Po ôsmich rokoch na Slovensko opäť zavítala mladá hviezdna huslistka Vanessa Mae (1978). Tentoraz však nehrala na firemnom večierku, ale pre tritisíc ľudí, ktorí si lístky kúpili v bežnom predaji.
VIDEO: Vystúpenie Vanessy Mae v Bratislave ((video))
KAMERA: Zuzana Uličianska, STRIH: Eugen Korda
Jej štvrtkový koncert v Športovej hale Pasienky v Bratislave začal len s pätnásťminútovým oneskorením, bez predkapely. Na svoju „Vanessku“ čakala plná hala, dobre ozvučená sála odovzdala divákom aj čaro živého zvuku slovenského orchestra, nielen elektronických nástrojov, ktoré fenomenálnu huslistku sprevádzali.
Vystúpenie Vanessy Mae pôsobilo jemne, v jemne tanečnom duchu jej albumu Choreography. Práve toto CD z roku 2004 v rámci koncertu prioritne prezentovala. Rozprávala veľmi málo, okrem základných pozdravov obecenstvu vlastne len predstavila kapelu a podala niekoľko základných informácií o nasledujúcich skladbách.
Medzi jej hlavné čísla patril Šabľový tanec Arama Chačaturjana z albumu Choreography. Veľmi zaujímavo znelo aj Bolero, ktoré by možno Maurice Ravel ani nespoznal. Pre toto CD ju inšpirovali tanečné rytmy z celého sveta, od hudby afrických kmeňov cez latinsko-americké tance, až po Händelov Menuet. Ich inštrumentácia je akoby tvrdšia, trochu náročnejšia a menej prvoplánová ako skladby, ktorými sa presadila v deväťdesiatych rokoch.
Počas koncertu sa samozrejme vrátila k svojej svetoznámej „búrke“ z albumu Storm. Bachovi táto huslistka venovala aj samostatné CD nazvané Re: Bach. V jednom momente sa na úkor jej obľúbeného skladateľa trochu „zabavili“. Hru sprevádzal hudobník hrajúci na rôznych kovových paličkách, pivových fľašiach a rôznych typoch zvončekov vrátane bicyklového. Svetelné efekty neboli ohlušujúce, ale vytvárali príjemnú atmosféru na počúvanie.
Obecenstvo patrilo skôr k strednej vekovej kategórii, výnimkou v hľadisku nebola ani tá najstaršia generácia. Hoci pôsobila pokojamilovne, keď išlo o prídavok, neváhala si ho doslovne vydupať.
Vanessa Mae sa nechala dlho prosiť, ale nakoniec sa predsa len na scénu vrátila, aby stojacemu publiku zopakovala dve najefektnejšie čísla. V rámci koncertu, ktorý trval necelé dve hodiny, dostali od interpretky absolútne profesionálne predvedený výkon, a tak pred desiatou mohli odchádzať spokojne.
Vanessa Mae sa narodila v Singapure, detstvo však prežila v Londýne. Po prvý raz si zahrala s londýnskymi filharmonikmi v roku 1989, rýchlo však prešla na sólovú koncertnú dráhu, jej prvý album vydaný v polovici 90. rokov The Violin Player znamenal prelom v jej kariére.