloročnom úspechu uvedenia krátkometrážnych filmov z Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) pred celovečernými snímkami sekcie Proti prúdu sa organizátori festivalu rozhodli VideoArt povýšiť na samostatnú sekciu a prezentovať diela zo všetkých troch výtvarných vysokých škôl (VŠVU Bratislava, AU Banská Bystrica, FU TU Košice) na Slovensku. Prekvapenie čaká na divákov aj v sekcii Zvláštne uvedenie, v ktorej výbere sú zaujímavé dokumentárne snímky.

SkryťVypnúť reklamu

Tri z nesúťažných sekcií bratislavského festivalu sa každoročne napĺňajú aktuálnym obsahom. Retrospektíva: Ulrich Seidl predstaví provokatívneho umelca, svetoznámeho rakúskeho režiséra s nezameniteľným filmovým rukopisom. Slovenskí diváci budú mať možnosť vidieť všetkých 15 Seidlových filmov za jeho osobnej účasti, vrátane najnovšej snímky Import Export. Voľná zóna: British Queer Cinema sa zameria na britský film a zároveň reprezentáciu gay, lesbických a transsexuálnych postáv na filmovom plátne. Sekcia je inšpirovaná rovnomennou publikáciou Robina Griffitsa a predstaví heterogénnu vzorku filmov od 60. rokov po súčasnosť. Focus: London Calling uvedie to najlepšie z (nielen) nových britských hudobných filmov a predstaví štyri hudobné legendy.

SkryťVypnúť reklamu

Významným hosťom bratislavského festivalu bude aj pôvodom nemecký producent a režisér Jan Harlan (1937) z Veľkej Británie, ktorý prijal úlohu predsedu hlavnej poroty. Okrem neho budú jej členmi aj česká herečka Klára Issová, scenáristka Prima Rusdi z Indonézie, slovenská scenáristka a režisérka Zuzana Liová a režisér, scenárista, producent, herec, kameraman a strihač v jednej osobe Royston Tan zo Singapuru - režisér filmu 4:30, ktorý na minuloročnom festivale získal Grand Prix za najlepší film. Mnohé z filmov prídu uviesť aj ďalší domáci i zahraniční filmári. Zámerom festivalu je podľa organizátorov predstaviť divákom predovšetkým tvorcov filmov zo súťažnej sekcie.

Súčasťou festivalového programu bude okrem sprievodných podujatí aj niekoľko významných akcií. Jednou z nich je Prezentácia pripravovaných hraných, dokumentárnych a animovaných filmov pod názvom Nové slovenské filmy 2008 - 2009. Pripravený je aj medzinárodný seminár Moonstone MiniLab. Ako súčasť VideoArtu sa uskutoční výstava výtvarných diel mladých autorov, ktoré budú počas trvania festivalu inštalované v priestoroch Auparku. Po skončení MFF Bratislava odštartujú 8. decembra v bratislavskom kine Tatra projekcie výberu filmov z festivalového programu pod názvom Ozveny MFF Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu

Bližšie informácie prináša oficiálna stránka festivalu www.iffbratislava.sk.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 786
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 582
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 434
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 290
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 146
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 799
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 417
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 920
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 546
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 244
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 960
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 514
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 317
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 533
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 346
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu