Záujem architektúry sa v poslednom období presúva z kostolov, rodinných domov či bánk na obytné komplexy. Svedčia o tom aj ocenenia udelené za rok 2007.
Je iné vidieť architektonické priestory na fotografii a iné zažiť ich v realite. V tom majú jasno i odborníci. O to viac môžu obe skúsenosti prispieť k výberu najlepších architektonických diel. Na základe neho vyhlásil včera Spolok architektov Slovenska laureátov svojich najvýznamnejších ocenení za rok 2007.
Cenu Emila Belluša získal Antonín Stuchl za celoživotné dielo. Je jedným z mála architektov, ktorí sa venujú urbanizmu. Podstatné obdobie svojho profesijného života zasvätil územnému plánu Žiliny. Napriek rôznym politickým vplyvom a záujmom, ktorým treba počas realizácie projektu čeliť, presadzuje myšlienku, že budúcnosť patrí peším.
Iný názor na architektúru má Peter Sticzay–Gromski, držiteľ Ceny Dušana Jurkoviča 2007, ktorý stojí spolu s kolegyňou Evou Novotnou za realizáciou obytného komplexu Octopus Habitat v Bratislave (na snímke SAS). Objekt pracuje napríklad s myšlienkou vnímať automobilitu ako prirodzenú súčasť života. „Ide o veľmi jasný zámer, ako sa vyrovnať s miestom,“ povedal Gromski. „Napriek dusnosti možností realizácie je pre mňa aj po pár rokoch zaujímavá vitalita tohto objektu.“
Tretiu cenu profesora Martina Kusého za popularizáciu architektúry získala Tatiana Kollárová. Výstava fotografií nominovaných diel bude do 21. januára sprístupnená v Galérii SAS na Panskej ulici v Bratislave. Rozhovor s Petrom Sticzaym –Gromskim prinesieme v niektorom z ďalších vydaní nášho denníka.