Bratislava 11. decembra (TASR) -
Frank Sinatra, *12. decembra 1915, +15. mája 1998
12. decembra 1915 sa v meste Hoboken (štát New Jersey) narodil Francis Albert Sinatra. Pochádzal z rodiny talianskych prisťahovalcov, otec bol zo Sicílie, matka z Janova. Ako 18-ročný bol na koncerte Binga Crosbyho. Po ňom sa rozhodol, že aj on bude spevákom. Začínal v skupine Hoboken Four a v roku 1937 vyhrali miestnu rozhlasovú súťaž talentov. Tá im otvorila cestu do lokálnych rozhlasových staníc.
V júni 1939 ho počul spievať Harry James a angažoval ho do svojho orchestra v New Yorku. Už 13. júla 1939 nahral Frank Sinatra prvé skladby s týmto orchestrom. V roku 1940 sa sťahuje v New Yorku o pár ulíc ďalej - angažoval ho Tommy Dorsey a jeho orchester bol v tej dobe najpopulárnejší v Spojených štátoch. V ankete hudobného časopisu Down Beat bol za rok 1942 prvý Dorseyov orchester a medzi spevákmi už prvý Frank Sinatra. V decembri 1942 sa Frank objavil ako hosť v programe Bennyho Goodmana. Slečny v sále ho privítali takým krikom, že samotný Goodman bol vydesený, čo sa stalo... O Franka sa začali zaujímať aj filmové štúdiá už v roku 1941 hral v muzikáli "Las Vegas Nights".
V profesiovom živote Franka Sinatru prišla bláznivá éra, ktorej sa až po štvrťstoročí vyrovnala beatlesmánia. Slečny zaľúbené do Franka si domov nosili odtlačky jeho topánok v snehu a schovávali ich v chladničke. Boli schopné zablokovať dopravu pred sálami, kde vystupoval. Pri koncerte v slávnom New Yorskom divadle Paramount bola doprava v okolitých uliciach ochromená viac ako pol dňa. Koncom roku 1946 zakázala spoločnosť CBS osobám mladším ako 21 rokov vstup na "živé rozhlasové koncerty" Sinatru. Spevák už nepotreboval takéto prejavy, ktoré rušili ostatnú časť obecenstva.
Od roku 1944 bol Frank Sinatra pravidelným hosťom v hollywoodskych filmových štúdiách a dostával hlavné úlohy vo všetkých vtedy nakrúcaných muzikáloch.
Po piatich skvelých rokoch prišla zákonite aj reakcia na začiatku 50. tych rokov bol Frank Sinatra bez manažéra, bez nahrávacej zmluvy, uprostred rodinných problémov, ktoré vyústili do rozvodu s manželkou Nancy. Odrazovým mostíkom mu bola v roku 1953 rola vojaka Maggia vo filme "Odtiaľ až na večnosť". Vzrástli jeho obchodné aktivity, založil vlastnú koncertnú agentúru, vlastnú gramofónovú aj filmovú producentskú spoločnosť. Las Vegas mu prirástlo k srdcu a postupne, ako pribúdali doláre na jeho konto, sa stával majiteľom herní, zábavných podnikov a hotelov v tomto americkom centre zábavy.
Od roku 1953 víťazil Frank Sinatra pravidelne v anketách časopisu Down Beat. Až v roku 1963 bol prvý Ray Charles a Frank druhý. Obnovený záujem verejnosti priniesol Sinatrovi ďalšie filmové úlohy, koncerty a platne. O všetko sa starala jeho spoločnosť "Sinatra Enterprises".
V 60-tych rokoch prichádza na pódia nová generácia spevákov, Sinatra si však svoju popularitu udržal a pravidelne sa jeho skladby objavovali v rebríčkoch. V lete roku 1966 viedol americkú hitparádu so skladbou "Strangers In The Night". Získal za ňu cenu Grammy v kategórii "Najlepšia nahrávka populárnej hudby".
Najstaršia z troch Sinatrových detí Nancy študovala ekonómiu, ale spev jej bol bližší. Prvýkrát vystúpila v televízii po boku otca a Elvisa Presleyho už v roku 1959. V sólovej dráhe sa jej veľmi nedarilo a opäť pomohol známy tatko. V duete nahrali skladbu "Something Stupid". Tá viedla v apríli roku 1967 americký aj anglický rebríček a bola nominovaná na Cenu Grammy.
Na konci 60-tych rokov povedal známy londýnsky diskdžokej Alan Freeman na adresu Franka: "Nudí ma sledovať Sinatru, pretože je dokonalý". A Sinatra dokonalý bol. Vrodené talianske "bel canto" v spojení so špičkovým svingom to bol nový štýl, ktorý dal svetu Frank Sinatra.
Pri príležitosti 50-tych narodenín vydal album "September Of My Years", ktorý získal Cenu Grammy. Hollywood mal stále záujem a Frank zahral výborne aj úlohu detektíva vo filme "Tony Rome". Začiatkom 70-tych rokov Sinatra oznamuje, že končí s verejným vystupovaním. Po troch rokoch však už bol znovu na koncertných pódiách a vydáva ďalšie platne. Aj keď menej, vystupoval Sinatra až do svojej osemdesiatky, keď mu už v ďalších aktivitách bránila choroba.
S Frankom Sinatrom vstúpil do spievania populárnych piesní skutočný spevácky fenomén. Talent a vysoký profesionalizmus, to boli jeho hlavné atribúty. Bol to Frank Sinatra, ktorý si mohol dovoliť povedať: "Ella Fitzgerald je technicky najhoršou slávnou speváčkou, ktorú som kedy počul".
Časopis New York Post o Sinatrovi napísal: "Sinatra, Nat King Cole a jemu podobní boli ešte nedávno synmi prisťahovalcov a občanov druhej kategórie. Dnes majú bohatstvo, autoritu a úspech ešte väčší ako potomkovia Roosveltovej revolúcie."
Frank Sinatra zomrel v Los Angeles 15. mája 1998. Dnes si pripomína hudobný svet jeho nedožité 92. narodeniny.