Bratislava 5. decembra (TASR) - Najvýznamnejší hosť na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Bratislava, svetoznámy rakúsky režisér Ulrich Seidl, si z neho odnesie Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii.
Do Bratislavy pricestoval predstaviť svoj najnovší film Import Export, ktorý MFF uvádza v kompletnej retrospektíve jeho pätnástich filmov. Import Export mal medzinárodnú premiéru v súťažnej sekcii na tohtoročnom festivale v Cannes. Odvtedy získal Grand Prix na MFF Jerevan 2007 a Cenu za najlepšie herecké obsadenie na MFF Pali† 2007. O jeho úspešnosti svedčí aj skutočnosť, že už je predaný do 20 krajín a získal 45 pozvaní na festivaly. Podľa programového riaditeľa bratislavského MFF Petra Nágela tento film bude od začiatku roka 2008 v obmedzených kópiách v slovenskej distribúcii. Režisér v ňom prináša prostredníctvom dvoch príbehov o hľadaní šťastia a materiálnych výhod na plátno pravdivú výpoveď o súčasných sociálnych pomeroch na Východe i Západe.
"Do filmu som vyberal nehercov aj na Ukrajine," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii 55-ročný rakúsky režisér. Zo stoviek žien vybral 20, ktoré nikdy neboli na Západe, aby príbeh bol čo najbližšie k skutočnej realite. Scenár filmu mal pripravený, ale bez konkrétnych dialógov. Tie vznikali na skúškach a pri nakrúcaní filmu. Tesne pred scénou informuje o svojom zámere každého herca osobitne a niektoré časti robí dodatočne. "Keď som cestoval cez košický Lunik, rozhodol som sa zakomponovať ho do deja," zdôvodnil zachytenie rómskeho sídliska.
Počas návštevy bratislavského festivalu sa Seidl dnes zúčastní aj na besede so študentmi Vysokej školy múzických umení, ktorá je spojená s projekciou jeho prvého filmu Modelky. Ním zobrazuje nepoznanú, odvrátenú stranu sveta reklamy a modelingu. "Chcel som sa pozrieť za kulisy, aj ako modelky vracajú na záchode," dodal režisér, ktorého mnohí považujú za kontroverzného. On však chce sprístupniť divákom aj menej poznanú realitu. Napríklad život pacientov na geriatrii. "Na tom bolo najťažšie získať všetky povolenia, pacienti proti nakrúcaniu nič nenamietali," konštatoval Seidl.
Bratislavské ocenenie vníma ako výzvu, aby nakrúcal ďalšie filmy, ktoré zobrazujú našu spoločenskú realitu, aj keď nie sú príjemné. Pripravuje film o masovom turizme. "Chcem ho zobraziť globálne, ako ľudia z tretieho sveta utekajú na Západ, aby sa mali lepšie, aj ako niektorí cestujú za nákupmi do iných krajín," odpovedal pre TASR úspešný režisér.
Ulrich Seidl sa narodil 24. novembra 1952 vo Viedni, kde aj žije. Študoval publicistiku, divadelnú vedu a dejiny umenia. Filmovú akadémiu začal navštevovať ako 26-ročný, no po nakrútení debutu Meter štyridsať v roku 1980 a kontroverznej snímky Stužková akadémiu ešte pred dokončením opustil. V oblasti filmu sa výraznejšie dostal do pozornosti filmom Dobré správy o kolpoltéroch, mŕtvych psoch a ďalších Viedenčanoch (1990). Po ňom nasledovali ďalšie dokumenty, no medzinárodný ohlas a uznanie získal až po nakrútení svojho prvého hraného filmu Psie dni, za ktorý získal v roku 2001 Veľkú cenu poroty na festivale v Benátkach. Nezvyčajný obraz vzťahu človeka ku Kristovi ukázal vo filme Ježiš, ty vieš, ktorý mu priniesol ocenenia z Karlových Varov, Montrealu i domáceho Viennale. Dokument premietli aj na festivaloch v Toronte, Chicagu, New Yorku, Londýne, Amsterdame a Ženeve. Seidl má nezameniteľný režijný rukopis, vo svojich filmoch sa pokúša o čo najväčšiu autenticitu v najosamelejších a najosobnejších chvíľach ľudí. Svojimi filmami sa snaží iritovať, vďaka čomu vyvoláva rozporuplné reakcie medzi filmovými odborníkmi, ale aj u laickej verejnosti. Jeho filmy získali mnoho ocenení. V roku 2001 dostal aj Zvláštnu cenu za réžiu a Cenu FIPRESCI na treťom ročníku bratislavského festivalu.