BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - V utorok 4. decembra pricestoval na Medzinárodný filmový festival (MFF) Bratislava svetoznámy rakúsky režisér Ulrich Seidl. Pred vypredanou sálou podvečer uviedol svoj najnovší film Import Export a zároveň si z rúk výkonného riaditeľa festivalu Vladimíra Krajniaka prevzal cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii.
Do Bratislavy pricestoval Seidl predstaviť svoj najnovší film Import Export, ktorý MFF uvádza v kompletnej retrospektíve pätnástich Seidlových filmov. "Aby v nich zostal ešte dnes večer, aj niekoľko nasledujúcich dní, a prinútil ich pouvažovať," zaželal si pred projekciou. Ocenenie MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii vníma ako "výzvu, aby nakrúcal ďalšie filmy, ktoré zobrazujú našu spoločenskú realitu, aj keď nie sú príjemné".
Film Import Export mal medzinárodnú premiéru v súťažnej sekcii na tohtoročnom festivale v Cannes. Odvtedy získal Grand Prix na MFF Jerevan 2007 a Cenu za najlepšie herecké obsadenie na MFF Palić 2007. Počas svojej návštevy bratislavského festivalu sa Ulrich Seidl zúčastní aj besedy so študentmi Vysokej školy múzických umení (VŠMU), ktorá bude spojená s projekciou Seidlovho filmu Modelky - prvej snímky, v ktorej sa režisér odvážil urobiť krok smerom k hranému filmu. Podľa riaditeľa MFF Petra Nágela, ale "Seidl nie je režisér, ktorý rozdeľuje filmy na dokumentárne a hrané, ale na krátke, stredometrážne a dlhometrážne".
Ulrich Seidl sa narodil 24. novembra 1952 vo Viedni, kde aj žije. Študoval publicistiku, divadelnú vedu a dejiny umenia. Filmovú akadémiu začal navštevovať až ako 26-ročný, no po nakrútení svojho debutu Meter štyridsať v roku 1980 a kontroverznej snímky Stužková ju ešte pred dokončením opustil. V oblasti filmu sa výraznejšie dostal do pozornosti filmom Dobré správy - o kolpoltéroch, mŕtvych psoch a ďalších Viedenčanoch z roku 1990. Po ňom nasledovali ďalšie dokumenty, no medzinárodný ohlas a uznanie získal až po nakrútení svojho prvého hraného filmu Psie dni, za ktorý získal v roku 2001 Veľkú cenu poroty na festivale v Benátkach. Nezvyčajný obraz vzťahu človeka ku Kristovi ukázal vo filme Ježiš, ty vieš (2003), ktorý mu priniesol ocenenia z Karlových Varov, Montrealu i domáceho Viennale. Dokument premietli aj na festivaloch v Toronte, Chicagu, New Yorku, Londýne, Amsterdame a Ženeve. Film Import Export, v ktorom Seidl prináša prostredníctvom dvoch príbehov o hľadaní šťastia a materiálnych výhod pravdivú výpoveď o súčasných sociálnych pomeroch na Východe i Západe, je jeho druhým hraným filmom. Zároveň je to prvý film, ktorý si Seidl aj produkoval. V roku 2001 dostal aj Zvláštnu cenu za réžiu a Cenu FIPRESCI na treťom ročníku bratislavského festivalu.