Bratislava 7. decembra (TASR) - Pavol Hammel
Siedmeho decembra 1948 sa v Bratislave narodil Pavol Hammel. Pochádza z muzikantskej rodiny. K hudbe ho priviedol otec, ktorý bol huslistom v orchestri Slovenského národného divadla. Husle boli aj prvým Paľovým nástrojom, chodil do Ľudovej školy umenia, bol členom Železničiarskeho umeleckého súboru. Zásluhu na tom, že sa stal muzikantom, mal jeho o päť rokov starší brat Juraj. Ten ho zobral v roku 1961 na prvý rock'n'rollový koncert. Bolo to v Pionierskom paláci, ktorý je dnes sídlom prezidenta Slovenskej republiky. Vystupoval tam Vasko Velčický a skupina Tiene. Tento koncert bol hlavným impulzom pre jeho muzikantskú dráhu.
Počas roku 1963 sa formovala skupina pod názvom The Jets. Po pár týždňoch sa premenovali na Prúdy. V decembri 1967 sa v pražskej Lucerne konal 1. československý beatový festival. Z 28 skupín získala hlavnú cenu formácia Deža Ursínyho Soulmen, Prúdom porota udelila cenu za najlepšie texty k vlastným pesničkám. V decembri 1968 nahrali Prúdy v štúdiu rozhlasu v Bratislave skladby na svoj prvý album. Skupinu tvorili Pavol Hammel, Marián Varga, Fedor Frešo, Vlado Mallý a Peter Saller. Album vyšiel na etikete vtedy jediného československého vydavateľa - pražského Supraphonu a mal názov Zvoňte, zvonky. Po jeho vydaní získali Prúdy stále angažmán v Divadelnom štúdiu, konkrétne v Divadle na korze. V lete 1970 sa Pavol Hammel s Marcelou Laiferovou zúčastnili na festivale v brazílskom Rio de Janeiro.
V roku 1971 Hammel poslal na hudobný festival v čílskom meste Viňa del Mar svoju pesničkou Lúčny dom. Vybrali ju a Pavol dostal pozvanie. Dnes naň spomína takto: "Tak som sa tým pozvaním namaškrtil, že som ich požiadal, či by som nemohol prísť s celou skupinou. Odpovedali že áno, ale bez nároku na honorár. Len za dopravu aparatúry nám zaplatili 5200 dolárov. Za to by sme mali novú aparatúru." Cestovanie po festivaloch neskončilo, ešte raz si zopakoval brazílske Rio aj festival v Mexiku. To už bol na svete slovenský superhit Medulienka. V roku 1975 vydal slovenský Opus album s názvom Hráč, ktorý sa zaradil medzi jeho úspešné platne. Je na ňom aj hit "Učiteľka tanca". Túto skladbu zložil Pavol Hammel pôvodne pre televízny seriál "Prípad Gabriela". Mal ju nahrať Karol Duchoň, ten ju však odmietol so slovami "Vraj čo s takou melódiou". "Tak som ju nahral sám a zaradil na album Hráč," spomína Pavol Hammel.
Zásada "jeden album ročne" Hammelovi vychádzala. Spolu s Mariánom Vargom a Radimom Hladíkom vydali v roku 1976 v Opuse album "Na II. programe sna". Časopis Mladý svět udelil albumu cenu Biela vrana za hudobný počin roka.
8. októbra 1977 mal na bratislavskej Novej scéne premiéru slovenský muzikál "Cyrano z predmestia". Hudbu zložili Pavol Hammel a Marián Varga, texty napísali Kamil Peteraj a Ján Štrasser. Libreto bolo dielom Alty Vášovej, réžiu mal Ivan Krajíček, v hlavných úlohách sa predstavili Kamila Magálová a Jozef Benedik. Uvedenie muzikálu sa stalo kultúrnou udalosťou roka. Opus vydal album s originálnym divadelným obsadením. Hitom sa stala skladba Pieseň pre Roxanu alebo "Ja nemám lásku v malíčku".
V júni 1978 získal Hammel ako autor hudby Zlatú bratislavskú lýru v domácej aj medzinárodnej súťaži. Bolo to s piesňou Študentská láska. Spievala ju Marika Gombitová, text napísal Kamil Peteraj. V roku 1979 pri príležitosti Medzinárodného roku detí vydal Pavol Hammel album Vrabec Vševed.
V spolupráci s textárom Kamilom Peterajom vydal v roku 1980 Pavol Hammel v Opuse album "Faust a Margaréty". O rok vychádza ďalší Hammelov album "Čas malín". Zostava skupiny Prúdy na tomto albume bola excelentná Fero Griglák, Laco Lučenič, Tomáš Berka, Ján Lauko a Dušan Hájek. Album "Dnes už viem" vydal slovenský Opus v roku 1983. Vyšiel aj v anglickej verzii pod názvom "Now I Know". Ešte v roku 1984 opäť v Opuse vychádza album "Divadielka v tráve". A v roku ď85 platňa "Čierna ovca, biela vrana".
Deväťdesiate roky zastihli Pavla Hammela v dobrej forme. Prúdy s úspechom vystupovali na sérii koncertov pod názvom Comeback v Prahe, Brne a Bratislave. Z českých kapiel boli pri tom skupiny Olympic, George and Beatovens a brnenské Synkopy 61.
V roku 1992 vydáva slovenský Opus kompiláciu s názvom Spievam si pieseň a o rok vydáva Pavol Hammel v trojici s Mariánom Vargom a Radimom Hladíkom album a CD Labutie piesne. Na jeseň roku 1995 vychádza koncertný album Unplugged. Bol to vlastne záznam verejnej nahrávky z 15. októbra 1995, ktorý získal výročnú cenu ZAI, čiže slovenskú Grammy za najlepší album roka 1995. Na konci septembra 1999 vydal album "Prúdy 1999" s hitom "Kamalásky". V lete 2002 vydal Hammel album s názvom "Starí kamoši". Z Hammelových posledných aktivít je to album "Kreditka srdca" (2004), DVD/CD "Pavol Hammel v Aréne" (2006) a a CD v spolupráci s Radimom Hladíkom "Déja vu Live" (jún 2007).