V rozhovore s Larrym Kingom na televíznej stanici CNN predstavil svoj veľký charitatívny projekt Napravme to.
Vždy som to tu miloval, je to miesto ako žiadne iné, vyznal sa v rozhovore Pitt, ktorý prišiel do New Orleansu po prvý raz v roku 1994. Chceme stavať domy, uviedol herec svoj projekt pre obnovenie jednej z komunít, ktoré pred dvoma rokmi zničil hurikán Katrina. Za každých 150.000 dolárov sa sem znova nasťahuje jedna rodina, upresnil 43-ročný populárny herec. Už počas 60 minút relácie Larry King Live na stránke pribudli príspevky postačujúce na dva domy. Viem, že to pôjde, jediná otázka je, ako veľký bude tento projekt, dodal Pitt.
Spoločne s partnerom projektu Stevom Bingom podporia výstavbu domov presne takou sumou, ako radoví prispievatelia, ktorí si domy adoptujú. Obaja pritom dali na tento účel k dispozícii až päť miliónov dolárov. Na mieste zvanom Lower Ninth Ward, kde počas hurikánu prišlo o život takmer 1000 ľudí, dnes stojí na miestach pôvodných domov 150 ružových stanov. Na konci budúceho leta by sa mali premeniť na skutočné zelené domy. Na otázku Larryho Kinga, prečo aj tieto provizórne stany nie sú zelené, Pitt odpovedal: Ružová najviac kričí. Herec vyzval divákov, aby na projekt prispeli, adoptovali si dom alebo jeho časti, ako napríklad solárne panely. Na konci leta uvidíte rodiny, ako sa do týchto domov sťahujú, upresnil Pitt.
Projekt odštartoval približne pred rokom architektonickou súťažou, ktorej cieľom bolo navrhnúť úsporný, lacný, udržateľný a pritom bezpečný dom. Ako v rozhovore s Larrym Kingom uviedol spoluautor projektu William McDonough, pôvodne si neboli istí, či postavia domy na ich pôvodnom mieste. Ale zistili sme, že by bolo cynické myslieť si, že ľudia, čo tu boli, by sa nevrátili. Takže otázka bola, ako to spravíme, aby sa vrátili dôstojne, vysvetlil McDonough.
Ako uviedol Pitt, postavia 150 domov tak, aby tu ľudia mohli bývať v krásnych a bezpečných budovách, ktoré rešpektujú ich ducha a umožňujú kvalitný život. Na mieste, kde z pôvodných domov nezostalo vôbec nič, by mala vyrásť najzelenšia komunita energeticky úsporných domov v Spojených štátoch amerických. Už dnes sú všetky materiály použité na inštaláciu ružových stanov absolútne netoxické a znova využiteľné. Osvetlenie je napojené na solárne panely, ktoré skončia takisto na jednom z domov, dodal Brad Pitt.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) juh